Spoločnosť › Články zo Všeobecného praktika
Nezabúdajte na kontrolu
Ako často hovoríme našim pacientom tieto slová? Veľmi často a myslíme ich vážne. Kontroly sú dôležité. Pre prevenciu, pre sledovanie vývoja nasadenej liečby, pre uistenie sa, že sme chorobu zvládli. Tentoraz však chceme hovoriť o inej kontrole, na ktorú by sme nemali zabúdať my lekári. Tiež je dôležitá a tiež sa týka zdravia našich pacientov.
V ambulanciách dennodenne pracujeme s užitočnými pomocníkmi, na ktorých prítomnosť sme si tak zvykli, že im nevenujeme žiadnu špeciálnu pozornosť alebo starostlivosť. Ale mali by sme. Ide totiž o zariadenia, ktoré nám pomáhajú zistiť zdravotný stav pacienta a stanovovať diagnózy. Tlakomery krvi a teplomery, lebo o nich hovoríme, sú súčasťou každej ambulancie a potrebujú pravidelnú kontrolu, aby sme sa mohli spoľahnúť na ich stopercentnú funkčnosť a presnosť.
Správna diagnostika vychádza z presne nameraných hodnôt. Rozhodovanie sa o liečbe a jej nastavení sa odvíja aj od výsledkov meraní. No sme si vždy istí, že nameraný tlak či teplota sú tými reálnymi hodnotami a odzrkadľujú stav pacienta?
AKO ZÍSKAŤ ISTOTU
Istotu, že tlakomer a teplomer v našej ambulancii meria správne, získame jednoducho. Používame len taký, ktorý sme kúpili s certifikátom a následne ho dávame pravidelne kontrolovať odborníkom. Netreba zabudnúť, že kontrolu medicínskych meracích zariadení vyžaduje aj zákon.
Podľa zákona 157/2018 Z. z. o metrológii, ako aj podľa všeobecne záväzných právnych predpisov Ministerstva zdravotníctva SR, sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti povinní používať určené meradlá s platným overením a povinne kalibrované meradlá s platnou kalibráciou.
Ak teraz, ako všeobecný lekár, alebo špecialista s vlastnou ambulanciou, začínate cítiť ťažobu ďalšej povinnosti navyše, máme dobrú správu. Odbremení vás spoločnosť HOMOLA MEDICAL, ktorá sa zaoberá aj kalibrovaním a overovaním meradiel, ako sú tlakomery krvi, vrátane Holtra, elektronické lekárske teplomery, vlhkomery, váhy alebo iné zariadenia. Oslovili sme Tomáša Halásza zo spoločnosti HOMOLA MEDICAL, aby nám vysvetlil všetko podstatné.
Aké služby si ambulantní lekári u vás najviac objednávajú?
V ambulanciách všeobecných lekárov najviac potrebujú overovanie tlakomerov krvi, kalibráciu teplomerov a vlhkomerov.
Sú to tie overovania, ktoré vyžaduje zákon? Objednávajú ich len kvôli certifikátu, ktorý je potrebný, ak by im prišla kontrola do ambulancie?
Môžem povedať, že lekári chcú mať istotu, že tieto prístroje merajú presne a sú plne funkčné. Objednávajú si overovanie a kalibráciu, aby mohli používať na svoju prácu meradlá, na ktoré sa môžu spoľahnúť. Samozrejme, aj zákony hovoria o platnostiach overení, čo musia meradlá spĺňať a podobne.
Aké veľké nepresnosti merania bývajú zistené?
Naši odborníci nachádzajú násobky dovolenej odchýlky pre dané meradlo. Takže je dobré kontrolu presnosti robiť pravidelne.
Znamená to, že lekár musí dobre odsledovať, kedy ktorý prístroj potrebuje dať overiť? A volať vašich odborníkov dosť často?
Práveže nie. Snažíme sa, aby lekári mali čo najmenej starostí. Vždy odporúčame, aby ste objednali overenie všetkých zariadení v ambulancii naraz. Jednou návštevou v ambulancii vieme zastrešiť kalibráciu a overenie všetkých vašich prístrojov naraz. Následne nemusíte myslieť na ďalšie termíny a požadovaný kalibračný interval. Odsledujeme to za vás a na termín ďalšej kalibrácie, overenia vás upozorníme my. Myslite dopredu, zjednoťte si všetko, čo treba, a my urobíme kontrolu naraz. Ušetríte čas, peniaze a budete mať o starosť menej.
Aká je lehota od objednávky po realizáciu? Musí byť ambulancia počas tohto obdobia bez kontrolovaného prístroja?
Závisí to od viacerých faktorov, či sa overovanie/ kalibrácia robí u nás v laboratóriu, alebo priamo v ambulancii, aký je požadovaný čas kalibrácie/overenia zákazníkov, aká je momentálna vyťaženosť našich pracovníkov. Aj tu platí, že ak neobjednávate službu na poslednú chvíľu, logisticky ju vieme naplánovať bez časových strát. Aby som bol konkrétny: Ak sa kalibrácia/overenie vykonáva u vás, ambulancia je bez meradla maximálne pár desiatok minút. Ak sa meradlá kontrolujú u nás, tak sú ambulancie bez meradla od jedného dňa do piatich pracovných dní. Napríklad pri overovaní tlakomera krvi je celková lehota od objednávky po realizáciu približne do jedného týždňa.
Koľko kalibrácia a overovanie vlastne stojí? Je finančne nákladná?
Hovoríme o desiatkach eur. Nie je to veľká položka, najmä keď sa overovanie vykonáva jedenkrát ročne, alebo raz za dva roky. Pre zaujímavosť sme vybrali tri položky na ilustráciu. Pozrite si príklady nižšie.