Spoločnosť › Aktuality
Svetový deň bez tabaku 2019
(Zdroj foto: Adobestock.com)
SZO poukazuje na obrovskú mieru smrteľných pľúcnych chorôb spôsobených tabakom
Svetový deň bez tabaku 2019: Nedovoľte tabaku vziať Vám dych
S blížiacim sa Svetovým dňom bez tabaku (31. 5.) zdôrazňuje Svetová zdravotnícka organizácia poškodenie, ktoré tabak spôsobuje na zdraví pľúc: vyše 40 % smrtí spojených s užívaním tabaku tvoria pľúcne choroby ako rakovina, chronická porucha dýchania a tuberkulóza.
SZO vyzýva krajiny a partnerov, aby zvýšili aktivitu zameranú na ochranu ľudí pred kontaktom s tabakom.
SZO nalieha na krajiny, aby bojovali s tabakovou epidémiou prostredníctvom kompletného zavedenia Rámcového dohovoru SZO o kontrole tabaku a posilnili aktivity na efektívnu kontrolu tabaku, napríklad znížením dopytu po tabaku prostredníctvom zdaňovania, vytváraním nefajčiarskych zón a podporou rozhodnutí prestať fajčiť. Neustále upovedomovanie verejnosti o škodlivých účinkoch fajčenia tabaku a závislosti na nikotíne by malo byť denno-dennou agendou zdravotného sektoru, školstva, rodín a komunít, v ktorých takí ľudia žijú.
„Každý rok zabije tabak 8 miliónov ľudí. Ďalšie milióny žijú s rakovinou pľúc, tuberkulózou, astmou alebo chronickou chorobou pľúc spôsobenou tabakom“, hovorí generálny riaditeľ SZO, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Zdravé pľúca sú základom prežitia zdravého života. Dnes – a každý deň – môžete ochrániť svoje pľúca a pľúca vašich priateľov a rodiny tým, že poviete nie tabaku.“
V roku 2017 zabil tabak 3,3 milióna užívateľov a ľudí vystavených pasívnemu fajčeniu. Príčinou boli ochorenia spojené s pľúcami:
- 1,5 milióna ľudí zomrelo na chronickú poruchu dýchania,
- 1,2 milióna smrtí spôsobila rakovina (priedušnice, priedušiek a pľúc),
- 600 000 smrtí boli respiračné infekcie a tuberkulóza.
Viac než 60 000 detí do veku 5 rokov zomrie na infekcie dolných dýchacích ciest zapríčinených pasívnym fajčením. U tých, ktorí sa dožijú dospelého veku, je vyššia pravdepodobnosť rozvinutia chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP) v neskoršom veku.
Kontakt s tabakom vplýva vo veľkej miere na zdravie pľúc ľudí na celom svete, vrátane nasledovných dôsledkov:
Rakovina pľúc
Fajčenie tabaku je hlavnou príčinou rakoviny pľúc, zodpovednou za viac než dve tretiny úmrtí na rakovinu pľúc celosvetovo. Vystavenie pasívnemu fajčeniu doma alebo v práci tiež zvyšuje riziko rakoviny pľúc.
Prestať fajčiť môže znamenať zníženie rizika rakoviny pľúc: po 10 rokoch odkedy človek prestane fajčiť sa riziko rakoviny pľúc zníži na zhruba polovicu rizika u fajčiarov.
Chronická porucha dýchacieho systému
Fajčenie tabaku je najčastejšou príčinou chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP) – stavu, kedy nahromadenie hnisom naplneného hlienu v pľúcach spôsobuje bolestivý kašeľ a mučivé dýchacie ťažkosti.
Riziko vzniku CHOCHP je obzvlášť vysoké u ľudí, ktorí začnú fajčiť v mladom veku a tých, ktorí sú pasívnymi fajčiarmi, nakoľko fajčenie tabaku významne spomaľuje vývoj pľúc.
Tabak taktiež zhoršuje astmu, ktorá obmedzuje aktivitu a prispieva k invalidite. Včasné ukončenie fajčenia je najefektívnejšou liečbou pre spomalenie rozvoja CHOCHP a zlepšenie symptómov astmy.
Vývin počas života
U detí vystavených toxínom tabakového dymu v maternici, prostredníctvom fajčiacej matky alebo tým, že je matka vystavená pasívnemu fajčeniu, sa často prejaví spomalenie rastu pľúc a zníženie ich funkcie.
Malé deti vystavené pasívnemu fajčeniu podliehajú riziku vzniku a zhoršenia astmy, zápalu pľúc a bronchitídy a častým infekciám dolných dýchacích ciest. Fajčiari by sa mali vždy uistiť, že nefajčia v prítomnosti dojčiat a malých detí.
Tuberkulóza
Tuberkulóza (TB) poškodzuje pľúca a znižuje funkciu pľúc a ešte viac sa zhoršuje fajčením tabaku. Zhruba jedna štvrtina ľudskej populácie má latentnú TB, čo predstavuje riziko rozvinutia aktívnej choroby.
U ľudí, ktorí fajčia, je dvakrát vyššia pravdepodobnosť ochorenia na TB. Aktívna TB, znásobená ničivými dôsledkami fajčenia tabaku na zdravie pľúc, podstatne zvyšuje riziko invalidity a úmrtia na zlyhanie dýchacieho systému.
Pacienti s TB by mali okamžite prestať fajčiť, aby umožnili liečebného procesu TB pôsobiť účinne.
Znečistenie vzduchu
Tabakový dym je nebezpečnou formou interiérového znečistenia vzduchu. Obsahuje viac než 7000 chemikálií, z ktorých 69 je známych ako príčina vzniku rakoviny. Hoci dym môže byť neviditeľný a bez zápachu, môže sa udržať vo vzduchu až 5 hodín.
Bližšie informácie:
Webová stránka Svetového dňa bez tabaku