Chráňte sa: Potrebujú vás vaši pacienti, aj vaša rodina.

Pridané 20. marca 2020 | Článok -

List od Prof. Dr. Mehmet Ungan, Prezidenta WONCA Europe pre všetkých všeobecných lekárov a lekárky. Čítajte povzbudzujúce slová pána profesora.

Milí kolegovia a kolegyne z Európskych členských organizácii WONCA!

Od objavenia sa vírusu COVID-19 čelí Európa kríze humanity, aká tu nebola od druhej svetovej vojny. Iba pár mesiacov od diskusií o pustení sa do neprenosných ochorení (NCD) s cieľom splniť ciele stanovené v udržateľných cieľoch, bojujeme proti infekčnému ochoreniu.

My, vrátane všetkých partnerov v spolupráci a rozhodovaní, sme boli požiadaní niekoľkými funkcionármi Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), aby sme navzájom zdieľali naše poznatky. Ako praktickí lekári a lekárky sa nestaráme o tých najvážnejšie chorých, ale sme “prvý dnu” a budeme  “posledný vonku”.

Naše  Memorandum Operandi (MO) musí dnes byť zahrnuté v každom jednom zdravotníckom strategickom rozhodnutí.

Už teraz máme obrovský dopad na komunity v ktorých slúžime, v ktorých mnohí z nás majú vplyvné postavenie. Viem, že mnohí z Vás pracujú neustále a neúnavne pre ľudí a obetovali ste mnoho, aby ste mohli byť v prvých líniách.

Nasledovať budú dlhodobé dopady nielen na náš spôsob života, ale aj na spoločnosť, ekonomiku, vzdelávanie a zdravotnícke služby.

Preto Vás, praktických lekárov a lekárky z Európy, WONCA Europe žiada:

  1. Chráňte sa, používajte svoje schopnosti a znalosti s rozvahou a zostaňte v bezpečí! Všetci na tomto čoraz znepokojujúcejšom svete potrebujú, aby ich praktický lekár bol prístupný, a takisto Vás potrebuje aj Vaša rodina! Starajte sa o svoje zdravie, jedzte zdravé jedlá a doprajte si dostatok oddychu od práce.
  2. Pýtajte si ochranné pomôcky od svojej vlády. Keď ošetrujete potenciálne infekčných pacientov, pracujte iba v ochranných pomôckach.
  3. Limitujte svoje osobné konzultácie na minimum. Používajte nové dostupné technológie a uvážte ako ich zlepšiť v každodennej práci.
  4. Buďte extrémne opatrní, keď niečo publikujete na sociálnych sieťach. Máte vplyv. Minimalizujte svoju aktivitu na sociálnych sieťach na “absolútnu vedu” a ak je táto nejasná, prosím zvážte či niečo zverejníte.
  5. Vyzývajte svoje vlády, aby zahrnuli praktických lekárov do skupiny partnerov, ktorá sa zaoberá reakciou na COVID-19.
  6. Vyzývajte Vaše vlády, aby založili call-centrá pre občanov, ktorí potrebujú presné zhodnotenie vykonané zdravotníckymi pracovníkmi.
  7. Podporte svojich kolegov z ostatných disciplín, aby ste spolu pracovali pre dobro pacientov ako jeden zdravotnícky tím. Sme v tom všetci spolu.

Prajeme Vám a Vašim rodinám silu a buďte v bezpečí!

Za celú výkonnú radu WONCA Europe

Prof. Dr. Mehmet Ungan

Prezident WONCA Europe

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv