Pokyny pre lekárov prvého kontaktu

Pridané 9. marca 2020 | Článok -

Vážení kolegovia, Vážené kolegyne,

Vďaka pánovi prezidentovi SLK MUDr. Mariánovi Kollárovi bolo dňa 5.3.2020 mimoriadne stretnutie ohľadom koronavírusu na MZ SR s pánom predsedom Pellegrinim, ktorý je súčasne poverený aj vedením rezortu MZ spoločne s jeho pracovným tímom.

Na tomto stretnutí bola prizvaná aj naša spoločnosť v zastúpení MUDr. Peter Pekarovič a ja (MUDr. Michaela Macháčová ) ako viceprezident SSVPL.

V tom čase sme na území SR nemali zaznamenaný žiaden prípad koronavírusu. Situácia ako už vieme, sa v priebehu necelých 24 hodín zmenila a Slovensko sa tak zaradilo medzi krajiny, kde máme už pacientov s potvrdeným koronavírusom.

Následne po stretnutí sa konala tlačová konferencia za prítomnosti predsedu vlády a prezidenta SLK.

Jedným z hlavných problémov, na ktoré opakovane upozorňoval pán prezident Kollár je nemožnosť objednať si respirátory FFFP3. Dostali sme však prísľub, že pán premiér v čo najkratšom čase nájde distribútora, aby sme si daný respirátor mohli objednať.

Ja som našla stránku www.respirio.eu, kde ešte respirátor (tak aspoň na stránke píšu) je k dispozícii. A zároveň od MZ (práve teraz ako píšem email) aj ďalší link na zakúpenie respirátora: https://allegro.pl/oferta/antywirusowa-maska-ochronna-antysmogowa-ffp3-9004291781?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=feed

Zároveň Vás chcem upozorniť, pokiaľ nemáte na ambulancii germicídny žiarič, v rámci Vašej ochrany (ochrany Vašej rodiny a blízkych)  a ochrany pacienta je k dispozícii na stránke www.nexa@nexa.eu (zatiaľ u nich dostupný, na iných stránkach bohužiaľ čakacia doba až 3 mesiace). Každý z lekárov ste dostali posledné nariadenia ÚVZSR , ktoré bolo rozposlané prostredníctvom VÚC lekárov.

Rada by som Vás požiadala, aby ste v rámci Vašich ordinačných hodín v súčasnej situácii boli plne k dispozícii na ambulantnom telefóne a vyzbrojili sa trpezlivosťou, nakoľko nám pacienti budú volať. Dôležité je, aby pri pozitívnej cestovateľskej anamnéze (bez symptómov), alebo so symptómami, NECHODILI do nemocničných zariadení. 

Pri akomkoľvek podozrení pacienti zavolajú buď nám (čo bude najpravdepodobnejšie) alebo na infolinky. Následne bude odoslaný lekár v špeciálnom ochrannom odeve k pacientovi a priamo doma mu odoberie vzorky, zároveň posúdi, či zdravotný stav vyžaduje hospitalizáciu  alebo len karanténu v domácom prostredí.

My, VLD vystavíme PN – pokiaľ nemá pacient symptómy zadáme dg. Z03.8 + údaj, že sa jedná o karanténnu PN.

V žiadnom prípade nepíšte dg akútnych ochorení ( napr. respiračných) umelo zvýšime štatistiku!!!

Preskripciu chronických receptov adresovať na špecialistu, ktorý ich naordinoval.


Momentálne je stále vysoký počet pacientov s akútnymi ochoreniami HDC a DDC, chrípky, ktorých denne vo svojich ambulanciách ošetríme. A do toho prišiel koronavírus,  ktorý v nás vyvoláva strach a neistotu.

Pri dodržiavaní nasledovných odporúčaní nie je dôvod na paniku. Práve naopak, tak ako som spomínala: treba si zachovať  v prvom rade „zdravý sedliacky rozum“ a riadiť sa odporúčaniami MZ, úradu vlády, NCZI, ktoré sú denno- denne aktualizované a ktoré dôkladne monitorujú situáciu.

SYMPTÓMY:

COVID-19 patrí medzi kvapôčkovú infekciu, ktorá sa rýchlo šíri z človeka na človeka. Inkubačný čas ochorenia je 214 dní. Symptómy ochorenia pripomínajú obyčajnú chrípku, zahŕňajú

 • vysokú horúčku,
 • bolesti svalov,
 • bolesti hrdla a hlavy,
 • dýchavičnosť,
 • kašeľ a únavu.

Liečba je spravidla symptomatická.

Odporúčanie pre pacientov:

 1. Nevyhľadávať zbytočne lekára pri prvých príznakoch ako je nádcha, bolesť hrdla, mierna teplota, kašeľ, ale zostať minimálne 3-4 dni doma. Vo väčšine prípadov sa jedná o obyčajnú virózu, ktorá nevyžaduje nasadenie antibiotickej liečby.
 2. Pokiaľ máte teplotu nad 38 °C, kašeľ, vrátili ste sa z rizikovej oblasti, poprípade ste boli v kontakte s osobou, ktorá má podozrenie na koronavírus – zostaňte doma a kontaktujte:
 • svojho ošetrujúceho lekára alebo
 • infolinku, ktorá je nonstop k dispozícii na 0917 222 682 alebo
 • napíšte e-mail na novykoronavirus@uvzsr.sk, kde dostanete ďalšie pokyny ohľadom poskytnutia adekvátnej zdravotnej starostlivosti
 1. Pokiaľ nemáte žiadne príznaky, ale máte pozitívnu cestovateľskú anamnézu, poprípade podozrenie, že ste sa mohli dostať do kontaktu s osobou nakazenou koronavírusom, opäť kontaktujte:
 • nonstop infolinku 0917 222 682
 • ďalšie infolinky zriadené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva alebo
 • napíšte e-mail na : novykoronavirus@uvzsr.sk.
 • V žiadnom prípade nechoďte k lekárovi.
 1. Elektronické zdravotníctvo, ktoré je zavedené už 2 roky má v súčasnosti kľúčový význam  pri ochrane pacienta pred  infekčným ochorením, teda aj pred nákazou koronavírusom.
 1. A to tak, že pacient z pohodlia domova zavolá svojmu lekárovi, poprípade pošle sms alebo email, ktorý chronické lieky odporučil a ten ich elektronicky odošle. Pacient si ich môže následne vybrať v ktorejkoľvek lekárni. Systém e-zdravie napomáha v prevencii a zároveň nezaťažuje chronických pacientov a seniorov, ktorí sú najrizikovejšou skupinou.
 1. Pacienti, ktorí sú sledovaní pre chronické ochorenie špecialistom a majú sa dobre pri odporúčanej liečbe, v súčasnej situácii nemajú zbytočne navštevovať ambulancie. Odporúčam telefonicky, formou sms, prostredníctvom e-mailu kontaktovať ich špecialistu o predpis liekov, poprípade konzultáciu chronického ochorenia, či vyžaduje nutne návštevu u špecialistu.

 

Pravidelne Vás budeme informovať o nových aktualizáciách.  Tak si držme palce, aby sme koronavírus dostali pod kontrolu. Nás VLD čaká ťažké období.

S pozdravom

MUDr. Michaela Macháčová

Viceprezidentka SSVPL

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv