častá bolesť hlavy na pravej strane 29. júna 2020

Bolesť hlavy – pomôže mi môj všeobecný lekár?

Bolesť hlavy je veľmi všeobecným príznakom. Jej príčiny bývajú neurologické, ortopedické, psychiatrické, internistické či endokrinné. O to dôležitejšia je úloha vášho všeobecného lekára, aby posúdil, ktorých odborníkov by ste mali navštíviť a aké prvé vyšetrenia podstúpiť.

Bolí ma hlava – ako mi pomôže môj všeobecný lekár?

Keď vás hlava bolieva opakovane a neprišla sčista-jasna, navštívte svojho všeobecného lekára. Všímajte si aj iné okolnosti, ktoré bolesť hlavy sprevádzajú alebo jej predchádzajú. Zaznamenávajte si, ako často vás trápi bolesť hlavy a do akej miery dokážete s ňou zvládať svoje povinnosti. Tieto údaje pomôžu vášmu lekárovi odhadnúť, čo môže byť príčinou bolestí.

Fyzikálne vyšetrenie mu napovie, v akom stave je vaša chrbtica, prípadne či bolesti nespôsobuje vysoký tlak alebo nízky krvný tlak. V prípade potreby vám vyšetrí krv a podľa výsledkov vás bude liečiť alebo odošle na iné vyšetrenia alebo k niektorému zo špecialistov.

Ak vás náhle, v priebehu sekúnd prekvapila ukrutná bolesť hlavy (napríklad pri zdvihnutí ťažkého bremena), môže ísť o krvácanie do mozgu, preto hneď volajte 112! Neváhajte ani vtedy, ak bolesť sprevádza vysoká horúčka, nezvyklá stuhnutosť šije, epileptický záchvat, ťažkosti s rozprávaním či ochrnutie alebo, ak bolesti predchádzal úraz hlavy!

Aké sú príčiny bolesti hlavy?

Hoci bolesť hlavy bežne nazývame migrénou, neznamená to to isté. Migréna má svoje typické prejavy a lieči vás neurológ, rovnako aj pri samostatných diagnózach ako sú:

 • tenzné bolesti hlavy,
 • cluster headache,
 • TAC – trigeminálna autonómna cefalgia.

Je však veľa ochorení, pri ktorých je bolesť hlavy len príznakom. Napríklad:

Čo ešte zapríčiňuje bolesť hlavy?

Niekedy bolesť hlavy nie je výsledkom choroby, ale nášho nevhodného životného štýlu. Hlava nás môže preto bolieť po alkoholickom „záťahu“, niektorých jedlách alebo nedostatku spánku.

Môže byť dôsledkom nepravidelného stravovania, dehydratácie, stresu, plaču či nesprávneho držania tela (bolesti hlavy „z chrbtice“). Ženy môže rozbolieť hlava z príliš tesného účesu a tesnej prilby. Existujú aj bolesti hlavy po zjedení zmrzliny.

Známe sú bolesti hlavy po spinálnej anestézii kvôli poklesu tlaku mozgomiechového moku. A predstavte si, naozaj existujú aj bolesti hlavy pred a dokonca aj po sexe.

Osobitný druh bolesti hlavy si môžeme vypestovať aj príliš častým užívaním liekov proti bolesti. Neotáľajte s návštevou lekára, ak vám bolesti hlavy strpčujú život.

vysoky tak bolest hlavy

Zdroj foto: Adobestock.com

Bolesť na pravej strane a na ľavej strane hlavy

Niektoré druhy bolestí hlavy sa v typickom prípade objavia jednostranne.

 • Pri migréne pocítite zvyčajne aj iné, veľmi nepríjemné príznaky: svetloplachosť, precitlivenosť na zvuky, pachy, nevoľnosť, vracanie, rozmazané videnie s aurou alebo bez aury.
 • Cluster headache – hlava bolí najmä v okolí oka. Pridružiť sa môže slzenie a začervenanie oka, nepokoj, upchatý nos, opuchnuté okolie oka. Bolesti hlavy sú veľmi výrazné. Je to zriedkavá bolesť hlavy.

Jednostranná bolesť hlavy vás môže prekvapiť aj po náročnom dni. Váš všeobecný lekár vyhodnotí možné príčiny bolestí a v prípade potreby vás pošle na vyšetrenie magnetickou rezonanciou alebo odošle k špecialistovi.

Keď vysoký a nízky krvný tlak spôsobujú bolesti hlavy

Pri vysokom, ako aj nízkom tlaku vás môže bolieť hlava. Ak máte doma tlakomer, premerajte si tlak. Pri veľmi vysokom tlaku užite lieky, ktoré vám odporučil váš lekár pre takéto prípady. Ak takéto lieky nemáte a hodnoty tlaku sú veľmi vysoké, vyhľadajte lekársku pomoc.

Nízky krvný tlak môže tiež spôsobiť bolesť hlavy. Nemusíte však hneď užiť tabletky proti bolesti. Úpravou tlaku na normálne hodnoty často zmizne aj bolesť. Tlak si skúste zvýšiť prijatím väčšieho množstva tekutín, prípadne kávou. Pravidelne cvičte a ak netrpíte aj vysokým tlakom, nevyhýbajte sa soli.

Bolesť hlavy v tehotenstve potrápi ženy najmä v prvých týždňoch

Bolesti hlavy v tehotenstve súvisia s hormonálnymi zmenami v prvých týždňoch. Vážnejšie sú bolesti hlavy pri preeklampsii. Na rozdiel od neškodných bolestí hlavy, preeklampsia vzniká spravidla až po 20. týždni tehotenstva. Po pôrode zmizne.

Preeklampsia sa spája s vysokým krvným tlakom, výskytom bielkovín v moči, opuchmi a rizikom pre matku aj dieťa. Bolesť hlavy sa v takomto prípade často spája s rozmazaným videním, svetloplachosťou či nevoľnosťami a vracaním.

Točenie hlavy a bolesti

Točenie hlavy s bolesťou sa objavujú v rôznych prípadoch akými sú:

 • migréna,
 • cievna mozgová príhoda (objaviť sa môžu poruchy chôdze, reči, vedomia, zmätenosť),
 • poranenie hlavy,
 • infekcie sprevádzané horúčkou
 • nízka hladina glukózy v krvi (objaviť sa môže aj potenie, triaška, bledosť, hlad, dráždivosť, zmeny nálady, brnenie okolo úst),
 • úzkosť (so sprievodnými psychickými príznakmi),
 • labyrintitída (môže byť sprievodná strata sluchu, bolesti ucha, príznaky ako pri chrípke, zvonenie v ušiach, dvojité alebo rozmazané videnie. Zvyčajne ustúpi aj sama od seba do 2 týždňov. Spôsobuje ju vírus.)
točenie hlavy

Zdroj foto: Adobestock.com

Liečba bolesti hlavy

Voľnopredajné lieky proti bolesti vám môžu zdanlivo pomôcť, no ich časté užívanie môže bolesť hlavy aj vyvolať.

Ak trpíte migrénou s typickými príznakmi s aurou, lekár vám predpíše lieky, ktoré pri včasnom užití môžu záchvatu migrény zabrániť. Ak pri migrénach vraciate môžete užívať lieky formou nosového spreja alebo podkožnej injekcie.

Ak vás migréna trápi veľmi často alebo nezaberá na antimigrenóznu liečbu, pošle vás všeobecný lekár k neurológovi.

Úlohou všeobecného lekára je rozoznať, či ide o vážny stav vyžadujúci urýchlený zákrok, alebo ide o typ bolesti hlavy, pri ktorom si poradíte s bežnými liekmi, alebo potrebujete odborníka – neurológa, ortopéda, psychiatra, očného lekára a podobne. Jeho úlohou je správne vás nasmerovať a vykonať vyšetrenia, ktoré môžu smerovať k odhaleniu diagnózy.

Domáca liečba bolesti hlavy

Častou príčinou bolestí hlavy je napätie v krčnej chrbtici. Bolesť hlavy z chrbtice má svoj pôvod v psychickom napätí, podvedomom zatínaní zubov, napätí prenášanom na svaly krčnej chrbtice, ktoré v konečnom dôsledku spôsobí bolesti hlavy a únavu.

Ak sa vám bolesti hlavy objavujú po ťažkom dni, majú charakter tupej bolesti zvierajúcej vás akoby v obruči, skúste namiesto pokoja na lôžku nájsť na internete vhodné cviky na uvoľnenie napätia v šiji a absolvujte príjemnú prechádzku vonku. Vaša krčná chrbtica by sa pri polohe v posteli mohla ešte viac zablokovať.

Častou príčinou bolestí hlavy je tiež dehydratácia. Nezabúdajte vedome piť, položte si pohár do svojej blízkosti a pite preventívne.

Ak ste sa v noci nevyspali, na druhý deň sa môžu ohlásiť bolesti hlavy. V takomto stave podľa štúdie horšie zaberajú lieky proti bolesti. Preto dodržiavajte pitný režim a prechádzajte sa na čerstvom vzduchu. Večer chodievajte spávať v rovnakom čase a ráno pravidelne vstávajte v tú istú hodinu.

Pri bolesti hlavy z alkoholu sa vyhnite lieku proti bolesti. V kombinácii so zvyškami alkoholu zaťažuje pečeň. Príčinou bolestí hlavy v tomto prípade býva dehydratácia spôsobená alkoholom v kombinácii s narušeným spánkom a odpadovými produktmi metabolizmu alkoholu. Pite nesýtenú minerálnu vodu a doprajte si pohyb na vzduchu.

Z byliniek pri bolesti hlavy často pomáhajú upokojujúce čaje z medovky, valeriány a deväťsilu.

Prevencia bolesti hlavy: 5 jednoduchých rád pre každého 

 1. dostatok spánku
 2. dodržiavanie pitného režimu
 3. pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu a uvoľňovanie krčnej chrbtice
 4. vyhýbanie sa alkoholu a tabaku
 5. odstránenie „spúšťačov“ migrény alebo bolesti hlavy.

Autorka: MUDr. Katarína Kosová

Odborný garant článku a informačnej grafiky: MUDr. Peter Makara, všeobecný lekár pre dospelých, prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321513#seeing-a-doctor

https://www.mayoclinic.org/symptoms/headache/basics/causes/sym-20050800

https://www.washingtonpost.com/national/health-science/heres-when-you-should-see-a-doctor-about-headaches/2018/01/26/c8281a0e-0043-11e8-bb03-722769454f82_story.html

https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/headaches-pregnant/

https://www.kopfschmerzen.de/therapie/kopfschmerzen-hausmittel

https://www.healthline.com/health/headache-and-dizziness#other-causes

Bolesť hlavy a jej príčiny

Bolesť hlavy a jej príčiny

Zdroj foto: www.stock.adobe.com zápal pankreasu liečba vysoký krvný tlak Kolorektálny karcinóm – rakovina hrubého čreva Ako schudnúť natrvalo_ Čo robiť ak nefunguje žiadna diéta_stop obezite

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv