Kolorektálny karcinóm – rakovina hrubého čreva 11. februára 2024

Kolorektálny karcinóm – rakovina hrubého čreva. Poznáte jej príznaky a viete, ako jej predchádzať?

Rakovina hrubého čreva je treťou najčastejšou rakovinou u našich mužov a druhou u žien. Ide o chorobu, ktorej sa oplatí venovať pozornosť – najmä preto, lebo pri správnej prevencii jej vieme zabrániť či diagnostikovať ju včas. Viete, čo robiť, aby ste odhalili chorobu ešte v štádiu, keď jej liečbu zvládnete bez veľkých ťažkostí?

Čo je kolorektálny karcinóm

Rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) postihuje hrubé črevo v ktorejkoľvek časti. Ak je to koncová časť, hovoríme o rakovine konečníka.

Nádor hrubého čreva môže rásť smerom dovnútra, prípadne vo vnútri steny čreva a prerastať aj smerom navonok do priľahlých tkanív a orgánov. Často vzniká z polypu. Polyp je výrastok sliznice hrubého čreva, väčšinou je nezhubný. Isté percento polypov sa môže zvrhnúť na zhubný nádor.

Hrozí vám rakovina hrubého čreva?

Hoci rakovinu môžete dostať aj bez toho, aby sa vás týkali obvyklé riziká, predsa len pravdepodobnosť sa zvyšuje, ak máte jeden či viacero rizikových faktorov:

  • starší vek – vo všeobecnosti je to nad 50 rokov
  • výskyt rakoviny hrubého čreva alebo polypov v hrubom čreve
  • zápalové choroby čreva – Crohnova choroba, ulcerózna kolitída
  • genetická predispozícia – zbystrite pozornosť, ak ste rakovinu hrubého čreva mali u pokrvných príbuzných
  • strava s nízkym podielom vlákniny a vysokým podielom tuku
  • cukrovka
  • obezita
  • fajčenie
  • pitie alkoholu
  • sedavý životný štýl
  • rádioterapia v oblasti brucha

Ako vidíte, niektoré riziká možno ovplyvniť, iné nie. Ak popracujete na svojom životnom štýle, riziko znížite na minimum.

Rakovina hrubého čreva – príznaky

Aby ste odhalili rakovinu hrubého čreva, nečakajte na jej príznaky. Predštádium rakoviny – polyp – je zvyčajne bezpríznakové.

Aké sú príznaky rakoviny hrubého čreva?

  • slabosť, únava
  • zmeny vo vyprázdňovaní čreva – hnačka, zápcha, prípadne ich striedanie
  • nevysvetliteľný úbytok hmotnosti
  • nechutenstvo
  • nadúvanie, bolesti brucha, plynatosť, kŕče v bruchu
  • krv v stolici, čierna stolica
  • anémia – nedostatok červených krviniek a/alebo krvného farbiva hemoglobínu

Príznaky rakoviny konečníka sú podobné:

  • slabosť, únava
  • úbytok hmotnosti
  • úzka, ceruzkovitá stolica
  • červená krv v stolici
  • bolesti brucha, bolesť konečníka
  • pocit nedostatočného vyprázdnenia po stolici
  • častejšie vyprázdňovanie, hnačka, zápcha

Tieto príznaky sa objavujú aj pri iných chorobách, sú veľmi nešpecifické. Podobné ťažkosti môžete mať pri zápaloch čreva, hemoroidoch, syndróme dráždivého čreva a podobne. Je dôležité príznaky nepodceňovať a navštíviť lekára, ktorý určí správnu diagnózu a aj liečbu.

Rakovina hrubého čreva – príznaky

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Rakovina hrubého čreva – skorá diagnostika u všeobecného lekára

Veľmi jednoduchým spôsobom rakovinu u svojho všeobecného lekára môžete zistiť skôr, ako sa prejaví.

Preto absolvujte pravidelné preventívne prehliadky. Tu vám lekár vykoná aj test na skryté krvácanie v stolici – po 50. alebo po 40. roku života naň máte nárok zdarma v rámci preventívnej prehliadky.

Taktiež vám môže test odporúčať, ak trpíte anémiou, dlhodobejšími bolesťami brucha alebo ste spozorovali čiernu stolicu. Nezabudnite, že farba stolice je ovplyvnená aj stravou – pomýliť vás môže, ak ste jedli napr. cviklu, živočíšne uhlie alebo užívate lieky alebo potravinové doplnky s obsahom železa. Pred vykonaním testu preto dodržujte odporúčania lekára, aby ste vedeli, ktoré potraviny vynechať.

Samotný test je veľmi jednoduchý a nebolestivý. Odoberiete vzorku stolice do vopred pripravenej nádobky a zanesiete ju k lekárovi.

Ak chcete test absolvovať častejšie ako na preventívnej prehliadke, môžete si ho zakúpiť aj priamo v lekárni. Postupujte podľa priloženého návodu, výsledok zistíte v domácich podmienkach.

Pri pozitívnom výsledku – ak sa v stolici zistí krv – podstúpite ďalšie vyšetrenia. To je situácia, keď vás všeobecný lekár pošle na gastroenterológiu.

Rakovina hrubého čreva – diagnostika u špecialistu

Ak prídete na vyšetrenie gastroenterológovi s pozitívnym testom na skryté krvácanie alebo s ťažkosťami, ktoré môžu signalizovať rakovinu hrubého čreva, navrhne vám v prvom rade kolonoskopiu, prípadne následne aj ďalšie vyšetrenia. Napríklad gastrofibroskopiu alebo sonografiu brucha, prípadne iné zobrazovacie metódy (CT alebo magnetická rezonancia).

Kolonoskopia je vyšetrenie, pri ktorom sa tenkou hadičkou s kamerou na konci prezerá celé hrubé črevo a konečník, zasúva sa cez análny otvor a okrem prezerania sliznice umožňuje aj bezbolestný odber vzoriek na histológiu či odstránenie polypov.

Sonografia, CT a MRI pri rakovine hrubého čreva

Sonografia brucha (ultrazvukové vyšetrenie brucha) pomôže lekárovi zistiť zmeny najmä na pečeni – pri rakovine hrubého čreva môže ukázať metastázy. Samotné črevo nie je ultrazvukom dobre viditeľné a nestačí na zistenie diagnózy rakoviny hrubého čreva.

Ostatné zobrazovacie vyšetrenia – CT a magnetická rezonancia sa používajú na zistenie štádia rakoviny a rozsahu metastáz.

Existuje aj CT kolonografia (virtuálna kolonoskopia) – akási alternatíva klasickej kolonoskopie. Vykonáva sa na rádiológii – CT pracovisku, nie u gastroenterológa. Môže vás lákať väčším komfortom ako klasická kolonoskopia. Má však svoje nevýhody – ak je potrebný odber vzorky (pri zistení nádoru ho treba vždy), musíte aj tak podstúpiť klasickú kolonoskopiu. Okrem toho pri CT dostanete dávku rádioaktívneho žiarenia, ktorej sa pri klasickej kolonoskopii vyhnete. CT môžete absolvovať, len ak máte relatívne v poriadku obličky, pretože kontrastná látka ich zaťažuje.

Rakovina hrubého čreva – skorá diagnostika u všeobecného lekára

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Rakovina hrubého čreva – liečba

Ak prídete k lekárovi včas a váš nádor nie je príliš agresívny, možno budete potrebovať iba chirurgickú liečbu. Znamená to, že chirurgovia odstránia nádor aj časť priľahlého tkaniva čreva. K operácii patrí aj odstránenie a vyšetrenie okolitých lymfatických uzlín, kde lekári zisťujú metastázy. Veľmi skoré štádiá rakoviny hrubého čreva a konečníka možno vyliečiť dokonca bez nutnosti operácie, a to odstránením nádoru endoskopicky, pri kolonoskopii.

Ak chirurgická liečba nestačí, môžu vám lekári odporúčať chemoterapiu či biologickú liečbu. Niekedy sa chemoterapia podáva aj pred operáciou, ak je nádor príliš veľký. Biologická liečba je modernou cielenou terapiou s dobrými výsledkami a relatívne dobrou znášanlivosťou. Zvyčajne sa kombinuje s chemoterapiou.

Pri kolorektálnom karcinóme môže lekár odporúčať aj rádioterapiu – ožarovanie.

Rakovina hrubého čreva a vývod (kolostómia)

Mnohí sa obávajú vyvedenia vývodu z hrubého čreva – kolostómia. Pravdou však je, že nie každá operácia hrubého čreva skončí tým, že budete mať vývod. Veľa závisí od toho, v ktorej časti hrubého čreva sa nádor nachádza.

Konkrétny postup zvolí chirurg, ktorý sa vždy snaží zachovať normálnu funkciu čreva a určite vám nebude robiť vývod, ak to nie je nevyhnutné.

Rakovina hrubého čreva – prevencia

Dnes vieme ovplyvniť nielen rizikové faktory, ale aj čas, keď prídeme s rakovinou k lekárovi. Čo robiť, aby ste predchádzali rakovine hrubého čreva a prišli k lekárovi včas?

  • absolvujte pravidelné prehliadky u svojho obvodného lekára
  • ak máte v rodine rakovinu hrubého čreva, informujte o tom svojho lekára, ktorý vám vysvetlí, v akom veku je potrebné začať s preventívnymi vyšetreniami (kolonoskopia alebo test na skryté krvácania do stolice)
  • starajte sa o pravidelnú stolicu, zmäkčujte ju stravou s vysokým podielom vlákniny, najmä v ovocí a zelenine
  • pite dostatok tekutín
  • do stravy zaraďte probiotiká – jogurty, kefíry…
  • vynechajte polotovary, údeniny, ťažké a mastné potraviny.

Prieskum Slováci a rakovina hrubého čreva

Výskumná agentúra Behavio realizovala v roku 2023 na Slovensku prieskum na vzorke 1000 ľudí. V prieskume zistila, že pravidelné a bezplatné preventívne vyšetrenie ignoruje podľa prepočtov až 3,9 milióna dospelej populácie a v priemere dve tretiny (3,3 milióna dospelých Slovákov) ich neabsolvuje vôbec.

Napriek tomu, že sme spomedzi krajín OECD na prvom mieste v úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva až 89 % Slovákov zanedbáva preventívne prehliadky hrubého čreva.

Autorka: MUDr. Katarína Kosová, lekárka v predatestačnej príprave v odbore všeobecné lekárstvo pre dospelých

Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Andrej Orságh, gastroenterológ pôsobiaci v Národnom onkologickom ústave, odborný konzultant Národného onkologického inštitútu pre skríning kolorektálneho karcinómu

Zdroje:

https://www.pilulka.sk/medzinarodny-prieskum-zdravia-prevencia

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/colon-cancer/symptoms-causes/syc-20353669

zápal pankreasu liečba vysoký krvný tlak Kolorektálny karcinóm – rakovina hrubého čreva Ako schudnúť natrvalo_ Čo robiť ak nefunguje žiadna diéta_stop obezite Hlboká žilová trombóza – poznáte jej prejavy

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv