21. decembra 2023

OnkoKontrola prsníkov – pozvánka k väčšej istote

Počet žien, ktoré absolvujú vyšetrenia zamerané na prevenciu rakoviny prsníka, je stále nedostatočný. Pritom je veľmi dôležité zachytiť rakovinu v štádiu, keď ešte nemáte žiadne ťažkosti. Preventívne vyšetrenia sú nebolestivé a nevyžadujú špeciálnu prípravu. Aby ste na benefit prevencie nezabúdali, existuje program OnkoKontrola prsníkov.

Čo je OnkoKontrola prsníkov?

Možno vás od pravidelnej gynekologickej prehliadky odrádza nepríjemné gynekologické vyšetrenie. To je veľmi dôležitou súčasťou prevencie rakoviny viacerých gynekologických ochorení. Ženy, ktoré na preventívne prehliadky chodia, raz za dva roky dostanú aj žiadanku na sonografické (vo veku 18 – 39 rokov) či mamografické (nad 40 rokov) vyšetrenie prsníkov. Ak patríte k rizikovým pacientkam (napríklad ste v rodine mali rakovinu prsníka), máte nárok na vyšetrenie raz ročne.

Ak na tieto „preventívky“ nechodíte a máte viac ako 50 rokov, dostanete od svojej poisťovne pozvánku na skríningové mamografické vyšetrenie prsníkov. Podmienkou je vek 50 – 69 rokov, uplynulo menej ako 6 mesiacov od prijatia pozvánky, nie ste liečená na rakovinu prsníka a nemali ste spravené mamografické vyšetrenie za posledné 2 roky. Vďaka pozvánke môžete absolvovať toto vyšetrenie v špeciálnych skríningových mamografických centrách.

Prečo je vyšetrenie príležitosťou pre vás?

Vyšetrenie prsníkov slúži najmä na skoré zistenie rakoviny prsníka, ktorá je u nás najčastejšou rakovinou u žien. Ženy na Slovensku na ňu zomierajú častejšie, než je priemer v EÚ. Čím skôr rakovinu odhalíte, tým vyššie šance na uzdravenie aj šetrnejšiu liečbu máte. Rapídne si zvyšujete šance, ak rakovinu zachytíte v bezpríznakovom štádiu.

Existuje samovyšetrenie prsníkov, ktoré je veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie. Avšak mamografia či sonografia prsníkov vedia nádor zachytiť ešte skôr, ako si ho nahmatáte. A práve preto vznikol projekt OnkoKontrola a na to sú aj preventívne prehliadky v gynekologickej ambulancii.

Ako prebieha mamografické a sonografické vyšetrenie prsníkov?

Mamografia: Prebieha krátkym stlačením prsníkov z niekoľkých strán medzi platňami mamografického prístroja. Zobrazenie prebieha pomocou röntgenových lúčov. Samotné stlačenie prsníkov môže byť mierne nepríjemné, ale je dôležité a trvá len zopár sekúnd. Nebojte sa žiarenia pri mamografii. Dávka je minimálna, no dostatočná na zobrazenie prsníkov.

Sonografia: Lekársky personál na prsníky nanesie gél a prezerá ich pomocou sondy. Vyšetrenie je úplne bezbolestné. Nevyžaduje špeciálnu prípravu a využíva ultrazvukové vlny podobné tým, ktorými sa prezerá aj bábätko v bruchu u tehotných žien. Na vyšetrenie si môžete priniesť vlastný uterák na utretie sonografického gélu.

Ako sa objednať na vyšetrenie?

Objednáte sa v niektorej sonografickej ambulancii či mamografickom centre alebo v ambulancii, keď máte žiadanku na USG/MMG od svojho gynekológa či gynekologičky.

V rámci programu OnkoKontrola sa objednáte po doručení pozvánky do špeciálneho skríningového mamografického centra. Zoznam nájdete na stránke Ministerstva zdravotníctva SR. Termín vyšetrenia si dohodnete priamo s pracoviskom.

Ako sa pripraviť na vyšetrenie?

  1. Ak ešte máte menštruáciu, najlepšie je absolvovať vyšetrenie po menštruácii.
  2. Pred vyšetrením si nedávajte parfum, krém ani antiperspirant.
  3. Netreba byť nalačno.
  4. Ideálne je obliecť si na vyšetrenie zvlášť tričko a zvlášť nohavice či sukňu, pri vyšetrení budete do pol pása vyzlečená, šaty preto nie sú veľmi praktické.

Kedy a ako dostanem výsledok vyšetrenia?

Výsledok dostanete hneď alebo bude doručený poštou vášmu gynekológovi či vašej gynekologičke. Preverte si adresu na zaslanie výsledku.

Čo môže urobiť všeobecný lekár alebo všeobecná lekárka?

Je užitočné, ak zisťuje pri bežnej „preventívke“, či chodíte aj na gynekologické preventívne prehliadky. Môže vás povzbudiť k ich absolvovaniu a vysvetliť vám ich veľký význam pre vaše zdravie a kvalitu života.

Samotná preventívna prehliadka u všeobecného lekára či všeobecnej lekárky poskytuje cenné informácie o vašom zdravotnom stave, ďalšie cenné informácie poskytne preventívna prehliadka v gynekologickej ambulancii vrátane vyšetrenia prsníkov. Ak absolvujete oboje, zvyšujete šancu odhaliť viacero častých aj vážnych ochorení oveľa skôr, než by ste čakali na prvé príznaky.

Obzvlášť dôležité sú „preventívky“ v prípade, ak ste v rodine mali vážnu chorobu, napríklad rakovinu. Ak vaša matka, sestra či teta mali napríklad rakovinu prsníka, je skríningové vyšetrenie prsníkov pre vás extrémne dôležité.

Čo môže urobiť váš gynekológ alebo vaša gynekologička?

V gynekologickej ambulancii vám urobia preventívnu prehliadku a dajú vám žiadanku na vyšetrenie prsníkov. Okrem toho vás gynekológ alebo gynekologička môže naučiť samovyšetrenie prsníkov, ktoré je potrebné vykonávať raz mesačne. Pri preventívnej prehliadke prsníky prehliadne a vyšetrí pohmatom, či sa v nich nenachádzajú podozrivé útvary.

Okrem toho vám raz za dva roky dá žiadanku na sonografické či mamografické vyšetrenie prsníkov, ktoré vie odhaliť nádory ešte menšie, než si nahmatáte pri samovyšetrovaní. Pozná váš zdravotný stav aj rodinnú anamnézu, zváži, či potrebujete kontrolu častejšie.

Preto neváhajte a uplatnite si nárok na tieto cenné vyšetrenia. Investujte radšej hodinku či dve do prevencie, než by ste potom museli absolvovať nekonečné hodiny liečby chorôb, ktoré sa zistia neskoro.

Autorka: MUDr. Katarína Kosová

Zdroje:

https://www.onkokontrola.sk/skrining-rakoviny-prsnika

https://www.oecd-ilibrary.org/social-issues-migration-health/onkologicky-profil-krajiny-slovenska-republika-2023_a70dc924-sk

https://www.nczisk.sk/Aktuality/Pages/NCZI-Pocet-novodiagnostikovanych-zhubnych-nadorov-v-Slovenskej-republike.aspx

Článok finančne podporil Národný onkologický inštitút zo zdrojov Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.

Onkokontrola krčka maternice Zdroj foto: www.stock.adobe.com zápal pankreasu liečba vysoký krvný tlak Kolorektálny karcinóm – rakovina hrubého čreva Ako schudnúť natrvalo_ Čo robiť ak nefunguje žiadna diéta_stop obezite

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv