Hudba mi dobíja baterky – MUDr. Peter Lipovský

Pridané 10. februára 2024 | Článok -

Výborný hudobník, tanečník, bývalý manažér hudobnej skupiny NO NAME… Petrovi Lipovskému všetko okolo hudby pristane.

„Na všetkých fórach počúvame, aké je dôležité mať rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, medzi prácou a koníčkami a zábavou. Som veľmi vďačný rodičom, že svojho času bola hra na hudobný nástroj základom všeobecného vzdelávania a oni sa ma rozhodli v tejto nepísanej tradícii podporiť,“ hovorí Peter Lipovský, lekár v Miloslavove, viceprezident SSVPL. Rodičia prihlásili Petra na hru na klavíri, štúdium absolvoval v dvoch cykloch. Teda 12 rokov. K hudobnému vzdelaniu patril aj spevácky zbor. Hra na klavíri sa stala pre Petra Lipovského obľúbeným koníčkom, ktorý ho sprevádza až dodnes. Ku klavíru má blízko akordeón, a keď sa jeho mladší brat učil hrať na akordeóne, tak Peter Lipovský sa mu tiež priúčal a spoznal tento nástroj, ktorý aj teraz občas vytiahne z kufríka a niečo si zahrá. „Ešte som si pričuchol aj ku klarinetu a saxofónu, na ktoré sa učila hrať moja dcérka. Ale to len tak pre seba,“ hovorí Peter Lipovský, ktorý je rád, ako hovorí, že hudobný sluch „daný od Boha“ si už od detstva rozvíjal. Dnes je hudba ako koníček pre neho súčasťou relaxu.

„Myslím, že hudba je základnou súčasťou nášho života. Nie nadarmo existuje odbor muzikoterapia. Nepriamo ju aplikujeme aj v našej čakárni, kde máme pustenú hudbu, a tak spríjemňujeme čakanie. Hudba celkovo zmierňuje napätie a stres,“ hovorí Peter Lipovský, ktorý aj veľmi rád tancuje. Jeho videá s dcérou uverejnené na sociálnych sieťach vytvárajú príjemné emócie. Peter Lipovský považuje tanec za prirodzenú súčasť života. Mrzí ho, že sa v súčasnosti tanec zanedbáva ako prevencia. Veď práve popri chôdzi je tanec perfektným druhom pohybu, kde človek zapája celé telo. Tanec spevňuje držanie tela a tanečné krokové variácie rozvíjajú pamäť.

Manažér NO NAME

Nechýbalo veľa a Peter Lipovský by sa upísal inej profesii. V rokoch 1998 až 2002 bol manažérom vtedy začínajúcej kapely NO NAME, ktorá práve za jeho manažovania vydala skvelé hity, koncertovala spolu s kapelou Elán a na ich koncerty chodili desaťtisíce ľudí. Kapela vystrelila do sveta šoubiznisu ako kométa a dodnes patrí medzi najlepšie československé kapely.

Kedy založíte kapelu Mladý praktik?

Na kapelu potrebujem členov, a týmto vyzývam všetkých tých, ktorí vedia hrať na nejaký nástroj, alebo vedia spievať, aby ma kontaktovali. Poďme spolu do toho. Spoločne budeme cez hudbu pracovať na potešení ostatných a, samozrejme, aj nás samotných.

Autentický obal singla

„Náš historicky prvý manažér Peter Lipovský prezeral svoj archív a našiel tento unikát! Autentický obal ‚singla‘ Ty a tvoja sestra z mája 1999! S týmto vizuálom sme presviedčali slovenské rádiá, že sme natočili pesničku pesničiek. Ďakujeme, Pán manažér, aj za rozbeh, aj za nález storočia,“ napísali na svoju sociálnu sieť členovia kapely NO NAME.

„Hudbu a tanec máme v rodine. Naši bratranci si založili skupinu NO NAME a dali si v hudbe vyššie ciele ako ja. Ale práve vďaka nim som sa naučil manažérskym schopnostiam, pretože ma oslovili v ich začiatkoch, aby som im pomohol profesijne muzicírovať,“ hovorí o začiatkoch Peter Lipovský. V tom čase mal tri zamestnania. Pracoval v nemocnici v Podunajských Biskupiciach, vo farmafirme a aj ako manažér kapely. „Často som spával dve-tri hodiny denne, ale stálo to za to. Mal som pred tridsiatkou, telo to zvládalo a mňa to priučilo veľa zručnostiam a prinieslo veľmi pozitívnu energiu do života,“ dopĺňa Peter Lipovský. Po čase sa musel rozhodnúť a vybrať si, čomu sa chce venovať naplno. Po štyroch rokoch intenzívnej spolupráce kapele odporučil profesionálneho manažéra a on sa vrátil k medicíne a začal sa venovať svojmu profesijnému rozvoju.

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv