Spoločnosť › Aktuality
Lekári, dbajte na bezpečnosť svojich počítačov a internetových sietí
Ako to už býva zvykom, kybernetickí útočníci sa snažia využiť každú príležitosť na to, aby sa mohli dostať k peniazom, dátam či iným citlivým informáciám ľudí a tiež firiem.
Inak tomu nie je ani v rámci súčasnej pandémie koronavírusu, keď hakeri (pozn. red. počítačový piráti, počítačový fanúšik nelegálne prenikajúci do cudzích databánk) začali zaplavovať e-mailové schránky zdravotníkov pokusmi o phishing či iným ransomware.
Vedia totiž, že takýmto spôsobom môžu odstaviť zdravotnícke prístroje, zašifrovať dáta o pacientoch a tiež vyradiť chod ambulancií. A to všetko s jediným cieľom: vyťažiť pre seba maximum, väčšinou v podobe peňazí.
Medzi najzraniteľnejšie miesta vašej činnosti či profesie patria:
- WI-FI – nepoužívajte verejné siete, pravidelne si meňte heslá (a majte ich čo najťažšie), zapnite si ochranu WP2 a bránu firewall a pod.
- E-MAIL – najpoužívanejší spôsob kybernetických útočníkov. Dávajte si pozor na podozrivo vyzerajúce e-maily, ktoré vám môžu prísť napr. v mene Svetovej zdravotníckej organizácie a pod.
- INTERNET – dodržiavajte overené zásady bezpečnosti: všímajte si štruktúru adresy webstránky, všímajte si ikonu zámku či „https“, neklikajte na podozrivé odkazy a pod.
- VIDEO KONFERENCIE – zabezpečujte si videohovor heslom alebo PIN kódom, premýšľajte o tom, čo a komu zdieľate, príp. požadujte identifikáciu všetkých účastníkov a pod.
Chráňte seba aj svoju ambulanciu.
Okrem zásad bezpečnosti v online prostredí, ktoré by ste mali ovládať a dodržiavať ich, je ochranou aj dobrý antivírusový program.
Odporúčame vám však porozmýšľať aj nad uzatvorením špeciálneho poistenia kybernetických rizík od ČSOB Poisťovne, pokrývajúceho škody z kybernetických útokov, ktoré nie sú zahrnuté v bežných poisteniach.
Phishing je činnosť, pri ktorej sa podvodník snaží pomocou návnady v elektronickej komunikácii vylákať a neoprávnene získať od používateľov osobné údaje ako sú heslá, používateľské mená a ďalšie podrobnosti, napríklad o platobných kartách, aby ich mohol zneužiť na nekalé účely ako vydieranie, krádež peňazí alebo krádež identity.
Ransomware je typ škodlivého softvéru, ktorý blokuje počítačový systém alebo šifruje dáta v ňom zapísané, a potom požaduje od obete výkupné za obnovenie prístupu. Ransomware väčšinou nainštaluje aj iný vírus.