24. decembra 2021

EKG vyšetrenie u všeobecného lekára

Kedy vám urobí všeobecný lekár EKG vyšetrenie v ambulancii?

Ako prebieha vyšetrenie?

Kedy vás všeobecný lekár odošle internistovi alebo kardiológovi?

Kedy mi môj všeobecný lekár urobí EKG?

Keď sa budete sťažovať na búšenie srdca, bolesť či tlak na hrudníku, ťažkosti s dýchaním alebo slabosť, ktoré môžu svedčiť pre poruchu srdca, váš lekár vám v ambulancii urobí EKG vyšetrenie.

Na preventívnej prehliadke, na ktorú máte nárok každé 2 roky vás vyšetrí EKG prístrojom aj bez toho, aby ste uvádzali nejaké znepokojujúce príznaky. Musíte však mať vek viac ako 40 rokov. Dokáže tak včas odhaliť závažné srdcové poruchy ešte skôr, než pocítite ich príznaky.

Preventívne kardiologické vyšetrenie

EKG vyšetrenie je súčasťou preventívneho kardiologického vyšetrenia. Lekár zisťuje, či vaše srdce funguje v správnom rytme. EKG krivka môže prezradiť aj zväčšenie srdca, jeho neprekrvenie, infarkt alebo známky preťaženia pľúcnych ciev.

Súčasťou preventívneho kardiologického vyšetrenia je aj meranie krvného tlaku. Vypovedá o stave ciev a je veľmi dôležité udržiavať ho v normálnych medziach – do 130/85 mmHg v pokoji.

EKG prístroj v ambulancii všeobecného lekára je veľkou výhodou pre vás. Pri zdravotných ťažkostiach nemusíte absolvovať dve návštevy – jednu kvôli výmennému lístku k špecialistovi a druhú u špecialistu.

Všeobecný lekár vyhodnotí EKG krivku, či vám nehrozia poruchy srdcového rytmu či infarkt. Skráti sa tak čas, ktorý uplynie od začiatku vašich problémov po stanovenie diagnózy.

Ak váš všeobecný lekár nemá v ambulancii EKG prístroj, odošle vás k internistovi alebo kardiológovi.

Ako prebieha EKG vyšetrenie u všeobecného lekára?

EKG vyšetrenie nebolí. Keď sa do pol pása vyzlečiete, ľahnete si na lôžko. Lekár vám navlhčí kožu na zápästiach, hrudníku a členkoch vodou alebo vodivým gélom.

Na zápästia a členky vám umiestni elektródy, svorky rôznych farieb na každú končatinu jedna. Na kožu hrudníka v oblasti srdca naloží elektródy, ktoré vyzerajú ako farebné prísavky. Môžu vás trošku ťahať a po ich odstránení môžete mať nejaký čas (niekedy aj na druhý deň) na koži červené fľaky. Je to normálne a nemusíte sa ničoho obávať.

Počas natáčania záznamu nerozprávajte, ale dýchajte ako inokedy. Niekedy vás lekár vyzve k zadržaniu dychu. Je to vtedy, ak máte pri nádychu iný pulz ako pri výdychu. Neznamená to, že nie ste v poriadku, ide o bežnú odchýlku v rámci normy.

Samotné natočenie záznamu trvá približne pol minúty alebo minútu. Naloženie a odstránenie elektród, vyzliekanie sa a obliekanie vám zaberú 10 minút.  Lekár vyhodnotí váš EKG záznam.

Ako sa pripraviť na EKG vyšetrenie?

Na EKG vyšetrenie sa nemusíte nijako špeciálne pripraviť. Nemusíte byť nalačno. Vyšetrenie nebolí. Môže vám byť nepríjemné, že sa musíte do pol pása úplne vyzliecť, vrátane podprsenky alebo tielka.

Je praktické, ak na vyšetrenie neprídete v hrubých pančuchách, ale radšej v ponožkách, ktoré si môžete zhrnúť. Oblečte si voľnejšie oblečenie bez gombíkov, ktoré sa vám bude ľahko vyzliekať a obliekať. U žien sú nepraktické šaty, pretože pri ich vyzliekaní zostanete len v nohavičkách, čo vám môže byť nepríjemné. Lepšia je sukňa, prípadne nohavice.

Pred vyšetrením si odložte hodinky či široké náramky, aby nezavadzali elektródam.

EKG holter vyšetrenie: čo to je a na čo slúži?

Stáva sa, že EKG vyšetrenie nezachytí arytmiu, ak táto trvá len nejaký čas a potom bije srdce zase normálne. Práve v čase trvania arytmie môžete byť doma a keď ste u lekára, srdce už bije správne.

V takýchto prípadoch vám lekár môže navrhnúť EKG holter vyšetrenie. Všeobecný lekár vám ho neurobí, ale odošle vás internistovi alebo kardiológovi.

Pri EKG holter vyšetrení dostanete malý EKG prístroj na domov. S elektródami, ktoré vyzerajú ako nálepky s káblikmi, strávite 24 hodín. Zároveň pri sebe budete nosiť zariadenie veľkosti približne klasického masla.

Existuje aj niekoľkodňové vyšetrenie, ktoré už zdravotná poisťovňa nepreplatí.

Pri EKG holter vyšetrení ste doma alebo v práci, môžete sa normálne pohybovať. Keď cítite búšenie srdca alebo slabosť, stlačíte signalizačné tlačidlo. Lekár po vykonaní záznamu zisťuje, či príznaky u vás súvisia s poruchou srdcového rytmu alebo môžu súvisieť s niečím iným.

Kedy ma všeobecný lekár pošle internistovi alebo kardiológovi?

Základné, nekomplikované srdcovo-cievne choroby môže liečiť všeobecný lekár. Ak sa u vás objavia komplikácie alebo choroba pokročí, prevezme starostlivosť o vás internista alebo kardiológ. Rovnako v prípade, ak potrebujete lieky, ktoré nemôže všeobecný lekár predpisovať.

Internista alebo kardiológ môže povoliť všeobecnému lekárovi predpis týchto liekov, predtým vás ale vyšetrí a bude viesť vašu liečbu a kontroly – zvyčajne raz ročne, pri ťažkostiach alebo zmene liečby častejšie.

Keďže vám lekár môže predpisovať lieky najviac na tri mesiace, medzi dvoma kontrolami u internistu vám lieky bude predpisovať všeobecný lekár.

Prevencia kardiovaskulárnych ochorení

Aby vaše srdce bolo zdravé, dbajte o zdravú životosprávu skôr, než sa ohlásia prvé ťažkosti. To, čo robíte v tridsiatke, sa na vašom srdci odrazí o 10-15 rokov neskôr.

  • Zaraďte do jedálnička dostatok vlákniny, najmä v podobe zeleniny a ovocia.
  • Je kľúčové, aby ste sa pravidelne hýbali: cvičte, bicyklujte sa, plávajte. Vyberte neikoľko druhov pohybu, ktoré vám robia radosť. Pohybové aktivity striedajte, aby ste posilňovali rôzne skupiny svalov.
  • Vzdajte sa alkoholu a cigariet.
  • Venujte sa psychohygiene, nájdite si zdravý spôsob relaxu – čítanie, posedenie pri čaji s priateľmi, turistika, rybárčenie, práce v záhrade. Psychická očista je pre vaše zdravie rovnako potrebná ako fyzická starostlivosť o vaše telo.
  • Zaveďte si pravidelný spánkový režim: uložte sa na spánok a vstávajte každý deň v rovnakom čase.

Autorka článku: MUDr. Katarína Kosová

 

zápal pankreasu liečba vysoký krvný tlak Kolorektálny karcinóm – rakovina hrubého čreva Ako schudnúť natrvalo_ Čo robiť ak nefunguje žiadna diéta_stop obezite Hlboká žilová trombóza – poznáte jej prejavy

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv