Slovenskí lekári pomáhajú riešiť nadmernú zdravotnú starostlivosť

Pridané 11. novembra 2020 | Článok -

Bratislava 3. novembra (TASR) – Do iniciatívy Vyberaj rozumne (Choosing wisely) sa po Slovenskej internistickej spoločnosti zapojila aj Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva (SSVPL). TASR o tom informovala Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR. Výsledkom vzájomnej spolupráce lekárov je sedem odporúčaní, ktoré v praxi najčastejšie vedú k nadmernej diagnostike či liečbe. Tá je podľa odborníkov nielen otázkou zdravia, ale aj kapacít a peňazí.

„Každý nadbytočný výkon znamená, že daný lekár má menej času na pacientov, ktorí reálne potrebujú jeho pomoc. Pritom už dnes máme nedostatok lekárov a tento problém sa so starnutím populácie bude ešte zväčšovať,“ – upozorňuje prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Niektoré postupy lekárov pretrvávajú z minulosti, za inými stojí tlak zo strany pacienta, ktorý sa dožaduje konkrétnych vyšetrení či liečby. „Pacient má dnes prakticky neobmedzený prístup k informáciám. Často je to však skôr na škodu, keďže pre pacienta je náročné vyhodnotiť dôveryhodnosť zdroja a tiež prínos a opodstatnenie zaručených rád konkrétne v jeho liečbe,“  – spresnila Lévyová.

Podľa nej je dôležité, aby sa pacienti o svoj zdravotný stav zaujímali, no zároveň dôverovali lekárovi. Mali by tiež vedieť, že ak sa aj napriek odporúčaniam lekára dožadujú vyšetrenia či liečby, ktoré nepredstavujú žiaden prínos, ukrátia o liečbu aj ďalších pacientov. „Vieme, že peňazí v zdravotníctve nie je dostatok. Preto vítam takéto iniciatívy, ktoré nám môžu pomôcť identifikovať vnútorné rezervy a bez akéhokoľvek negatívneho dosahu na pacienta presmerovať peniaze tam, kde ich je treba,“ – dodala.

V rámci iniciatívy bolo z pôvodne 200 podnetov vybratých sedem odporúčaní, ktoré reflektovali najčastejšie a najzávažnejšie podnety z praxe všeobecného lekára. Podľa členky výboru SSVPL Jany Bendovej nemá ísť o konkurenciu k štandardným postupom, ale o spätnú väzbu priamo od lekárov, ktorú by mali tieto štandardy zohľadniť.

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv