Spoločnosť › Články zo Všeobecného praktika
Čo má nové Adriana Šimková, hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo?
Preevencia je pilierom všeobecného lekárstva
Adriana Šimková ako odborný garant zastrešovala projekt „Týždeň prevencie“, ktorý mal premiéru minulý rok. „Preventívne prehliadky sú základným pilierom všeobecného lekárstva,“ hovorí Adriana Šimková, a práve túto myšlienku si osvojil aj projekt, počas ktorého bol každý deň venovaný inej tematike, či už to bol krvný tlak, poruchy metabolizmu, obezita, imuno-alergologické ochorenia a ochorenia pečene. Počas projektu boli pre pacientov zverejňované tipy a triky na rôzne intolerancie, alergie, ako správne odmerať tlak, ako sa správne zdravo stravovať a podobne. Projekt prebiehal v online priestore na Facebooku a internetovej stránke, takže prístup k informáciám pacientom ostáva aj po projekte. Vrcholom „Týždňa prevencie“ bola tlačová konferencia, počas ktorej bol projekt zhrnutý a Adriana Šimková počas nej vystúpila so svojou prednáškou.
Nedám na elektronickú službu dopustiť
Pacienti sa po novom stretávajú s tým, že od lekára neodchádzajú s papierovou PN-kou, ktorú by museli odniesť zamestnávateľovi, ale im lekár vystaví elektronickú PN-ku, teda ePN. Vďaka tomu sa nemusia vracať ani kvôli „prechodkám“, pretože sa všetko vybavuje v online prostredí. Pre pacienta je to menšia administratívna záťaž a pre poskytovateľov je to zjednodušenie celého procesu vystavenia PN-ky, aj následnej kontroly, pretože systémy robia reporty a vedia upozorniť, ktorým pacientom sa končí ePN a majú prísť na kontrolu. „Je to skvelé a šetrí to čas nielen lekárom, ale aj sestričkám. Už sme vychytali aj niektoré posledné chyby a od januára budúceho roku už aj špecialisti musia povinne vystavovať ePN. To znamená, že sa napríklad od chirurga nebudú musieť kvôli PN-ke vracať naspäť k všeobecnému lekárovi. Celý proces sa tým oveľa zjednoduší,“ hovorí Adriana Šimková.
Spravte si certifikát na USG prístroj
V rámci iniciatívy priblížiť výhody sonografie v ambulancii všeobecného lekára bola Adriana Šimková v Žilinskom samosprávnom kraji na vzdelávaní všeobecných lekárov. Na Slovensku existuje tzv. certifikačná činnosť, vďaka ktorej môžu všeobecní lekári certifikovať v rámci sonografie brušných orgánov pre dospelých. Ako sa majú lekári na danú certifikáciu pripraviť, čo všetko k tomu potrebujú, ktoré inštitúcie vzdelávajú, kde nájdu všetky potrebné dokumenty a kontaktné osoby a čo všetko musia lekári spĺňať, aby dosiahli túto certifikovanú činnosť, im prišla Adriana Šimková porozprávať osobne. „V okolitých krajinách ide sonografia veľmi dopredu, najmä tzv. rýchla sonografia. Keď príde do ambulancie pacient, ktorý má napríklad opuchnutú dolnú končatinu, alebo ho bolí brucho, iba priložíte sondu a viete povedať, o čo ide a vylúčiť akútne stavy,“ vyzdvihuje používanie USG prístrojov Adriana Šimková. Zdravotná poisťovňa Dôvera prepláca sonografické vyšetrenie brušnej dutiny a už je len na vyjednávacích organizáciách, ktoré zastrešujú všeobecných lekárov, aby dohodli podmienky aj s inými zdravotnými poisťovňami. „Na základe certifikovanej činnosti, ako keby takej malej atestácie, dostanú lekári A kód a vtedy môžu požiadať zdravotnú poisťovňu o zazmluvnenie výkonu v rámci svojej ambulancie,“ upozorňuje Adriana Šimková, ktorá už desať rokov pracuje na šírení informovanosti lekárov v oblasti výhod sonografie v ambulancii všeobecných lekárov. V Žilinskom samosprávnom kraji sa tento pilotný projekt veľmi vydaril. Takéto vzdelávanie sa zapáčilo aj ďalším župám a Adriana Šimková plánuje pokračovať a šíriť projekt a jeho myšlienku do ďalších kútov Slovenska.
Hostka v Pohotovosti
Adriana Šimková bola 19. júna hostkou relácie Pohotovosť v rádiu Regina na tému Prevencia a liečba u všeobecného lekára a jeho spolupráca so špecialistami v odborných ambulanciách v prospech všetkých zainteresovaných.
Celú reláciu si môžete vypočuť na webe rádia Regina v archíve relácie Pohotovosť.
Kompetencie všeobecného lekára pre Medical Practice
Ako sa rozšírili kompetencie všeobecného lekára za posledné roky a čo sa podarilo počas éry Adriane Šimkovej, ako hlavnej odborníčky MZ SR pre všeobecné lekárstvo? Viac v Medical Practice uverejnenom 15. júna 2023.
Vzdelávajte sa
Kontinuálne vzdelávanie je pre Adrianu Šimkovú alfou a omegou v starostlivosti o pacientov, a preto sa naďalej vzdeláva v oblasti echokardiografie. „Ide o certifikovanú činnosť, kde som zahlásená ako internistka. Do takéhoto vzdelávania patrí aj absolvovanie vzdelávacích akcií, ako bolo aj jednodňové vzdelávanie v IKEM s veľmi kvalitnými prednáškami z echokardiografie. Informácií nie je nikdy dosť a vzdelávať sa nesmieme prestávať. Som rada, že som opäť získala nové informácie a budem v tom aj pokračovať. Každého by som chcela povzbudiť, nech sa vzdeláva, pretože to rozširuje obzory. Keď sa pacient potom vráti k všeobecnému lekárovi s echokardickým nálezom, interpretácia toho nálezu v rámci klinického stavu pacientov je na úplne inej úrovni,“ hovorí Adriana Šimková.
Medziodborová spolupráca na zvyšovaní kompetencií
Vždy keď sa uvoľňujú lieky, musia sa k tomu vyjadrovať jednotliví odborníci, kategorizačná komisia a konečné slovo má ministerstvo zdravotníctva. Poslednú skúsenosť mali všeobecní lekári, keď padli preskripčné indikačné ohrozenia na hypolipidemiká, čiže už pacienti nemusia chodiť navštevovať špecialistov ani kvôli vysoko dávkovým statínom a dokonca už ani pri kombinovanej hypolipidemickej liečbe. Všetko si môže manažovať všeobecný lekár. „Je to aj obraz spolupráce špecialistov so všeobecnými lekármi. Napriek všetkému sa vieme vždy dohodnúť a za posledné 3 – 4 roky sa spravilo pre všeobecných lekárov čo sa týka liečby veľmi veľa, a určite budeme aj ďalej pokračovať. Je tomu otvorené aj ministerstvo zdravotníctva a dokonca aj sami špecialisti, ktorí sú ochotní nám zveriť do rúk ďalšie lieky a ďalšie kompetencie. So zvýšenými kompetenciami je však aj zvýšený nárok na vzdelávanie všeobecného lekára. Všeobecní lekári, ktorí sa teraz dostanú do systému, budú na úplne inej úrovni čo sa týka kompetencií, ako boli lekári napríklad pred desiatimi rokmi.
Ďakujeme, naše sestričky
Bez ochoty sestier vzdelávať sa a urobiť pre ambulanciu niečo viac by to nešlo. Ony sú prvou tvárou, s ktorou sa pacient stretne. Vedia pomôcť pacientovi aj lekárovi. Už len keď príde chorý pacient a vidí usmievavú sestru, je mu o niečo lepšie, ako keď zbadá niekoho smutného či nahnevaného. „Chcela by som cez časopis poďakovať všetkým zdravotným sestričkám za to, že sú a že pracujú pre ambulancie, pretože je to naozaj ťažké. Chce to veľa vzdelávania, veľa trpezlivosti, s každou novinkou prichádzajú aj nejaké chyby a zmeny, ktoré najprv prácu spomaľujú, ale keď to spoločne vychytáme, tak to koniec koncov prináša veľké benefity. Zdravotné sestry sú integrálnou súčasťou úspechu každej dobre manažovanej ambulancie. Ja si bez MOJICH SESTRIČIEK neviem predstaviť fungovanie ambulancie. Dievčatá, ste skvelé, ďakujem.“
Ambulancia Pohoda na Pohode
„Akcia na Pohode bola podporená plánom obnovy a odolnosti, cez ktorý je podporovaný aj vznik nových ambulancií všeobecných lekárov. Bola som oslovená ohľadom prípravy, prebehlo niekoľko online stretnutí, kde sme si rozobrali, čo by sa dalo vymyslieť, a nakoniec vznikla trochu šialená myšlienka ambulancie na Pohode. Ľudia sa na Pohodu chodia hlavne zabaviť a odviazať sa a myslia na úplne iné veci ako starostlivosť o svoje zdravie, ale práve na takýchto akciách, kde sa koncentruje zväčša tá mladšia veková kategória, vieme odhaliť niektoré ochorenia a najmä vieme edukovať, ak sú nejaké nedostatky. Vyberala som najmä také témy, ktoré mohli podľa mojich skúseností z praxe pacientov osloviť.
Zadovážila som si figurínu, ktorej sa dajú vyberať orgány, čo je zábavné a je zároveň edukačné pre dospelých aj deti. Týmto sa chcem poďakovať aj pani bývalej štátnej tajomníčke Lenke Družkovej, ktorá to vykomunikovala a zabezpečila nám, že sme mohli figurínu pacientom ukázať a tiež ďakujeme trenčianskej nemocnici, ktorá zapožičala všetky prístroje, EKG, glukomer, sonograf a podobne.
Návštevníkom sa páčil najmä malý sonograf, ktorý je prepojený s appkou v mobile, kde vidíte obrazovku. Dá sa s tým pekne vyšetriť aj krk, cievy, brucho. Je to len orientačné, ale na rýchlu diagnostiku v prípade problémov je to skvelé. Padali aj také vtipné poznámky, keď návštevníci volali kamarátom, aby sa prišli na Pohodu vyšetriť, lebo robíme sonografiu na počkanie a nemusia čakať, kým ich zoberú niekde na objednávku.
Prišiel sa k nám dať vyšetriť aj vtedajší minister zdravotníctva Michal Palkovič. Overili sme, že je zdravotne úplne spôsobilý zastávať funkciu MZ SR. Videli sme, že má srdce na správnom mieste, silný žalúdok a zdravé jadro.
Sama som bola prekvapená, že každý deň boli pred stanom rady. Mali sme skvelé referencie od ľudí zo Slovenska aj Česka, ktorým sa to celé veľmi páčilo a naozaj sa aj niečo naučili. Niektorí ľudia vôbec nevedeli, kde sú obličky, tak sme si to na tej figuríne pekne ukázali a vyskladali. Niekedy sme aj súťažili, kto figurínu vyskladá najrýchlejšie. Prišla nám tam napríklad jedna mladá pani, ktorej operovali nadobličky a ona ani nevedela, čo a kde to vlastne je, tak sme si to spoločne vysvetlili. Zaujímavé bolo tiež, keď som ľuďom dala do ruky srdce z figuríny, aby si ho prezreli, a potom na EKG sme si presne vysvetlili činnosť, čiže videli štruktúru aj aktivitu a získali komplexný obraz o tom orgáne.