zápal pankreasu liečba 20. februára 2024

Ak vás trápi zápal pankreasu, pomôže vám aj váš všeobecný lekár

Zápal pankreasu môže mať rôznu intenzitu – od slabšieho podráždenia po život ohrozujúce odumieranie tkaniva pankreasu.

Čo je to pankreas a aké má úlohy?

Aké má príznaky podráždený pankreas?

Ako sa lieči zápal pankreasu?

Musíme držať diétu dlhodobo?

Čo je pankreas a načo nám slúži?

Pankreas môžeme poznať pod viacerými názvami, napríklad podžalúdková žľaza či slinivka brušná. Pankreas vytvára tráviace šťavy, ktoré putujú do čreva. Obsahujú enzýmy podobne ako sliny. Tieto enzýmy štiepia zložitejšie látky v potrave a uľahčujú ich spracovanie v ďalších častiach čreva.

Pankreas vytvára aj dôležité hormóny, ktoré regulujú napríklad hladinu cukru v krvi. Najznámejším je inzulín. Bez inzulínu vzniká cukrovka (diabetes).

Samotný pankreas sa nachádza v hornej časti brušnej dutiny pod žalúdkom. Jeho vývod je napojený do dvanástnika, často spoločne so žlčovodom.

Čo je zápal pankreasu?

Zápal pankreasu sa volá pankreatitída. Pri zápale pankreasu sa tráviace šťavy, ktoré vytvára pankreas, aktivujú ešte v samotnom tkanive pankreasu. Keďže obsahujú silné enzýmy, poškodzujú (trávia) tkanivo pankreasu. Imunitný systém na toto poškodenie reaguje zápalom. Vzniká tak akútna pankreatitída.

Akútny zápal pankreasu vás ohrozuje na živote, ak je príliš silný. Vyžaduje si okamžitý lekársky zásah. Niekedy akútna pankreatitída prechádza do chronickej.

Ak sa táto situácia opakuje, tkanivo pankreasu sa stáva menejcenným, pretože sa hojí jazvou. Jazva je len väzivo, ktoré nedokáže vytvárať tráviace šťavy ani hormóny. Stráca sa tak funkcia pankreasu a vzniká chronická pankreatitída.

Aké sú príčiny pankreatitídy?

Príčina zápalu pankreasu sa niekedy nezistí. Môže ho vyvolať viacero podnetov, napríklad:

  • konzumácia alkoholu,
  • niektoré lieky,
  • žlčníkové kamene,
  • vysoké hladiny vápnika v krvi, napríklad pri hyperaktívnych prištítnych telieskach,
  • infekcia,
  • vysoké hladiny triacylglycerolov v krvi,
  • obezita,
  • poranenie brucha, chirurgický zákrok v brušnej dutine,
  • cystická fibróza,
  • poštípanie škorpiónom.
podráždený-pankreas-príznaky

Zdroj foto: AdobeStock.com

Zápal pankreasu: Aké príznaky si máme všímať?

Aké sú príznaky akútnej pankreatitídy?

  • bolesti brucha,
  • nevoľnosť, vracanie,
  • bolesť zhoršujúca sa po najedení,
  • horúčka,
  • rýchly pulz,
  • citlivosť brucha na dotyk.

Aké sú príznaky chronickej pankreatitídy?

  • bolesti brucha v jeho hornej časti,
  • nezriedka strata hmotnosti bez toho, aby ste sa o to pokúšali,
  • objemná, zapáchajúca stolica, prípadne hnačky,
  • môže sa pridružiť porucha tvorby inzulínu – príliš veľa glukózy v krvi, zápach acetónu z dychu.

Keď nás bolí pankreas

Bolesť pankreasu pri zápale (podráždení) býva tupá, neurčitá, najmä v hornej časti brucha v strede a pod oboma rebrovými oblúkmi, prípadne vyžarujúca do chrbta. V typickom prípade sa bolesť zmierni pri predklone.

Navštívte lekára, ak bolesť trvá niekoľko hodín, nemení sa alebo zhoršuje, je veľmi silná alebo spojená s horúčkou, triaškou, prípadne inými vyššie spomínanými príznakmi. Neužívajte lieky proti bolesti skôr, ako vám lekári stanovia diagnózu.

Rakovina pankreasu v prvých štádiách nebolí. Ak sa podarí ju zistiť, býva to zvyčajne náhodou – pri iných vyšetreniach, napríklad CT brucha. Iné príznaky rakoviny pankreasu sú náhle bezbolestné ožltnutie kože a očných bielkov (žltačka), nechutenstvo, chudnutie bez úmyslu schudnúť. Bolesti pankreasu pri rakovine v neskorších štádiách však patria k najkrutejším. Riziko rakoviny pankreasu máte vyššie, ak trpíte chronickou pankreatitídou. Preto nepodceňujte pravidelné kontroly u lekára.

bolesť-na-ľavej-strane-brucha

Zdroj foto: AdobeStock.com

Diagnostika zápalu pankreasu u všeobecného lekára

Ak máte dlhšie alebo príliš silné bolesti brucha, navštívte rovno chirurgickú pohotovosť.

V prípade, že dáte prednosť svojmu všeobecnému lekárovi, vyšetrí vás a pri podozrení na zápal pankreasu vás odošle do nemocnice.

Okrem klasického fyzického vyšetrenia vám všeobecný lekár odoberie krv a moč. Zisťuje prítomnosť amyláz, enzýmov, ktorých hladina sa pri akútnom zápale pankreasu zvyšuje. Zvýšená hladina glukózy, ak ste ju dovtedy nemali, môže tiež upozorniť na problémy s pankreasom.

