Spoločnosť › Aktuality
PROJEKT EWA: „Early Warning of Alzheimer“
Neurodegeneratívne ochorenia ako Alzheimerova choroba sú globálnou zdravotnou, ekonomickou a sociálnou hrozbou.
Odhaduje sa, že až vyše 40 miliónov ľudí na svete a vyše 60 tisíc na Slovensku žije s Alzheimerovou chorobou a zviazanými poruchami – najbežnejšou triedou neurodegeneratívnych ochorení.
Vysoko rozšírená je aj Parkinsonova choroba a rôzne druhy demencií. Žiaľ, až na malé výnimky, neexistujú na tieto choroby liečebné terapie a tiež základné mechanizmy vzniku týchto ochorení zostávajú väčšinou neznáme.
Poruchy reči patria medzi prvé symptómy degeneratívnych ochorení mozgu. Ich senzitívna a včasná detekcia môže zachytiť proces mozgovej patológie a tak včas zahájiť terapiu pacientov s cieľom stabilizovania stavu a spomalenia postupu ochorenia.
Už rok sa na Slovensku realizuje inovatívny projekt, ktorého cieľom je práve prostredníctvom analýzy rečových a jazykových vzorcov zistiť, či sa u jedinca nachádzajú príznaky uvedených ochorení. Vyvíja sa mobilná aplikácia, ktorá hravou formou navedie človeka, aby popísal obrázky, ktoré na telefóne uvidí. Samozrejme, na tento účel sa počíta s použitím moderných smartfónov, ktoré však už dnes vlastnia aj starší ľudia a minimálne ich vlastnia a môžu pre otestovanie starších použiť mladší príbuzní.
Človek postupne uvidí 20 jednoduchých obrázkov predmetov, ako napríklad “kotva” a činností, ako napríklad “vŕta”. Po každom obrázku do mobilu jednoslovne povie, čo videl. Následne sa mu zjaví komplikovanejší obrázok výjavu, kde je viac osôb a činností, ktoré navzájom súvisia. Na popis tohto obrázku má k dispozícii 90 sekúnd.
Celá výpoveď sa nahrá a vyhodnotí. Výsledkom je percentuálny odhad prítomnosti príznakov ochorenia vo forme ručičky ukazujúcej vo farebnom poli od zelenej po červenú. V prípade vyššej pravdepodobnosti ochorenia aj odporúčanie na najbližších odborníkov.
Ide o interdisciplinárny výskumný a vývojový projekt, ktorý integruje do jednej aplikácie odborné znalosti psychológov, neurológov a viacerých profesií IT špecialistov. Preto sa dohodli na spolupráci neziskovka Centrum memory, v ktorej pracujú odborníci na Alzheimerovu chorobu, Lekárska fakulta UPJŠ Košice, kde pracujú odborníci na Parkinsonovu chorobu, Ústav informatiky SAV s odborníkmi na analýzu rečového prejavu, Paneurópska vysoká škola so skúsenosťami v oblasti umelej inteligencie a firma AXON PRO, ktorá projekt zastrešuje a poskytuje organizačné a programátorské kapacity.
Keďže ide o úplne nový prístup k tejto problematike, stojí pred riešiteľským tímom viacero úloh. Určiť, aké obrázky sú na tento účel vhodné, parametrizovať akustický prejav a určiť vhodné parametre pre metódy umelej inteligencie a podobne je to s lingvistickými, teda jazykovými parametrami. Potom určiť vhodnú metódu umelej inteligencie a optimalizovať ju na stanovenú metodiku a následne vyvinúť intuitívnu aplikáciu, ktorá by bola voľne šíriteľná, zbierala a vyhodnocovala jej používanie ľuďmi a slúžila na prípadné ďalšie medicínske účely.
Okrem týchto vedeckých a vývojových úloh stojí pred realizátormi projektu aj pragmatická úloha zozbierať z celého Slovenska okolo 1200 zvukových a u niektorých osôb aj video nahrávok s vypĺňaním anamnestických dotazníkov a testov kognitívnych schopností, pričom táto práca s jedným človekom trvá až 1 hodinu. Nehovoriac o tom, že ochotných zdravých, ale aj chorých starších ľudí je potrebné na takúto činnosť nájsť a získať. A do toho sa navyše negatívne podpisujú covidové opatrenia. Dá sa teda povedať, práce ako na kostole.
Po roku realizácie sa však už začínajú črtať prvé pozitívne výsledky, hoci o úspechu projektu sa ešte hovoriť nedá. Neostáva si len želať, aby sa riešiteľskému tímu podarilo ciele naplniť a tým prispeli k lepšej kvalite života najmä starších ľudí, ale aj k uplatneniu moderných metód informatiky v rozvoji medicínskych oblastí.