23. novembra 2022

Pľúcna embólia – príznaky, diagnostika, liečba

Embólia do pľúcnice je častým problémom nielen v súvislosti s COVID-19. Pľúcna embólia ohrozuje najmä osoby, ktoré majú sklon k tvorbe krvných zrazenín. Čo je pľúcna embólia a aké má príznaky? Ako súvisia trombóza žíl dolných končatín a embólia do pľúcnice? Načo slúžia lieky na riedenie krvi, ak máte trombózu?

Čo je pľúcna embólia?

Krv v žilách prúdi smerom do srdca. Ak sa v niektorej zo žíl nachádza krvná zrazenina, môže sa uvoľniť – vtedy sa nazýva embolus. Vzhľadom na anatomické pomery sa embolus dostáva zo žíl do srdca a následne ho srdce pretlačí do pľúcnych tepien. V pľúcach sa okysličuje krv. Embolus môže niektorú z tepien pľúc upchať a vzniká problém.

Ak sa v priehradkách medzi srdcovými predsieňami alebo komorami nachádza neuzatvorený otvor, v zriedkavých prípadoch môže embolus prejsť cez tento otvor a spôsobiť embóliu aj v iných častiach tela.

Aké má pľúcna embólia príčiny? Aké sú rizikové faktory embólie?

Vznik pľúcnej embólie podporujú všetky okolnosti, ktoré zvyšujú tvorbu krvných zrazenín v žilách. Sú to:

  • dlhodobé cestovanie s pokrčenými končatinami, napr. v lietadle
  • nedostatočný príjem tekutín
  • vrodené stavy, pri ktorých má krv sklon k zrážaniu (trombofília)
  • onkologické choroby (zvyšujú zrážanlivosť krvi)
  • hormonálna antikoncepcia
  • tehotenstvo
  • dlhodobé ležanie, napr. po operácii
  • útlak žíl napr. podkolienkami s tesným lemom, popruhom a pod.
  • infekcia COVID-19 a niektoré iné infekcie

pľúcna embólia príčiny

Pľúcna embólia – príznaky

Príznaky pľúcnej embólie môžu byť veľmi dramatické alebo ich nemusíte nijako významne pocítiť. K príznakom môžu patriť: náhle odpadnutie, ťažkosti s dýchaním, potenie, rýchly pulz, nízky tlak, zmodranie tváre, pichanie na hrudníku či bolesť za hrudnou kosťou, kašeľ, niekedy vykašliavanie krvi. V menej výrazných prípadoch sa vám môže napríklad len trochu horšie dýchať.

Pľúcna embólia – diagnostika. Embólia a D-dimér

Podozrenie na pľúcnu embóliu vzniká najmä vtedy, ak sa vám náhle začalo ťažšie dýchať, máte nižší tlak a rýchly pulz, prípadne bolesti na hrudníku. Na EKG bývajú typické zmeny, ale nie je to pravidlo. Krvná hodnota látky, ktorá sa nazýva D-dimér a odráža zrážanie krvi a rozpúšťanie zrazenín, býva zvýšená – niekedy len mierne, inokedy výrazne. Ak je hodnota D-diméru nízka, pravdepodobnosť embólie je minimálna. Na druhej strane, vyššia hodnota D-diméru neznamená automaticky, že embóliu máte. Pri podozrení vás obvodný lekár odošle do nemocnice na CT angiografické vyšetrenie pľúcnej tepny, ktoré ukáže, či embóliu máte alebo nie.

Na to, aby ste toto vyšetrenie mohli podstúpiť, vám musia dobre fungovať obličky, pretože dostanete do žíl kontrastnú látku. S tou si zdravé obličky poradia, choré by s tým mali problém. Preto vám pred CT lekár vyšetrí krv.

Ak nemôžete podstúpiť CT angiografiu, lekár vám pri dôvodnom podozrení na embóliu nasadí liečbu a môže vás odoslať na ventilačno-perfúznu scintigrafiu, ktorá môže embóliu odhaliť. Scintigrafia sa vykonáva na špeciálnych pracoviskách.

Pľúcnu embóliu nevieme diagnostikovať na základe röntgenu hrudníka.

Úlohou všeobecného lekára je myslieť na túto diagnózu na základe vašich príznakov a odberov krvi. Ak má podozrenie na pľúcnu embóliu, odošle vás na urgentný príjem.

Pľúcna embólia – liečba

Liečba pľúcnej embólie prebieha v nemocnici. Podľa závažnosti vášho stavu budete dostávať lieky na riedenie krvi – injekcie pod kožu a o niekoľko dní tabletky, alebo podstúpite trombolýzu – zákrok, pri ktorom vám podajú látku rozpúšťajúcu zrazeniny. Existujú aj iné možnosti – odstránenie zrazeniny katétrom cez cievu alebo chirurgicky.

Lieky na riedenie krvi budete užívať najmenej tri mesiace, ale celkovú dĺžku liečby zhodnotí lekár podľa všetkých okolností. Dlhodobá býva najmä v prípade, ak máte aj ďalšie rizikové faktory embólie.

Spočiatku budete na riedenie krvi užívať injekcie pod kožu, ktoré si budete pichať raz alebo dvakrát denne podľa typu injekcie. Neskôr budete užívať tabletky – najčastejšie warfarín. Existujú aj iné tabletky ako warfarín, informujte sa u svojho lekára, či sú vhodné konkrétne pre vás.

Antikoagulačná liečba – na čo dať pozor

Ak užívate lieky na riedenie krvi, dajte pozor na prípadné znaky krvácania. Varovná je nevoľnosť s poklesom tlaku, neutíchajúca bolesť brucha, opuch jednej končatiny s teplom, vznik modrín bez dôvodu, krv v moči či v stolici, čierna stolica. Pri týchto príznakoch vyhľadajte lekársku pomoc. Lekára upozornite, že užívate lieky na riedenie krvi.

Ak budete užívať warfarín, musíte podstupovať pravidelné odbery krvi, kde lekár sleduje hodnotu tzv. INR. Tá musí byť medzi 2 a 3. Lekár upraví dávku warfarínu tak, aby bolo INR v požadovanom rozmedzí. Hodnoty INR vedia „rozhádzať“ aj niektoré potraviny, preto sa informujte u svojho lekára, ako upraviť svoj jedálniček.

Ak budete užívať iné tabletky ako warfarín, nebude potrebné upraviť jedálniček ani kontrolovať INR. Či sú pre vás tieto lieky vhodné, posúdi lekár.

Pľúcna embólia – prevencia

Aby ste zabránili pľúcnej embólii, predchádzajte žilovej trombóze. Preto dodržiavajte nasledovné zásady:

  • vyhnite sa dlhodobému sedeniu, pri cestovaní si robte pravidelné prestávky, prejdite sa, pocvičte nohami.
  • poctivo užívajte antikoagulačnú liečbu, ak vám ju predpísal lekár
  • pite dostatok tekutín, aby ste nemali „hustú“ krv
  • ak máte kŕčové žily, noste kompresné pančuchy alebo podkolienky, ak vám ich predpísal lekár
  • nefajčite, obzvlášť vtedy, ak užívate hormonálnu antikoncepciu

Autorka: Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Milan Luknár, PhD., kardiológ so špecializáciami kardiológia, vnútorné lekárstvo, pôsobiaci v zdravotníckom zariadení Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s., vedecký sekretár Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

Zdroje:

http://www.kardio-cz.cz/data/upload/Doporucene_postupy_ESC_pro_diagnostiku_a_lecbu_akutni_plicni_embolie_verze_2014.pdf

zápal pankreasu liečba vysoký krvný tlak Kolorektálny karcinóm – rakovina hrubého čreva Ako schudnúť natrvalo_ Čo robiť ak nefunguje žiadna diéta_stop obezite Hlboká žilová trombóza – poznáte jej prejavy

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv