25. novembra 2023

Onkokontrola krčka maternice vám môže zachrániť život

Ak by ste sa spýtali pacienta s rakovinou, či by investoval hodinu či deň svojho života na to, aby rakovinu odhalil v dobre liečiteľnom štádiu s výbornou prognózou, nenašiel by sa azda žiaden, ktorý by tento čas neobetoval. Napriek tomu, žiaľ, ešte stále podceňujeme včasnú diagnostiku rakoviny. Kým rakovinu nestretneme príliš osobne.

Rakovine krčka maternice vieme veľmi dobre predchádzať. V drvivej väčšine vzniká infikovaním sa vírusom HPV (human papillomavirus), pričom poznáme účinné očkovanie. Ak už rakovina vznikne, vieme ju včas diagnostikovať a mať tak vysoké šance na uzdravenie.

Nespoliehajte sa však na príznaky, je potrebný ster z krčka maternice, aby ste rakovinu odhalili v bezpríznakovom štádiu.

Čo spôsobuje rakovinu krčka maternice?

Takmer všetky prípady vznikajú infekciou HPV. Tento vírus je veľmi rozšírený a prenosný pohlavným stykom.

Je výbornou správou, že dnes už vieme proti HPV infekcii očkovať. Ideálne je zaočkovať dievčatá už pred začatím pohlavného života, ideálne vo veku 13 rokov. Avšak aj neskôr má očkovanie zmysel, dokonca aj po začatí pohlavného života. Dnes už dokonca očkujeme aj ženy s rakovinovými zmenami na krčku maternice.

Vírus HPV sa spája aj s inými druhmi rakoviny – napríklad v ústnej dutine a hrdle. Prenos do týchto oblastí sa deje najmä rôznymi sexuálnymi technikami.

Čo je OnkoKontrola krčka maternice?

Napriek možnosti veľmi dobrej včasnej diagnostiky na Slovensku veľa žien na rakovinu krčka maternice zomiera – je druhou najčastejšou rakovinou žien v produktívnom veku.

Jednou z príčin je podceňovanie gynekologických preventívnych prehliadok. Na Slovensku ich vynecháva ešte stále obrovské množstvo žien.

Sú pritom veľmi cennou príležitosťou odhaliť rakovinu včas. Vo veku 23 až 64 rokov v rámci týchto prehliadok môžete absolvovať cytologický ster z krčka maternice, ktorý vie odhaliť nepriaznivé zmeny a môže vám zachrániť život.

Ak ste doposiaľ gynekologické preventívky zanedbali, je najvyšší čas starať sa o svoje telo lepšie. Na to slúži program OnkoKontrola. V rámci neho môžete dostať pozvánku na vyšetrenie krčka maternice. Na základe nej môžete ísť na vyšetrenie do 6 mesiacov od prijatia pozvánky. Platí to, ak máte viac ako 23 rokov a neboli ste na gynekologickej preventívke za posledné 3 roky.

Prečo je vyšetrenie krčka maternice dôležité a v čom vám môže zachrániť život?

Lekár či lekárka vám pri gynekologickej prehliadke zotrie bunky z krčka maternice a následne ich odošle na vyšetrenie špecialistovi/špecialistke do laboratória. Tam sa pomocou mikroskopu zisťuje, či sú bunky napadnuté HPV, či sa v nich objavujú podozrivé zmeny alebo či v nich už priamo vznikla rakovina.

Toto všetko zistíte skôr, než sa objavia akékoľvek príznaky. Nečakajte preto, kým sa budete cítiť horšie.

Medzi príznaky rakoviny krčka maternice patria:

  • krvácanie z rodidiel mimo menštruácie
  • krvácanie po sexe
  • bolesť pri sexe
  • znovuobjavenie sa krvácania po menopauze
  • panvová bolesť

Na príznaky nečakajte, rakovinu vieme zistiť vďaka OnkoKontrole a preventívke skôr.

Kde môžete prísť na vyšetrenie?

Na vyšetrenie choďte svojmu gynekológovi či svojej gynekologičke – buď v rámci pravidelnej preventívky, alebo na základe doručenej pozvánky, a to do 6 mesiacov.

Ak ešte nepatríte do gynekologického obvodu, je dôležité si nejaký nájsť. Vyberte si z ambulancií, ktoré sú dostupné na stránke VÚC, a dohodnite sa s lekárom/lekárkou v obvode, kde je ešte voľná kapacita na vaše prijatie.

Ako často sa robí cytologické vyšetrenie z krčka maternice?

Prvé dve vyšetrenia absolvujete s ročným odstupom. Ak budú obe v poriadku, následne stačí každé 3 roky. Ak budú posledné 3 vyšetrenia v norme, ukončí sa sledovanie vo veku 64 rokov. Ak nie, pokračujú ďalej.

Ak bude lekársky zistený podozrivý nález na krčku maternice, bude sa postupovať podľa rozsahu a druhu nálezu. Niekedy budete musieť absolvovať častejšie kontroly (približne každých 4 – 6 mesiacov), inokedy je potrebná konizácia – odstránenie časti krčka maternice, pri rozsiahlejšom náleze väčšia operácia.

Ako prebieha vyšetrenie krčka maternice?

V gynekologickej polohe na gynekologickom kresle vám lekár/lekárka do pošvy vloží gynekologické zrkadlá a následne drobnou kefkou zotrie ster buniek z krčka maternice. Následne bunky natrie na sklíčko, zafixuje a odošle do laboratória. Tam ho zhodnotí patológ/patologička.

Druhý spôsob je LBC – Liquid Based Cytology. Pri tomto vyšetrení sa celá štetôčka vloží do tekutiny a odošle do laboratória. Tento náter je patologicky lepšie zhodnotiteľný. Ak je podozrivý, spätne možno vyšetriť aj prítomnosť HPV.

Ako sa objednať na vyšetrenie?

Zavolajte do gynekologickej ambulancie a objednajte sa na preventívnu prehliadku alebo sa objednajte na vyšetrenie krčka maternice na základe pozvánky z programu OnkoKontrola.

Nezabudnite si termín naplánovať tak, aby ste v danom čase nemali menštruáciu.

Ako sa pripraviť na gynekologické vyšetrenie?

Je pochopiteľné, ak je vám gynekologické vyšetrenie nepríjemné. Ak vám bráni ostych, vedzte, že pre lekára je to vyšetrenie ako hocijaké iné a denne ich vykoná desiatky. Niektorým ženám pomôže, ak vyšetrenie vykonáva žena – gynekologička. Popýtajte sa známych na citlivého gynekológa či citlivú gynekologičku, ktorí pochopia vaše obavy a pomôžu vám ich prekonať.

Pred vyšetrením vykonajte bežnú intímnu hygienu a oblečte si pohodlné oblečenie – ideálne sukňu či šaty, ktoré si viete vyhrnúť a nemusíte tak čakať príliš odhalená v kabínke, kým prídete na rad. V kabínke už stačí len zobliecť nohavičky, prípadne pančuchy a sukňu si ponecháte na sebe.

Kedy a ako dostanete výsledok vyšetrenia?

Počas bežnej preventívky vám lekársky personál povie, čo bolo zistené vyšetrením. Samotný výsledok cytologického vyšetrenia krčka maternice sa však nedozviete na počkanie, pretože bude odoslaný do laboratória.

Následné spracovanie vzorky a zhodnotenie môže trvať aj niekoľko týždňov. Výsledok dostane váš gynekológ/vaša gynekologička a bude vás informovať – najčastejšie telefonicky.

Aká je úloha všeobecného lekára?

V rámci preventívky u všeobecného lekára je dobré skontrolovať účasť aj na iných preventívkach – v prípade žien gynekologických, u mužov po 50. roku života urologických, u všetkých stomatologických.

Ak lekár zistí, že nechodíte pravidelne na gynekologické prehliadky, nechajte si vysvetliť, prečo je to dôležité. Váš lekár pozná aj vašu rodinnú anamnézu a vie odhadnúť, či ste vo vyššom riziku.

Autorka: MUDr. Katarína Kosová

Zdroje:

https://www.onkokontrola.sk/skrining-rakoviny-krcka-maternice#viac

https://www.preventivne.sk/tipy-zdravie/vsetko-co-potrebujete-vediet-gynekologickej-prehliadke.html

Článok finančne podporil Národný onkologický inštitút zo zdrojov Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.

Onkokontrola krčka maternice Zdroj foto: www.stock.adobe.com zápal pankreasu liečba vysoký krvný tlak Kolorektálny karcinóm – rakovina hrubého čreva Ako schudnúť natrvalo_ Čo robiť ak nefunguje žiadna diéta_stop obezite

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv