Lekári, dbajte na bezpečnosť svojich počítačov a internetových sietí

Pridané 15. mája 2020 | Článok -

Ako to už býva zvykom, kybernetickí útočníci sa snažia využiť každú príležitosť na to, aby sa mohli dostať k peniazom, dátam či iným citlivým informáciám ľudí a tiež firiem.

Inak tomu nie je ani v rámci súčasnej pandémie koronavírusu, keď hakeri (pozn. red. počítačový piráti, počítačový fanúšik nelegálne prenikajúci do cudzích databánk) začali zaplavovať e-mailové schránky zdravotníkov pokusmi o phishing či iným ransomware.

Vedia totiž, že takýmto spôsobom môžu odstaviť zdravotnícke prístroje, zašifrovať dáta o pacientoch a tiež vyradiť chod ambulancií. A to všetko s jediným cieľom: vyťažiť pre seba maximum, väčšinou v podobe peňazí.

Medzi najzraniteľnejšie miesta vašej činnosti či profesie patria:

  • WI-FI – nepoužívajte verejné siete, pravidelne si meňte heslá (a majte ich čo najťažšie), zapnite si ochranu WP2 a bránu firewall a pod.
  • E-MAIL – najpoužívanejší spôsob kybernetických útočníkov. Dávajte si pozor na podozrivo vyzerajúce e-maily, ktoré vám môžu prísť napr. v mene Svetovej zdravotníckej organizácie a pod.
  • INTERNET – dodržiavajte overené zásady bezpečnosti: všímajte si štruktúru adresy webstránky, všímajte si ikonu zámku či „https“, neklikajte na podozrivé odkazy a pod.
  • VIDEO KONFERENCIE – zabezpečujte si videohovor heslom alebo PIN kódom, premýšľajte o tom, čo a komu zdieľate, príp. požadujte identifikáciu všetkých účastníkov a pod.

Chráňte seba aj svoju ambulanciu.

Okrem zásad bezpečnosti v online prostredí, ktoré by ste mali ovládať a dodržiavať ich, je ochranou aj dobrý antivírusový program.

Odporúčame vám však porozmýšľať aj nad uzatvorením špeciálneho poistenia kybernetických rizík od ČSOB Poisťovne, pokrývajúceho škody z kybernetických útokov, ktoré nie sú zahrnuté v bežných poisteniach.

 


Phishing je činnosť, pri ktorej sa podvodník snaží pomocou návnady v elektronickej komunikácii vylákať a neoprávnene získať od používateľov osobné údaje ako sú heslá, používateľské mená a ďalšie podrobnosti, napríklad o platobných kartách, aby ich mohol zneužiť na nekalé účely ako vydieranie, krádež peňazí alebo krádež identity.

Ransomware je typ škodlivého softvéru, ktorý blokuje počítačový systém alebo šifruje dáta v ňom zapísané, a potom požaduje od obete výkupné za obnovenie prístupu. Ransomware väčšinou nainštaluje aj iný vírus.

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv