Spoločnosť › Články zo Všeobecného praktika
Diabetici častejšie zomierajú na chorobu obličiek a srdcové komplikácie
Na Slovensku sa v roku 2022 v diabetologických ambulanciách liečilo viac ako 350-tisíc diabetikov a až 90 % z nich trpelo ochorením diabetes mellitus 2. typu – tzv. získanou cukrovkou.1 Neliečená alebo zle liečená cukrovka významne ohrozuje srdce a obličky. Aj preto je pri manažmente ochorenia diabetes mellitus dôležitá spolupráca špecialistov viacerých odborov.
Obličky patria medzi orgány, ktoré cukrovka tiež poškodzuje. Vysoká hladina cukru v krvi diabetika postupne ničí obličkové bunky a ich funkčnosť, čo vedie k nedostatočnej filtrácii krvi. Následky sa prejavia až postupne. Ak pacient neabsolvuje pravidelné kontroly, často si príznaky všimne až v neskoršom štádiu.
Diabetici majú vysoké riziko zlyhania obličiek. Podľa údajov z októbra 2023 väčšina dospelých pacientov v nefrologických ambulanciách trpí najmä diabetickou nefropatiou. Hlavný odborník MZ SR pre nefrológiu doc. MUDr. Martin Demeš hovorí: „Je to dominantná choroba u dospelých diabetikov. Ochorenie obličiek je aj dominantnou chorobou, ktorá plní dialyzačné centrá. V priebehu roka je liečených približne 4 300 dialyzovaných pacientov. To znamená, že 34 – 40 % dialyzovaných pacientov má poškodenie až zlyhanie obličiek z dôvodu diabetu.“2
Podľa vývojových trendov bude tento typ ochorenia v nefrologických ambulanciách narastať.
„Chronická choroba obličiek má progredujúci charakter – od začiatočného štádia až po terminálne štádium zlyhania obličiek. Na základe dvoch parametrov glomerulárnej filtrácie a albuminúrie – teda vylučovania bielkoviny do moču, vieme posúdiť poškodenie funkcie obličiek,“ uviedol hlavný odborník MZ SR pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy doc. MUDr. Zbynek Schroner.
Najúčinnejším spôsobom, ako mať o funkcii obličiek čo najlepší prehľad, je analýza moču a krvi zameraná na príznaky poškodenia obličiek. Na to slúžia podľa predsedníčky Slovenskej internistickej spoločnosti prof. MUDr. Ivice Lazúrovej vyšetrenia UACR (pomer albumínu a kreatitínu v moči) a eGFR (odhadovaná rýchlosť glomerulárnej filtrácie). „Aj súčasťou preventívnej prehliadky u všeobecného lekára je test na prítomnosť bielkoviny v moči,“ pripomenul predseda Slovenskej nefrologickej spoločnosti nefrológ doc. MUDr. Adrián Okša. „Albumín v moči znamená poškodenú funkciu obličiek, a to môže poukazovať na chronickú chorobu obličiek.“
Čo hovoria fakty o súvislosti medzi diabetom a chorobou obličiek?
- Podľa Medzinárodnej federácie diabetu bolo v roku 2021 na svete asi 537 miliónov dospelých ľudí vo veku 20 – 79 rokov s diabetes mellitus.5
- Z nich asi 190 miliónov malo popri diabete 2. typu súčasne chronickú chorobu obličiek.
- Teda až 35 % diabetikov trpí súčasne chorobou obličiek.
- Každý tretí diabetik teda trpí súčasne aj chronickou chorobou obličiek.6
- Diabetici majú 3 – 4-krát častejšie chronickú chorobu obličiek než bežná populácia.
- Diabetes je najčastejšia príčina zlyhania obličiek a začatia dialýzy (teda liečby umelou obličkou) alebo transplantácie obličiek.2
Poškodenie obličiek sa po čase prejaví aj v krvnom obehu. Poukazuje naň hladina kreatinínu a urey. Ak sa zvýšia, znamená to, že obličky nedokážu dobre odvádzať odpadové látky z tela. Narušenie funkcie obličiek spôsobuje aj narušenie hladiny minerálov v krvi s rizikom arytmií srdca. Ruka v ruke s poškodením obličiek ide aj anémia. Príčinou je narušená tvorba erytropoetínu, ktorý podporuje vznik červených krviniek. Prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti doc. MUDr. Eva Gonçalvesová uviedla, že ľudia s cukrovkou a chronickou chorobou obličiek najčastejšie zomierajú práve na ochorenia srdca a ciev, ktoré najviac zhoršujú ich zdravotný stav. „Čím viac sú obličky diabetika poškodené, tým dramatickejšie narastá množstvo kardiovaskulárnych príhod a úmrtí na ne.“
Oba základné parametre prítomnosti chronickej choroby obličiek – zvýšená albuminúria a znížená glomerulárna filtrácia, ktoré charakterizujú akékoľvek ochorenie či poruchu funkcie obličiek, sú súčasne rizikovými faktormi pre kardiovaskulárne ochorenia. „Ľudia, ktorí majú cukrovku a súčasne chronickú chorobu obličiek, sú chorí na tieto choroby. Ale to, čo najzásadnejším spôsobom mení ich zdravotný stav, a to, na čo zomierajú, sú ochorenia srdca a ciev. Každý piaty pacient, ktorý má cukrovku aj chronickú chorobu obličiek, do desiatich rokov zomrie. Je extrémne dôležité tieto ochorenia včas rozpoznať, kontrolovať a dôsledne liečiť, pretože tým predídeme kardiovaskulárnym príhodám a kardiovaskulárnym úmrtiam.“
Čo hovoria fakty o súvislosti medzi diabetom a chorobou obličiek a súčasne kardiovaskulárnym rizikom?
Čim viac sú poškodené obličky, tým dramatickejším spôsobom narastá množstvo kardiovaskulárnych príhod.4,6
Koľko percent ľudí zomrie za desať rokov?
Pacient len s DM2 – pravdepodobnosť KV mortality 6,7 %
Pacient len s CKD – pravdepodobnosť KV mortality 9,9 %
Pacient s DM2 a CKD – pravdepodobnosť KV mortality 19,6 % – každý piaty človek do desiatich rokov zomiera na kardiovaskulárnu príhodu4
2x vyššie riziko infarktu myokardu
5x vyššie riziko srdcového zlyhávania
Včasná diagnostika problémov s obličkami u pacientov s diabetom je alfou a omegou účinnej liečby. Odhaliť prítomnosť príznakov chronickej choroby obličiek môže aj preventívna prehliadka u všeobecného lekára, treba ju absolvovať raz za dva roky. Diabetológ robí u diabetologických pacientov skríning poškodenia obličiek v prípade ich zachytenej patológie minimálne raz do roka.
Chronická choroba obličiek je nevyliečiteľné ochorenie, ale pri správnom manažmente pacienta s diabetes mellitus vedia lekári jeho vývoj a progresiu spomaliť.
Referencie:
- https://www.nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Tematicke_statisticke_vystupy/Diabetologia/Pages/default.aspx2.https://nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Tematicke_statisticke_vystupy/Nefrologia/Pages/default.aspx
- ISN-KDIGO Early CKD Screening. 2022. https://www.theisn.org/initiatives/ckd-early-screening-intervention/#Quick-Guide-and-Infographics (accessed Mar 2023)
- Afkarian M, et al.J Am Soc Nephrol. 2013 Feb;24(2):302-8. doi: 10.1681/ASN.2012070718. Epub 2013 Jan 29.
- International Diabetes Federation. 2021. 10th Edition. https://diabetesatlas.org/en/ [accessed 11 May 2022];
- Wu B, et al.BMJ Open Diabetes Res Care. 2016 Apr 11;4(1):e000154. doi: 10.1136/bmjdrc-2015-000154. eCollection 2016.