Zdravotná dokumentácia, spôsob jej vedenia, či otázka okruhu osôb, ktoré môžu do nej nahliadať, predstavuje pre mnohých alchýmiu. A právom. Právna úprava je na viacerých miestach nedomyslená alebo príliš chaotická.

V dnešnom článku sa budeme venovať možnosti viesť zdravotnú dokumentácia výlučne v elektronickej forme.

Prečítajte si článok na mediprávnik.sk

Informovaný súhlas pacienta je základným stavebným kameňom správne poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Práve v dôsledku informovaného súhlasu, ktorému predchádza náležité poučenie dochádza k budovaniu partnerského vzťahu medzi pacientom a zdravotníckym pracovníkom. Pričom je potrebné ho vnímať ako prostriedok zabezpečujúci udržanie balansu a dôvery v procese diagnostiky a liečby. Čo ale v prípade, ak osoba, ktorej sa poskytuje zdravotná starostlivosť, nie je spôsobilá na udelenie súhlasu? Máme za to, že viacerým zdravotníckym pracovníkom prichádzajúcim do styku s takýmito pacientmi napadla táto otázka.

Prečítajte si článok na mediprávnik.sk

Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva mala tento rok na WONCA WORLD 2023 v Sydney vo svojej doterajšej histórii nielen početné zastúpenie, ale hlavne najvyšší počet aktívnych účastníkov. Jej členovia úspešne prezentovali svoje práce formou ePosterov aj formou prednášok.

MUDr. Jana Bendová sa konferencie aktívne zúčastnila spolu s MUDr. Michaelou Macháčovou nielen na zasadnutí Svetového výboru WONCA, ale aktívne aj formou posteru s názvom Choosing wisely mission among Slovak GPs – Misia vyberaj rozumne medzi slovenskými praktickými lekármi.

Misiu Vyberaj rozumne/Choosing wisely odštartovala ešte v roku 2012 Americká spoločnosť internej medicíny a pridalo sa k nej viac ako 75 odborných spoločností v USA a v Európe mnohé krajiny, ako napríklad Nemecko, Švajčiarsko a Taliansko. O propagáciu a zavedenie cieľov iniciatívy aj do slovenskej praxe všeobecného lekárstva sa usiluje už niekoľko rokov MUDr. Jana Bendová.

„Prezentácia posteru a následná diskusia vyvolali ohlas a zahraniční kolegovia boli radi, že hnutie sa dostalo medzi slovenských všeobecných lekárov. Radšej by som však hovorila o tom, čo ma na WONCA WORLD 2023 inšpirovalo. Prvým a pre mňa zaujímavým postrehom bol kritický postoj niektorých zahraničných kolegov k preventívnym prehliadkam a skríningovým programom. Jedna z hlavných prednášok konferencie zdôrazňovala, že nie vždy v rámci skríningu platí heslo – čím viac, tým lepšie. Výsledky skríningov bývajú totiž často falošne pozitívne alebo falošne negatívne. Akoby bolo chimérou, že každý skríning zlepšuje prežívanie a kvalitu života. Napríklad na rakovinu prsníka sa musia zoskrínovať tisícky žien, aby sa zachránil jeden ľudský život. Diskusie na túto tému nastoľovali etické otázky, či to stojí za to. Nielen z pohľadu financií, ale aj z pohľadu prežívania ľudí, ktorí sa skríningov zúčastnili a mali napríklad falošne pozitívny výsledok. Čím všetkým si museli prejsť, pokiaľ ďalšia diagnostika potvrdila, že sú zdravotne v poriadku? Ako to zasiahlo ich životy? Netrpeli desiatky žien zbytočne, aby sa zachránil život jednej? “

Tento provokatívny pohľad bol pre doktorku Bendovú veľmi podnetný, pretože je aj členkou komisie pre skríningy na Slovensku. „Veda sa týka aj preventívnych opatrení a treba naozaj uvažovať nad efektívnosťou prístupu čo najviac vyšetrovať a čo najviac vyhľadávať včasné ochorenia. Nie vždy je to prínosné. A pretože kapacity ľudských zdrojov vo všeobecnom lekárstve sú dnes limitované takmer na celom svete, treba s nimi rozumne nakladať. Aby lekári nevenovali viac času vyhľadávaniu ochorení v zdravej populácii ako diagnostike a liečbe tých, ktorí to potrebujú urgentnejšie.“

Podľa MUDr. Jany Bendovej sú dnes skríningy atraktívnou témou, ale upozorňuje napríklad aj na fakt, že Európska komisia dala „zelenú“ onkologickým skríningom pred inými rovnako dôležitými projektmi. „Možno rovnici, ktorú skríningy ponúkajú – napríklad ideš na mamografiu – zachrániš si život – ľudia viac rozumejú. Povie sa však A, a už sa nehovorí B. Najmä v severských krajinách sú ženy podrobnejšie informované aj o rizikách skríningu a očakáva sa od nich, aby sa dostatočne informované samy uvedomelo rozhodli, či skríningové vyšetrenie absolvujú, alebo nie. U nás sa viac „naháňajú“ čísla a ženám sa neponúka možnosť, aby si zvážili pre a proti. A naša spoločnosť nie je ani vedená ku kritickému hodnoteniu medicínskych informácií. Nie som proti skríningom, ale nemali by sa robiť bezhlavo a autoritatívne.“

Ďalšou témou, ktorá doktorku Bendovú na WONCA WORLD 2023 v Sydney oslovila, bola iná komunikácia lekárov s pacientmi rešpektujúca ich názor aj kultúru. „Pacient má byť partnerom a má byť vnímaný ako človek, ktorému treba podať informácie, vysvetliť mu pre a proti a on má na základe toho spolurozhodovať. Pri tomto prístupe sa berú viac do úvahy želania a predstavy pacienta o jeho živote a o jeho zdravotnej starostlivosti. Na Slovensku mi takáto diskusia dosť chýba.“

Viceprezident SSVPL MUDr. Peter Lipovský vystúpil s prednáškou Zvýšenie kompetencií všeobecného lekára – bližšie k pacientovi, efektívnejšie k systému zdravotnej starostlivosti na najväčšom medzinárodnom podujatí pre všeobecných lekárov – na svetovej konferencii WONCA WORLD 2023 v Sydney. Slovensko sa tak ocitlo v prestížnej spoločnosti spíkrov z celého sveta.

Vo svojej prednáške MUDr. Lipovský zdôraznil fakt, že za posledných 10 rokov sa kompetencie slovenských všeobecných lekárov výrazne zvýšili. Ich činnosť, ktorá bola obmedzená na kuratívne liečenie a základnú prevenciu s pomocou základných krvných testov a očkovania, sa rozšírila, a dnes všeobecný lekár vo svojej ambulancii manažuje pacientov s arteriálnou hypertenziou, dyslipidémiou, prediabetes, obezitou, vykonáva predoperačné vyšetrenia, vyhodnocuje EKG, ABI, FOB, INR, CRP, monitorovanie krvného tlaku a rieši akútne prípady hypertenzie. Všeobecní lekári tiež vykonávajú stratifikáciu kardiovaskulárneho rizika podľa najnovších smerníc a nastavujú adekvátnu liečbu. Niektorí lekári začali realizovať aj ultrazvuk brušnej dutiny. V ambulanciách všeobecného lekára sa tiež používa a vyhodnocuje Montreal Cognitive Test u indikovaných pacientov, ktorí sú následne poslaní k špecialistom. Počas pandémie Covid-19 boli do praxe všeobecného lekára pridané aj telemedicínske postupy.

MUDr. Peter Lipovský vo svojej prednáške upozornil na to, že z pohľadu pacienta je takáto komplexná zdravotná starostlivosť u všeobecného lekára vítaná, pretože pacient môže riešiť mnoho svojich problémov na jednom mieste. Zároveň sú všetky uvedené aktivity, vrátane preventívnych vyšetrení, hradené verejným zdravotným poistením nad limitom. To vedie k vyššej lekárskej a ekonomickej motivácii všeobecného lekára.

MUDr. Lipovský nezabudol vo svojej prednáške kolegom vyzdvihnúť aj oveľa väčšiu efektívnosť využívania verejných prostriedkov, pretože špecializovaná starostlivosť je oveľa nákladnejšia a ťažšie dostupná. Svoju prezentáciu zakončil hypotézou vhodnou pre ďalší výskum, a to, že včasná a efektívna služba všeobecného lekára výrazne znižuje počet úmrtí, ktorým sa dá predchádzať.

Svoju aktívnu účasť na svetovej konferencii WONCA 2023 v Sydney MUDr. Lipovský bezprostredne po svojej prednáške zhodnotil takto: „Na svetovom kongrese všeobecných praktických lekárov v Sydney som sa ocitol v exkluzívnej spoločnosti odborníkov z celého sveta. Som veľmi rád, že som mohol ako viceprezident SSVPL prezentovať naše skúsenosti, a veru nemáme sa za čo hanbiť! Musíme všetci na všetkých úrovniach pokračovať v naštartovaných reformách primárneho kontaktu. Zdravotné poisťovne si to veľmi dobre uvedomujú a už niekoľko rokov sústreďujú svoju pozornosť na viac prevencie a riešenie chronických pacientov všeobecnými praktickými lekármi. Verím, že aj nová vláda na čele s pani ministerkou Zuzanou Dolinkovou bude mať ako hlavnú prioritu nás, vašich všeobecných praktických lekárov.“

Gratulujeme MUDr. Petrovi Lipovskému k veľkému úspechu!

HLAVNÉ BENEFITY

1. Zľavy na účastnícky poplatok na konferencie, semináre a workshopy organizované SSVPL v roku 2024 (vrátane 45. výročnej konferencie SSVPL).

2. Prístup do uzavretej členskej sekcie na stránke www.ssvpl.sk:

A: prístup k dôležitým medzinárodným dokumentom, ktoré SSVPL preložila do slovenského jazyka.

B: prístup k výnimočnému obsahu: – právnické dokumenty, články, videá od JUDr. Humeníka – špeciálny obsah (infografiky, články, videá, brožúry) od Slovenského pacienta – časovo neobmedzený prístup k prednáške poisťovní na výročnej konferencii

3. Sprostredkovanie voľných pracovných miest a ambulancií z celého Slovenska, resp. postúpenie ambulantnej praxe zadarmo (zverejníme info na webe ssvpl.sk a/alebo mladipraktici.sk, + mailing členom SSVPL zadarmo).

ĎALŠIE BENEFITY

4. Možnosť účasti na medzinárodných konferenciách tých organizácií, ktorých je SSVPL členom (napr. WONCA, EFPC…).

5. Prednostné informovanie o honorovaných vedeckých štúdiách v oblasti všeobecného lekárstva s možnosťou zapojiť sa.

6. Možnosť aktívne sa zúčastniť v odbornej pracovnej skupine SSVPL v spolupráci so špecialistami.

7. Možnosť zúčastniť sa na vytváraní a navrhovaní odborných postupov pre ambulancie všeobecných lekárov.

8. Možnosť nadviazať úzku spoluprácu s občianskym združením Slovenský pacient pri vytváraní informačných a vzdelávacích materiálov pre pacientov.

BENEFITY NAVYŠE PRE MLADÝCH PRAKTIKOV:

  • Podpora pri aktívnej účasti na zahraničných vzdelávacích podujatiach a podpora pri tvorbe abstraktov skúsenými kolegami, všeobecnými lekármi.
  • Sprostredkovanie výmenného pobytu a návštevy ambulancie VLD v Európe a mimo Európy.

 

Ako uhradiť členský príspevok vo výške 30 eur na rok 2024 (ak ste ho na rok 2024 neuhradili):

  • Bankovým prevodom kedykoľvek počas roka.
  • Číslo účtu SSVPL – IBAN: SK 613 100 000 000 400 117 3809
  • Variabilný symbol: vaše registračné číslo v SLK
  • Špecifický symbol: 2024

 

Do „Informácie pre príjemcu“ alebo „Poznámky“ napíšte svoje meno.

Nie ste si istý, či ste naším členom/našou členkou SSVPL, alebo neviete, či máte zaplatené členské na rok 2024? Napíšte na office@ssvpl.sk.

 

Slovenské všeobecné lekárstvo má svoje miesto vo svete

WONCA, alebo Svetová organizácia rodinných lekárov, je globálnou organizáciou pre všeobecných lekárov, ktorí spolu definujú budúcnosť primárnej starostlivosti. So 122 členskými organizáciami zo 102 krajín, medzi ktorými nájdeme aj Slovenskú spoločnosť všeobecných lekárov (SSVPL), sa WONCA stáva mostom pre výmenu názorov a osvedčených postupov. Slovenskí lekári aktívne prispievajú k medzinárodným diskusiám prostredníctvom organizácií, ktoré sú súčasťou WONCA, ako EQuiP, EUROPREV, EGPRN, EURACT a EURIPA. Tieto platformy im nielen umožňujú získavať nové poznatky, ale aj zdieľať svoje skúsenosti. Slováci sa tak aktívne podieľajú na formovaní globálnych trendov v lekárstve a aplikujú získané poznatky v praxi na Slovensku. Ich členstvo v organizáciách nie je len symbolické, ale predstavuje skutočný prínos k rozvoju a zlepšeniu všeobecného lekárstva na domácej pôde.

WONCA

WONCA, svetová organizácia národných vysokých škôl, akadémií a akademických asociácií všeobecných lekárov/rodinných lekárov, skrátene Svetová organizácia rodinných lekárov, bola založená v roku 1972. V súčasnosti ju tvorí 122 členských organizácií v 102 krajinách s celkovým počtom 500 000 rodinných lekárov. WONCA vystupuje ako obhajca svojich členov na medzinárodnej úrovni, kde komunikuje so svetovými orgánmi, ako je Svetová zdravotnícka organizácia.

„WONCA je celosvetová organizácia všeobecných a rodinných lekárov, ktorej členom je aj SSVPL. Prakticky všetci členovia našej odbornej spoločnosti sú zároveň členmi veľkej rodiny s názvom WONCA. WONCA pre nás znamená veľkú oporu. Zúčastňujeme sa konferencií, či už na európskej, alebo svetovej úrovni, a spolu s Michaelou Macháčovou, ktorá je oficiálnym reprezentantom SSVPL vo WONCA, sa zúčastňujeme aj zasadnutí výboru európskej aj svetovej WONCA. Nezanedbateľný je aj fakt, že vďaka týmto kontaktom sa nám darí pozývať na naše konferencie pravidelne lídrov všeobecného a rodinného lekárstva z celého sveta. Ľudia, ktorí sa zúčastnili našich kongresov pred covidom, si určite pamätajú významné osobnosti, ktoré k nám prišli prednášať, a to bez nároku na honorár. Či už to bola profesorka Iona Heathová z Veľkej Británie, profesor Michael Kidd, lekári z Dánska či Holandska, prišli vždy s  úžasnými inšpirujúcimi prednáškami. Vnímam veľmi pozitívne, že sa na kongresoch bavíme nielen o situácii u nás na Slovensku, ale aj tom, ako to funguje v iných krajinách, aj čo sa týka vzdelávania, výskumu a celkovo vízie smerovania do budúcna,“ hovorí jedna z delegátok pre WONCA, MUDr. Jana Bendová.

EQuiP (European Association for Quality and Patient Safety in General Practice/Family Medicine)

EQuiP, teda európska spoločnosť pre kvalitu a bezpečnosť v rodinnej praxi, oficiálne funguje od roku 1991, keď bola založená s cieľom vyvinúť nástroje a metódy pre zlepšovanie kvality vo všeobecnom lekárstve v spolupráci s poprednými európskymi lekárskymi výskumnými inštitúciami. EQuiP patrí pod organizáciu WONCA. „Byť členom EQuiP je dôležité preto, lebo EQuiP zabezpečuje možnosť rozvoja primárnej starostlivosti, predovšetkým so zameraním na kvalitu a  bezpečnosť pacientov. Ponúka možnosť výmeny názorov a skúseností jednotlivých európskych krajín, vďaka čomu vieme, čo robia kolegovia v zahraničí lepšie, vymieňame si názory, navzájom si pomáhame. Zisťujeme, že v niektorej krajine fungujú veci lepšie ako v inej, z čoho sa vieme poučiť a aplikovať nové poznatky a metódy, ktoré sú už zaužívané v iných európskych krajinách. Členom EQuiP sa môže stať každý lekár, a to nielen všeobecný, ale aj iný, ktorý má záujem o rozvoj, kvalitu a bezpečnosť pacientov, ale aj iný zdravotnícky pracovník, ktorý sa chce zlepšiť, alebo chce zlepšiť podmienky práce na Slovensku,“ hovorí o EQuiP jeho členka a delegátka MUDr. Mária Matusová.

EUROPREV (European Network for Prevention and Health Promotion in Family Medicine and General Practice)

EUROPREV je európska sieť pre prevenciu a podporu zdravia v rodinnom lekárstve a všeobecnom lekárstve. Bola spustená po prvom medzinárodnom stretnutí o prevencii a podpore zdravia v Európe, ktoré sa konalo v Santiagu de Compostela v Španielsku v novembri 1995. Jej cieľom je podporovať prevenciu chorôb založenú na dôkazoch a podporu zdravia vo všeobecnej praxi/rodinnom lekárstve v Európe. „EUROPREV je medzinárodná organizácia zastupujúca všeobecných lekárov v rámci celej Európy. Je to niečo podobné ako na Slovensku SSVPL. Hlavná myšlienka je zdieľanie informácií medzi všeobecnými lekármi, porovnávanie krajín so zámerom vytvoriť najlepší systém preventívnej starostlivosti pre ambulantný sektor. Výhodou je, že každý všeobecný lekár môže byť súčasťou tohto zoskupenia, môže chodiť na medzinárodné konferencie, získavať nové kontakty a porovnávať na medzinárodnej úrovni, ako je na tom on sám aj ako sme na tom ako krajina,“ vysvetľuje fungovanie EUROPREV MUDr. Jozef Čajka, člen a delegát EUROPREV na Slovensku.

EGPRN (European General Practice Research Network)

EGPRN je organizácia všeobecných lekárov a iných zdravotníckych odborníkov zapojených do výskumu v oblasti primárnej starostlivosti a rodinného lekárstva. Jej cieľom je poskytnúť vhodné prostredie na diskusiu a rozvoj výskumu v primárnej starostlivosti, podporovať a koordinovať nadnárodné štúdie, vymieňať si skúsenosti a rozvíjať overený vedecký základ pre všeobecnú prax. Okrem toho EGPRN tiež ponúka praktickým lekárom možnosť stretnúť sa so zahraničnými kolegami, čo podnecuje miestnu a medzinárodnú výskumnú spoluprácu. „Mala som možnosť zúčastniť sa európskeho kongresu WONCA a prišlo mi veľmi smutné, že Slováci neboli zaradení ani do jednej štúdie, či už európskej, alebo svetovej. Našla som si preto túto organizáciu, prihlásila som sa za člena a musím povedať, že sú v nej veľmi aktívni. Podporujú práve mladých praktikov, ktorým ponúkajú v rámci členského aj vzdelávanie v oblasti tvorby online štúdií, ktoré je veľmi kvalitné, a každý mesiac, dva dostávam ponuky na zaradenia sa do štúdie. Myslím si, že je to taký prvý a veľmi dobrý krok, aby sme aj my Slováci mohli naše dáta zverejniť, a tým prispieť k celoeurópskym dátam a ich riešeniu problémov v medicíne,“ hovorí o organizácii EGPRN jej členka MUDr. Ema Miznerová.

EURIPA (European Rural and Isolated Practitioners Association)

EURIPA je reprezentatívna organizácia založená rodinnými lekármi s cieľom riešiť potreby zdravia a pohody vidieckych komunít a profesionálne potreby tých, ktorí v týchto komunitách zabezpečujú zdravotnú starostlivosť. Predstavuje rastúcu sieť vidieckych odborníkov a organizácií v celej Európe, ktoré spolupracujú pri šírení osvedčených postupov a iniciovaní výskumu. EURIPA je súčasťou WONCA Europe a tiež Rural WONCA. „EURIPA je asociácia európskych vidieckych a  praktických lekárov, ktorej princípy sú partnerstvo, porozumenie, výskum, vývoj, vzdelávanie, informácie, technológie, inovácie, podpora zdravia a eliminácia nerovnosti v oblasti zdravia. EURIPA víta každého nového člena, nemusí byť vidieckym lekárom, stačí, ak sympatizuje s jej myšlienkami,“ hovorí MUDr. Beáta Blahová, PhD., členka International Advisory Board of EURIPA.

MUDr. Jozef Čajka z Liptovského Hrádku a MUDr. Ľubomír Molčan z obce Terňa Slovensko, alias Kajka a Molkan, vznikli v Bruseli na WONCA konferencii.

Ľubomír Molčan  sa prišiel ubytovať do hotela v Bruseli, Peter Lipovský – lekár kolega ako mediátor mu chcel pomôcť sa ubytovať a začal na recepcii rozhovor v angličtine s recepčnou: „Toto je doktor Molčan a chcel by sa ubytovať.“ Recepčná sa pýta: „Kto?“ Peter Lipovský zopakoval meno Molčan – a ona akože s porozumením: „Ahá, MOLKAN.“ Lipovský doplnil, že býva s doktorom, ktorý sa volá Čajka. A recepčná: „Ahá, KAJKA“. Potom z toho vzniklo duo Kajka a Molkan, teda bruselské skomoleniny ich mien a do konca WONCA konferencie ich v rámci stretnutí používal celý slovenský tím. Dnes sú tu Ahá, Kajka a ahá, Molkan pre vás, aby vám pomohli riešiť záhady, problémy, ktoré sa vám priplietli pri práci.

 


 

Píšte na adresu praktik@ssvpl.sk svoje námety, otázky, záhady z vašej praxe… Kajka a Molkan sa ich pokúsia vyriešiť a dostať pre vás a ostatných kolegov všeobecných lekárov na ne odpoveď. Uverejníme ich v newslettri na stránke www.ssvpl.sk, alebo v najbližšom čísle časopisu Všeobecný praktik.

V prvom rade by sme vám za SSVPL chceli zaželať všetko dobré v novom roku a veľa energie v riešení problémov jedného z  najkomplikovanejších ministerstiev. Čo by ste popriali lekárom všeobecných ambulancií, naopak, vy?

Všetkým zdravotníkom by som popriala do nového roku 2024 pevné zdravie a úprimne im chcem vyjadriť vďaku a povzbudenie za ich neúnavnú prácu. Denne nám prejavujú najvyššiu mieru profesionality v snahe o záchranu zdravia našich pacientov a vyvíjajú maximálne úsilie pri záchrane ľudských životov a pri poskytovaní potrebnej liečby.

Aká je stratégia ministerstva zdravotníctva na zastabilizovanie, resp. rozvoj, všeobecnej ambulantnej sféry na Slovensku? Čo môžeme očakávať v najbližších rokoch, resp. mesiacoch?

Stabilizácia zdravotníckeho personálu je prioritou súčasnej vlády. Ako sme sa zaviazali už v programovom vyhlásení vlády, primárne plánujeme riešiť nedostatky v oblasti zdravotníckych povolaní, predovšetkým lekárov a sestier. Zrealizujeme audit plnenia personálnych normatívov. V súlade s medzinárodnými trendmi budeme presúvať, aktualizovať a upravovať kompetencie jednotlivých zdravotníckych povolaní. Naším cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré budú pre absolventov atraktívne a podporia ich v rozhodnutí pracovať na Slovensku, a zároveň zastavia odchod skúsených zdravotníkov do zahraničia.

Ministerstvo zdravotníctva už v  tomto smere urobilo prvé kroky a na stabilizácii v zdravotníctve spolupracuje aj s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Vytvorili sme pracovné tímy – jeden sa bude venovať oblasti vysokoškolského vzdelávania a druhý sa zameria na oblasť vzdelávania sestier v odbore ošetrovateľstva. Najbližšie pracovné stretnutia sa uskutočnia v priebehu tohto mesiaca.

Zároveň chceme zlepšovať materiálno-technické podmienky v zdravotníckych zariadeniach, ako aj vzťahy na pracovisku. Vznik nových ambulancií, ako aj podmienky a vybavenie zdravotníckych zariadení, sa zlepšujú aj vďaka investíciám z Plánu obnovy a odolnosti SR. V prvej výzve na podporu vzniku ambulancií všeobecných lekárov a pediatrov, ktorá bola ukončená v auguste 2023, bolo podaných 30 žiadostí, z nich podporených, teda takých, ktoré splnili podmienky výzvy, bolo 26. Vzniklo tak celkovo 22 ambulancií, z toho 15 ambulancií všeobecných lekárov a 7 ambulancií pediatrov. V rámci novej výzvy na podporu vzniku ambulancií ministerstvo zdravotníctva prijalo už 39 žiadostí. Zoznam žiadateľov, ktorí predložili žiadosti, je aktualizovaný približne každých 10 pracovných dní pod konkrétnou vyhlásenou výzvou na webovej stránke ministerstva.

Personálny nedostatok všeobecných lekárov na Slovensku je dnes už alarmujúci. Aké kroky plánuje podniknúť ministerstvo zdravotníctva na zvýšenie počtu VLD?

Nedostatok lekárov a sestier je dlhodobým problémom, na ktorého príčiny a následne aj riešenia je potrebné nazerať v širšom kontexte. Ten zahŕňa okrem vyššie uvedeného aj vzdelávanie, katalóg výkonov, úhradový mechanizmus či nadbytočné návštevy ambulancií. Zlepšenie situácie s počtom lekárov a  sestier vidí ministerstvo zdravotníctva v dôslednom pokračovaní v naštartovaných reformách – či už je to optimalizácia siete nemocníc, alebo reforma ambulantného sektora a vzdelávania, aby sa v dohľadnom období situácia v poskytovaní zdravotnej starostlivosti našim občanom zlepšila. V rámci reformy ambulantného sektora ministerstvo navrhuje, okrem iného, posilniť nielen kompetencie všeobecných lekárov, primárnych pediatrov či sestier, ale aj znížiť administratívnu záťaž či zmeny vo financovaní.

Ako zatraktívniť odbor pre mladých medikov? A nemáme na mysli zvyšovanie kompetencií, keďže v skutočnosti pridávajú lekárom viac práce len pri miernom zvýšení platu.

Pri riešení nedostatku lekárov, ako všeobecných, tak aj špecialistov, chce ministerstvo zdravotníctva pomôcť prostredníctvom rezidentského štúdia. Od 1. októbra minulého roka sme program zatraktívnili a otvorili pre celkovo 11 špecializácií. Do štúdia sa tak môže zaradiť až 150 lekárov, z toho 56 v špecializácii všeobecné lekárstvo a 53 v špecializácii pediatria. Prihlásiť sa môžu prostredníctvom zamestnávateľa na štyroch univerzitách. Cieľom systému rezidentského štúdia je pomôcť pri zabezpečení dostatočného počtu lekárov, a znížiť tak vekový priemer v odboroch všeobecné lekárstvo a pediatria, ako aj v iných nedostatkových špecializačných odboroch.

V rezidentskom programe bolo na konci roka 2023 zaradených  447 rezidentov, konkrétne 215 v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo, 145 v špecializačnom odbore pediatria a 87 v iných špecializačných odboroch. Počet skončených rezidentov je 404, konkrétne 279 v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo, 113 v špecializačnom odbore pediatria a 12 v iných špecializáciách.

Pod záštitou ministra zdravotníctva sa tiež pravidelne uskutočňuje Veľtrh práce v  zdravotníctve s cieľom motivovať študentov zdravotníckych študijných odborov zamestnať sa a zotrvať na Slovensku. Uskutočňuje sa pre žiakov a študentov zdravotníckych študijných odborov a absolventov, ktorí hľadajú prácu na Slovensku, ako aj pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí už sú zamestnaní u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a hľadajú možnosti ďalšieho profesijného rastu.

Ako si predstavujete efektívnu spoločnú komunikáciu VLD a  ministerstva? Sama máte z  ambulantnej sféry skúsenosť, že riadenie „zhora“ bez účinnej komunikácie s druhou stranou prináša zbytočné problémy.

Tak, ako zdravotníctvo trpí poddimenzovaním zdravotníckeho personálu, dlhodobo zápasí aj s nedostatkom financií. Po nástupe do funkcie na ministerstve sa moja pozornosť sústredila predovšetkým na programové vyhlásenie vlády, v ktorom bolo potrebné stanoviť si priority v zdravotnej politike. Mojou snahou bolo od začiatku vyboxovať pre zdravotníctvo viac financií a teším sa, že napriek nepriaznivému stavu verejných financií sa na tento rok podarilo zabezpečiť takmer o miliardu eur viac oproti vlaňajšku. Cieľom v najbližších týždňoch a mesiacoch bude pokračovať v nastavených prioritách, čo si bude vyžadovať aj množstvo stretnutí a rokovaní. Som otvorená konštruktívnym dialógom so zástupcami odborných spoločností naprieč celým rezortom. Verím, že si spoločne uvedomujeme nevyhnutnosť pokračovať v intenzívnej práci. Naším spoločným cieľom je predsa stabilizácia zdravotníctva a zabezpečenie dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre našich pacientov naprieč Slovenskom.

Ambulantná zdravotná starostlivosť sa vo všeobecnosti poskytuje priamo v ambulancii, a to počas schválených ordinačných hodín.

Zákon o zdravotnej starostlivosti (z. č. 576/2004 Z.z.) však umožňuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj v domácom prostredí alebo v inom prirodzenom prostredí pacienta. Takúto starostlivosť zákon označuje ako domáca starostlivosť.

Kedy je však možné domácu starostlivosť poskytovať? Poďme sa spolu na to pozrieť.

Prečítajte si článok na mediprávnik.sk

Z iniciatívy Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva sa dňa 27.2.2024 uskutočnilo pracovné stretnutie zástupcov spoločnosti s ministerkou zdravotníctva Slovenskej republiky JUDr. Zuzanou Dolinkovou.

Účastníkmi stretnutia boli prezident SSVPL MUDr. Peter Makara, MPH, viceprezident SSVPL MUDr. Peter Lipovský a predsedníčka Mladých praktikov MUDr. Katarína Kováčová, MHP. Zo strany Ministerstva zdravotníctva SR sa k pani ministerke pripojili aj štátny tajomník Ing. Michal Štofko, PhD. a riaditeľka Sekcie vzdelávania a riadenia ľudských zdrojov v zdravotníctve MZ SR prof. PhDr. Mgr. Monika Jankechová PhD.

Zástupcovia SSVPL informovali ministerku zdravotníctva o aktivitách spoločnosti a nastolili dôležité otázky financovania. Diskutovali aj o predgraduálnom a postgraduálnom vzdelávaní všeobecných lekárov i príprave mladých praktikov na prax. Upozornili, že s ohľadom na zvyšujúce sa mzdy sestier a lekárov v nemocniciach stráca všeobecné lekárstvo konkurencieschopnosť. Opäť poukázali na skutočnosť, že všeobecní lekári pre dospelých tvoria základ zdravotníctva a nemalo by sa nich zabúdať.

Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva nadviazala na dobré pracovné vzťahy s Ministerstvom zdravotníctva SR a hoci sa hovorilo o náročných témach diskusia sa niesla v konštruktívnom a pozitívnom duchu.

Poslaním portálu je komplexná informačná pomoc pacientom a pacientkam s cieľom zlepšenia kvality ich života.
Odborný portál pre vašich onkologických pacientov

Odborný portál pre vašich onkologických pacientov: https://onkoinfo.sk/

Doplnkové ordinačného hodiny sú pre niektorých veľkou neznámou, iní v nich nevidia zmysel, hlavne s ohľadom na všetky povinnosti, ktoré je potrebné za účelom ich poskytovania splniť. Jedná sa o pomerne nový právny inštitút, ktorý ešte hľadá svoje plnohodnotné uplatnenie medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

V článku poukážeme na najväčšiu výhodu, ktorú doplnkové ordinačné hodiny poskytujú, za týmto účelom sa budeme bližšie venovať ekonomickej stránke tohto inštitútu, najmä v kontexte aktuálnych úhrad poskytovaných  zdravotnými poisťovňami za zdravotné výkony.

Prečítajte si článok na mediprávnik.sk