Spoločnosť › Články zo Všeobecného praktika
Delegované predpisovanie sa od augusta mení
Koncom júna parlament schválil veľkú novelu zákona o liekoch (z. č. 362/2011 Z. z.), pri príprave ktorej vyvinula svoju odbornú snahu aj Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva. SSVPL sa zaslúžila o zavedenie viacerých pozitívnych úprav, napríklad o určenie povinnosti špecialistu predpisovať lieky/ ZP/DP, ktoré špecialista indikoval pri vyšetrení pacienta. Aké zmeny nastanú v delegovanom predpisovaní ako takom?
Podmienky delegovaného predpisu po novom
- Zmeny v delegovanom predpisovaní nadobudnú účinnosť od 1. augusta 2023.
- Podstatou delegovaného predpisovania je vzájomný vzťah medzi odborným lekárom, ktorý dáva odporúčanie na predpis všeobecnému lekárovi, a všeobecným lekárom, ktorý na základe odporúčania odborného lekára predpisuje.
- Naďalej je poverenie (odporúčanie) pre všeobecného lekára na predpis liekov/ZP/DP koncipované ako oprávnenie všeobecného lekára predpisovať a nie ako jeho povinnosť.
- Definovanie pojmu odborný lekár – lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore inom ako všeobecné lekárstvo.
- Stanovenie obsahu poverenia (odporúčania) na delegované predpisovanie musí obsahovať: » lehotu, počas ktorej sa odporúča predpisovať liek/ZP/DP, » lehota je maximálne 6 mesiacov pri ambulantnom predpise a 3 mesiace pri predpise po prepustení z ústavnej ZS, » všetky informácie potrebné na predpis lieku/ZP/ DP (v súlade s § 119 ods. 5, 6 a § 120 ods. 1) vrátane kódu odborného lekára, » informáciu, či odborný lekár, ktorý odporúčanie vystavil, má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti so zdravotnou poisťovňou, v ktorej je pacient poistený.
- Zodpovednosť odborného lekára za správnosť indikácie lieku – v prípade delegovaného predpisu bude odborný lekár, ktorý vydá odporúčanie na predpis pre všeobecného lekára, zodpovedať za správny výber liečiva alebo humánneho lieku, cesty podania, liekovej formy a množstva liečiva v liekovej forme, určenie diagnózy vyjadrenej písmenom a číslovkami podľa platnej medzinárodnej štatistickej klasifikácie chorôb a pridružených zdravotných problémov, veľkosti balenia, počtu balení a dávkovania lieku.
- Zodpovednosť odborného lekára za dodržanie preskripčných a indikačných obmedzení – v prípade, ak lekáreň/výdajňa ZP vydá pacientovi liek/ZP/DP na základe predpisu/poukazu, ktorým došlo k porušeniu preskripčných a indikačných obmedzení, a predpis/poukaz bol vydaný na základe poverenia odborného lekára vystaveného v rozpore so zákonnými podmienkami, zdravotná poisťovňa si bude náhradu plnenia poskytnutého lekárni/výdajni ZP za vydaný liek/ZP/DP uplatňovať voči odbornému lekárovi alebo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, pre ktorého pracuje odborný lekár, ktorý poverenie vystavil.
- Čo s povereniami na predpis vydanými do 31. júla 2023? – ostávajú platné do uplynutia lehoty, na ktorú boli vystavené.
Stanovenie povinnosti lekára predpisovať lieky/ZP/ DP, ktoré indikoval po vyšetrení
- V zákone sa zavádza povinnosť ambulantného lekára predpísať liek/ZP/DP, ktorých potrebu indikoval po vykonaní lekárskeho vyšetrenia (týka sa to ako VLD, tak aj špecialistov). To značí, že aj špecialista musí predpísať pacientovi liek (ak jeho potrebu indikoval), a to bez ohľadu na to, že tento liek nie je preskripčne/indikačne obmedzený na jeho špecializáciu (pacienti nemajú byť posúvaní na VLD na predpis preskripčne neviazaných liekov).
- Za porušenie tejto povinnosti môže ŠÚKL uložiť pokutu vo výške od 300 eur do 35 000 eur.