Ak akútny zápal pankreasu prejde do veľmi ťažkého, môže u vás klesnúť hladina vápnika. Výkyvy vápnika a iných minerálov pri pankreatitíde môžu u vás spôsobiť poruchy srdcovej činnosti, ktoré sa prejavia ako arytmia a rôzne zmeny na EKG zázname.

Ak má váš všeobecný lekár možnosť rýchleho vyšetrenia CRP, aj tento zápalový parameter sa pri akútnej pankreatitíde zvyšuje. Často koreluje so silou zápalu, preto môže dosiahnuť aj hodnoty viac ako 100 mg/l (norma je do 5 mg/l).

Ak máte dlhodobé bolesti brucha, ktoré sa opakujú po predošlom ústupe, môžu znamenať chronickú pankreatitídu. Všeobecný lekár vás vyšetrí a  odošle na sonografiu brucha. Zároveň vám vyšetrí krv, moč aj stolicu, aby vylúčil prípadné iné príčiny vašich ťažkostí.

Pri podozrení na chronickú pankreatitídu vás odošle na vyšetrenie gastroenterológovi. Ten môže vyšetrením elastázy v stolici zistiť, či chronická pankreatitída poškodila schopnosť vášho pankreasu tvoriť tráviace enzýmy.

Liečba zápalu pankreasu

Akútny zápal pankreasu liečime spravidla v nemocnici. Tam vám lekári urobia podrobné vyšetrenie krvi. Pri podozrení na ťažšiu pankreatitídu absolvujete CT vyšetrenie zvyčajne s odstupom 72 hodín. Počas hospitalizácie ho možno podstúpite viackrát.

Spočiatku nesmiete vôbec nič jesť ani piť, aby pankreas nebol nútený vytvárať ďalšie agresívne tráviace šťavy. Zároveň potrebujete do krvi doplniť množstvo tekutín a minerálov, pretože pri pankreatitíde ich strácate viac ako inokedy. V nemocnici vám ich doplnia infúziami.

Len čo zápal ustúpi, lekár vám dovolí popíjať priehľadné roztoky, neskôr aj jesť rozmixované jedlá. Je dôležité, ako sa budete cítiť. Ak sa problémy vrátia, vrátite sa aj vy k predošlému kroku v stravovaní.

Lekári vám budú podávať lieky na utlmenie bolesti. Ak je podozrenie na infekciu odumretého tkaniva pankreasu, podajú vám aj antibiotiká.

Môže sa stať, že vám lekári zavedú nazogastrickú sondu. Táto hadička vedie cez nos do žalúdka a je možné ňou podávať výživu. Zavádza sa pacientom, ktorí vracajú, trpia nevoľnosťou alebo majú ťažký priebeh.

Z ľahkej pankreatitídy sa dostanete za 3-7 dní. Veľmi ťažká pankreatitída je nebezpečná, má vysokú úmrtnosť a prípadné zotavenie trvá dlhšie. Lieči sa v nemocnici, keďže nemôžete nič jesť ani piť, kým trvá bolesť.

Chirurgický zákrok je opodstatnený len v ťažkých prípadoch po dôkladnom uvážení.

dieta na pankreas

Zdroj foto: AdobeStock.com

Liečba chronickej pankreatitídy

Chronická pankreatitída vás môže obťažovať opakovanými bolesťami brucha. Lekár vám odporučí vhodné lieky na jej tlmenie.

Ak váš pankreas nevytvára dostatok enzýmov, gastroenterológ vám predpíše enzýmy v kapsulách, ktoré budete užívať s jedlom v množstvách, ktoré vám odporučí lekár.

Ak sa pankreatitída podpísala na vašej schopnosti vytvárať inzulín, budete potrebovať diabetológa a dopĺňanie inzulínu vo forme injekcií.

Je dôležité, aby ste upravili svoj jedálny lístok. Varte striedmo, vyhnite sa vysmážaným, ťažkým, koreneným a dráždivým jedlám s priveľkým obsahom tuku. Stravu voľte pestrú a bohatú na živiny, vitamíny a minerálne látky.

Dôležité sú aj pravidelné kontroly u vášho lekára. Chronická pankreatitída v sebe nesie vyššie riziko rozvoja rakoviny pankreasu.

Prevencia zápalu a podráždeného pankreasu. Čo robiť po príchode z nemocnice?

Riaďte sa týmito štyrmi jednoduchými radami:

  1. Úplne prestaňte piť alkohol. Abstinencia je kľúčová v prevencii zápalu pankreasu.
  2. Prestaňte fajčiť.
  3. Voľte vhodnú stravu: pestrú, s dostatkom zeleniny, ovocia a s obmedzením tukov.
  4. Pite dostatok vody.

Autorka: MUDr. Katarína Kosová

Odborný garant článku: MUDr. Peter Makara, všeobecný lekár pre dospelých, prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pancreatitis/diagnosis-treatment/drc-20360233

http://www.lf.upjs.sk/ceea/doc3/15%20Koys%20Akutna%20pankreatitia%20CEEA%202017.pdf

Zápal pankreasu. Ako sa prejavuje zápal pankreasu. Príznaky a diagnostika.

Zápal pankreasu. Ako sa prejavuje zápal pankreasu.

Onkokontrola krčka maternice Zdroj foto: www.stock.adobe.com zápal pankreasu liečba vysoký krvný tlak Kolorektálny karcinóm – rakovina hrubého čreva Ako schudnúť natrvalo_ Čo robiť ak nefunguje žiadna diéta_stop obezite

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv