WONCA 2019: V Bratislave sa zišli praktickí a rodinní lekári z celého sveta

Pridané 15. júla 2019 | -

Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva privíta v Bratislave od stredy do soboty praktických a rodinných lekárov z celého sveta. Zídu sa na 24. Európskej konferencii WONCA, aby spolu diskutovali o aktuálnych problémoch všeobecného lekárstva.

V hlavnom meste Slovenska sa stretne takmer 2 000 lekárov. Hlavnou témou stretnutia je „Všeobecné lekárstvo – ľudská stránka medicíny“. Informovali o tom organizátori podujatia.

Aj keď sú zdravotné systémy krajín sveta rozmanité, spája ich spoločný záujem – kvalitná starostlivosť o pacienta, uvádzajú.

Zdroj foto: WONCA Europe Conference Bratislava 2019

Rovnaké problémy na celom svete

Všeobecní praktickí a rodinní lekári, ktorí poskytujú komplexnú starostlivosť v priebehu celého života človeka dnes na celom svete čelia podobným výzvam.
Nedostatok ľudských zdrojov, nadmerné pracovné zaťaženie, obrovská administratívna záťaž, kvalita vzdelávania, úroveň finančného ohodnotenia, spoločenská, ale aj morálna podpora ich postavenia sú len časťou problémov, ktoré musia pri každodennej starostlivosti o pacienta riešiť. Pacient však pritom musí zostať na prvom mieste, zhodujú sa účastníci konferencie.

Zdroj foto: WONCA Europe Conference Bratislava 2019

Zlepšovať vzťahy s pacientmi

Všeobecní lekári tvoria najväčšiu a najpočetnejšiu skupinu ambulantných zdravotníkov. „Myslíme si, že rodinní lekári musia intenzívnejšie pracovať na zlepšovaní ľudských a osobných celoživotných vzťahov so svojimi pacientmi,“ uviedla prezidentka konferencie Michaela Macháčová. Práve otvorenejšie vzťahy podľa nej pomáhajú rodinným lekárom zvýšiť kvalitu prevencie a starostlivosti.

Starať sa o našich pacientov znamená viac než len určiť im diagnózu a liečiť ich. Je to tiež nastavenie diagnostického procesu a liečby presne na mieru podľa potreby konkrétneho pacienta, vyhýbajúc sa prehnanému diagnostikovaniu a prehnanej liečbe. Zdravie a šťastie sa nedajú zažiť separovane, osamotene, ale iba v zdravej a šťastnej ľudskej spoločnosti,“ upozorňuje Macháčová.

Zdroj foto: WONCA Europe Conference Bratislava 2019

Pozrú sa aj do slovenských ambulancií

Na konferencii zameranej na medicínske témy z pohľadu primárnej zdravotnej starostlivosti, zaznejú prednášky z rôznych odborných oblastí.
Konferencia ponúka aj interaktívne diskusie medzi organizáciami zastupujúcimi slovenského pacienta a účastníkmi konferencie WONCA. Delegáti konferencie majú príležitosť navštíviť aj ambulancie slovenských všeobecných lekárov a zoznámiť sa bližšie so systémom primárnej starostlivosti na Slovensku.

Zaujímavými podujatiami konferencie budú napríklad Slovensko-český deň, či ranný workshop so slovenským olympionikom Matejom Tóthom, na ktorý je pozvaná aj verejnosť. „Zakráčajte si so svojím lekárom, príďte ráno 27. júna o 6:45 pred novú budovu SND,“ znie výzva lekárov zúčastňujúcich sa na workshope.

Zdroj foto: WONCA Europe Conference Bratislava 2019

WONCA

Svetová organizácia rodinných lekárov WONCA je globálna nezisková profesionálna organizácia, ktorá zastupuje všeobecných praktických a rodinných lekárov zo všetkých regiónov sveta.

Jej poslaním je zlepšovať kvalitu života národov sveta prostredníctvom vysokých štandardov starostlivosti lekárov prvého kontaktu. Bola založená v roku 1972 a v súčasnosti združuje viac ako 130 členských organizácií z približne 150 krajín, ktoré zastupujú asi 600 000 všeobecných praktických a rodinných lekárov.

Európska regionálna pobočka WONCA Europe je akademickou a vedeckou spoločnosťou pre všeobecnú prax /rodinné lekárstvo v Európe, ktorá zastupuje 47 členských organizácií a viac ako 120 000 praktických a rodinných lekárov v Európe.

Autor: Marek Eliáš
Pôvodný článok nájdete TU.

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv