Spoločnosť › Tlačové správy
Tlačová správa: Svetový deň rodinných lekárov
Choroby všeobecného lekárstva na Slovensku: “Výzvy, ktoré liečime”
Rodinní lekári – prví spojenci v starostlivosti o duševné zdravie
Aj tento rok oslávia 19. mája slovenskí všeobecní praktickí lekári Svetový deň rodinných lekárov (World Family Doctor Day, WFDD). Vyhlásila ho Svetová organizácia rodinných lekárov (WONCA) a pripomína nám kľúčovú úlohu rodinných lekárov pri zabezpečovaní dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre celé komunity.
Rodinní lekári sú prvým kontaktným bodom pacientov v systéme zdravotnej starostlivosti. Ich práca zahŕňa prevenciu, diagnostiku, liečbu, koordináciu starostlivosti, ale aj poskytovanie podpory a poradenstva pacientom a ich rodinám.
Postavenie všeobecných lekárov v zdravotnom systéme vyzdvihol aj minister zdravotníctva Kamil Šaško: „Primárna zdravotná starostlivosť je nosným pilierom zdravotného systému. Všeobecný lekár je lekárom prvého kontaktu, jeho postavenie v zdravotníckom systéme je nenahraditeľné. Dokáže významne vplývať na zdravie pacienta, predchádzať potrebe ďalšej zdravotnej starostlivosti a hospitalizáciám. Všeobecný lekár zohráva významnú úlohu aj z hľadiska prevencie.“
Aj tento rok máme teda aj na Slovensku príležitosť vyjadriť úctu a uznanie tým, ktorí dennodenne stoja v prvej línii zdravotníctva a starajú sa o zdravie jednotlivcov, rodín a celých komunít.
Téma roka 2025: “Budovanie dušenej odolnosti v meniacom sa svete” Tohtoročná téma Svetového dňa rodinných lekárov zdôrazňuje kľúčovú úlohu lekárov primárneho kontaktu pri podpore duševného zdravia svojich pacientov v situácii neustále sa meniacich spoločenských, ekonomických a zdravotných výziev.Rodinní lekári sú totiž často prví odborníci, ktorí vidia u pacientov príznaky problémov duševného zdravia, ako sú úzkosť, depresia a stres. Ich nepretržité a dlhodobé vzťahy s pacientmi im umožňujú proaktívne identifikovať a riešiť problémy duševného zdravia, čím dostávajú príležitosť zlepšovať odolnosť pacientov a celkovú pohodu. „Dnešný neistý svet kladie pred našich pacientov čoraz viac výziev a v našich ambulanciách denne vidíme, že ich psychická záťaž sa stále zvyšuje. Podpora duševného zdravia sa tak stáva neoddeliteľnou súčasťou našej práce. Pomáhame pacientom zvládať stres, hľadať rovnováhu a posilňovať ich odolnosť,“ konštatuje MUDr. Peter Makara, prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva. Podporu potrebujú aj lekári
Na to, aby mohli všeobecní praktickí lekári byť pre svojich pacientov nielen odborníkom, ktorý lieči ich telo, ale aj psychickou podporou je potrebné, aby oni sami pracovali v optimálnych podmienkach a aby mali vytvorené dostatočné prostredie pre udržiavanie kvality svojho psychického zdravia. Mnohé odborné štúdie a prieskumy totiž ukazujú, že povolanie všeobecného lekára patrí medzi najrizikovejšie povolania z hľadiska stresu a vyhorenia. Svetový deň rodinných lekárov je teda nielen vhodnou príležitosťou vyzdvihnúť prínos rodinných lekárov, ale aj výzvou na zlepšenie podmienok, ktoré im umožnia efektívne vykonávať ich náročnú prácu.
“Výzvy, ktoré liečime”
Napriek snahe zdravotníkov a postupným zmenám je súčasný stav všeobecného lekárstva na Slovensku podľa zdravotníckeho analytika Martina Smatanu kritický. „Priemerný vek lekára prvého kontaktu „atakuje“ 60 rokov. Napriek postupnej digitalizácií neklesá byrokracia. Menšie regionálne výpadky lekárov sa stali „väčšími“ a to naprieč celým Slovenskom. Rastúci počet pacientov a zároveň kompetencií spôsobuje preťaženie, už preťaženého segmentu,“ vymenováva „choroby“ všeobecného lekárstva na Slovensku. Zároveň však dodáva, že týmito problémami nie sme v Európe jedineční a situácia so všeobecnými lekármi nie je ideálna ani v dlhodobých „baštách“ silného gatekeepingu, či ide o Holandsko, Portugalsko alebo Anglicko. Podľa neho potrebuje ambulantný segment systémové zmeny ako soľ.
Aj preto Ministerstvo zdravotníctva SR v januári 2023 schválilo historicky prvú stratégiu rozvoja všeobecnej ambulantnej starostlivosti s názvom „Stratégia všeobecnej ambulantnej starostlivosti do roku 2030“.
Dokument si do roku 2030 stanovil niekoľko skupín prioritných oblastí, a to konkrétne:
- posilnenie kompetencií všeobecných lekárov a primárnych pediatrov
- posilnenie kompetencií sestier a nové formy spolupráce
- novelizácia vzdelávania a zvýšenie atraktivity povolania všeobecný lekár
- zlepšenie dostupnosti VAS
- zníženie administratívnej záťaže
- adresnejšie financovanie VAS
Viaceré kroky a opatrenia zo stratégie sa postupne implementujú. „Pri tvorbe stratégie sme zvolili prístup maximálnej participácie stakeholderov. Zapojenie čo najširšieho spektra zástupcov sektora do diskusií a návrhu opatrení bolo pre nás kľúčové. Dokument vznikol v úzkej spolupráci s hlavnými odborníkmi MZ SR pre všeobecné lekárstvo, pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast, zástupcov odborných spoločností, stavovských organizácií, záujmových združení poskytovateľov, zástupcov samosprávnych krajov ako aj zdravotných poisťovní. Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva sa významným spôsobom podieľala na tvorbe a pripomienkovaní stratégie ako aj ďalších sprievodných materiálov,“ zhodnotila prípravu dokumentu Povalová Lucia z Ministerstva zdravotníctva SR.
Spomenuté opatrenia možno nie sú okamžite viditeľné a nemusia pôsobiť ako riešenia na urgentné problémy, no sú kľúčové pre dlhodobú stabilitu a udržateľnosť primárnej starostlivosti na Slovensku. „Bez nich by tlak na všeobecných lekárov len narastal a situácia by sa ďalej zhoršovala. Potrebujeme udržateľný systém, ktorý nebude stáť iba na entuziazme
lekárov, ale najmä na funkčných riešeniach pre ambulantný sektor,“ zdôraznila Povalová.
KROKOVAČKA – Kroky pre vaše zdravie …
Stalo sa už pekným zvykom, že myšlienka Krokovačky, ktorá vznikla v roku 2019 na 24. európskej WONCA konferencii, keď Bratislava spolu so Slovenskou spoločnosťou všeobecného praktického lekárstva hostila viac ako 2 300 lekárov z celého sveta sa z roka na rok rozširuje. Tento rok ju naprieč celým Slovenskom zorganizujú všeobecní lekári na viac ako 20-tich miestach. Ide nielen o príležitosť pripomenúť si Svetový deň rodinných lekárov, ale aj urobiť niečo pre svoje zdravie a vytvoriť neformálnu platformu na stretnutia lekárov a ich pacientov.
„Takto chceme vyzvať všetkých, aby si každý deň “zakráčali“ za svojim zdravím. A pre nás všeobecných lekárov sa stáva Krokovačka symbolom, že v posúvaní hraníc a vedomostí v našom odbore kráčame stále ďalej. V prospech pacientov, ale aj v prospech propagácie dôležitosti všeobecného lekárstva v systéme zdravotnej starostlivosti,“ uviedol MUDr. Peter Makara, prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva, ktorá podujatie organizuje.