27. októbra 2021

Život s CHOCHP – Chronická obštrukčná choroba pľúc: Prečo vzniká, ako sa lieči?

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) je nevyliečiteľná, postupujúca choroba, ktorá ovplyvňuje dýchanie. Po čase vás môže obmedzovať aj pri bežných činnostiach. CHOCHP teda nielen znižuje kvalitu života, ale je aj častou príčinou predčasného úmrtia. Zápal poškodzuje celý prieduškový strom až po úroveň jeho periférie – po drobné priedušky a mechúriky (alveoly) v pľúcach. Ich steny strácajú elasticitu, sú narušené, môžu sa trhať. Kvôli pretrvávajúcemu zápalu vzniká nadbytok hlienu. Čo to pre vás ako pacienta znamená?

Prečo vzniká CHOCHP?

Čo môže pre mňa urobiť všeobecný lekár?

Aká je liečba CHOCHP?

Na čo si dať pozor a ako sa chrániť pred CHOCHP?

Zmeny, ktoré súvisia s ochorením, znižujú funkciu pľúc. Prejavia sa kašľom a ťažkosťami s dýchaním zo začiatku pri námahe a neskôr aj v pokoji. Pri CHOCHP je obmedzený prietok vzduchu v prieduškách a obmedzená výmena kyslíka za oxid uhličitý v poškodených pľúcnych mechúrikoch. Do tela sa tak dostáva málo kyslíka (hypoxia). Trpia všetky orgány. Hypoxia mozgu je príčinou porúch sústredenia, nervozity, ospalosti. Málo okysličený tráviaci trakt vás môže potrápiť bolesťami brucha, ťažobou po najedení. Obličky zle filtrujú jedovaté látky z krvi. Svalstvo stráca silu. Nedostatočne okysličené srdce nestíha prečerpávať dostatok krvi, pri námahe môžete cítiť tlak či bolesti na hrudníku.

CHOCHP preto nie je len ochorením dýchacej sústavy, ale pôsobí negatívne na celý organizmus.

Chronická obštrukčná choroba pľúc: príčiny

Známou príčinou vzniku CHOCHP je fajčenie, ktoré zostáva najrizikovejším faktorom. Hoci najškodlivejšie sú tradičné cigarety, je dokázané, že aj elektronické cigarety alebo populárne zahrievané (nehoriace) formy tabaku tiež predstavujú nebezpečenstvo pre naše pľúca. Ochorieť môžete aj pri častom pobyte v smogu či v prašnom prostredí, napríklad v oblastiach a domoch, kde sa vykuruje tuhým palivom, v blízkosti spaľovní.

Niektoré prípady CHOCHP majú genetický základ. Častejší výskyt v rodinách však býva skôr následkom pasívneho fajčenia ostatných členov rodiny, ktorí si tak nesú následky správania fajčiara.

CHOCHP je ochorenie obrazne vznikajúce už pred narodením. Aj fajčenie matky či jej pobyt v zafajčenom prostredí poškodzuje vývoj pľúc u jej dieťatka. Podobne je citlivé aj obdobie v skorom detstve.

Zdroj foto: Stock.Adobe.com

Chronická obštrukčná choroba pľúc: príznaky

Choroba sa spočiatku môže rozvíjať síce nenápadne, ale časom sa príznaky zhoršujú. Občasný kašeľ (s vykašliavaním hlienov či bez neho) v začiatkoch choroby môžete bagatelizovať, práve on však býva prvým príznakom vážnych problémov. Neskôr sa pridávajú ťažkosti s dýchaním – spočiatku pri námahe, neskôr v pokoji, dýchavičnosť – pocit nedostatku vzduchu či hvízdania alebo tiesne na hrudníku.

Pri poškodených dýchacích cestách, ktoré sú menej odolné, pravidelne vznikajú vírusové a bakteriálne infekcie. Pacienti sú náchylnejší aj na rozvoj zápalu pľúc. V priebehu ochorenia sa môžu vyskytnúť náhle vážne zhoršenia stavu – akútne exacerbácie CHOCHP, ktoré neraz vyžadujú prijatie do nemocnice a ohrozujú život pacienta. Akútne exacerbácie CHOCHP môžeme pre ich dopad prirovnať k mozgovej porážke či k infarktu myokardu.

Patria sem aj príznaky vzniknuté následkom nedostatočného okysličenia rôznych orgánov.

Chronická obštrukčná choroba pľúc: komplikácie

Neliečená CHOCHP zvyčajne postupuje a prináša so sebou komplikácie:

  • častejšie zápaly dýchacích ciest,
  • emfyzém – rozdutie pľúc, pri ktorom vzduch uviazne v pľúcnom mechúriku a nedochádza k výmene kyslíka za oxid uhličitý,
  • bronchiektázie – deformované trvalo zapálené priedušky naplnené hnisavým obsahom,
  • spontánny pneumotorax, keď vzduch uniká mimo pľúc do hrudnej dutiny,
  • závislosť od kyslíkového prístroja (koncentrátora) alebo v pokročilejších fázach choroby aj od ventilačného prístroja uľahčujúceho dýchanie pri zlyhávajúcich pľúcach,
  • strata samostatnosti a pohyblivosti, neschopnosť vykonávať bežné denné aktivity, sociálna izolácia,
  • zhoršenie kardiovaskulárnych a onkologických chorôb,
  • problémy s pamäťou, psychikou – úzkosť a depresia, zmätenosť,
  • chudnutie, ubúdanie svalovej hmoty,
  • akútne exacerbácie, po ktorých sa nie vždy pacient zotaví do pôvodného stavu a môže pri nich dokonca zomrieť.

Diagnostika CHOCHP: Ako mi pomôže všeobecný lekár?

Diagnostika a liečba chronickej obštrukčnej choroby pľúc patrí do kompetencie pľúcneho lekára (pneumológ). Všeobecný lekár je však prvý, za kým pôjdete. Podľa ťažkostí vás odošle na potrebné vyšetrenia. Každý fajčiar by mal mať urobenú spirometriu v pneumologickej ambulancii.

Nie vždy kašeľ a ťažkosti s dýchaním znamenajú CHOCHP. Podobné príznaky môžu mať infekcie dýchacích ciest, choroby pľúcneho interstícia (takzvané pľúcne fibrózy) či zlyhávanie srdca. Všeobecný lekár je ten, kto vás nasmeruje do správnej ambulancie. Môže tiež urobiť niektoré odbery krvi. K pneumológovi tak pôjdete už s výsledkami.

U pneumológa absolvujete vyšetrenie pľúcnych funkcií – spirometriu. Je to nebolestivé vyšetrenie, ktorým lekár/-ka zistí, ako vzduch prúdi vo vašich prieduškách, a zmeria kapacitu vašich pľúc. Vďaka tomu odhalí typ dýchacej poruchy, ak je prítomná. Vašou úlohou bude fúkať do špeciálneho prístroja podľa pokynov lekára/lekárky alebo zdravotnej sestry.

Zdroj foto: Adobe.Stock.com

Chronická obštrukčná choroba pľúc: liečba

Hoci CHOCHP nedokážeme vyliečiť, dobrou správou je, že liečba pomôže zlepšiť zdravotný stav, zmierniť dýchavičnosť a kašeľ, zvýšiť záťažovú kapacitu a fyzickú aktivitu, predísť akútnym exacerbáciám a iným komplikáciám spojeným s chorobou.

Diagnóza CHOCHP vyžaduje, aby ste okamžite prestali fajčiť. Ak fajčí niekto vo vašej blízkosti, buďte neoblomní a žiadajte ho, aby prestal fajčiť vo vašej blízkosti, alebo odišiel fajčiť do iných priestorov. Týka sa to aj elektronických cigariet a zahrievaných (nehoriacich) foriem tabaku! Dávajte si pozor na prašné prostredie a smog. Pokračovanie vo vystavovaní pľúc škodlivým látkam pri dýchaní výrazne urýchľuje postup ochorenia. Naopak, ukončenie fajčenia v akomkoľvek štádiu CHOCHP zlepší prognózu a predĺži život.

Buďte fyzicky aktívni, spomalíte tak postup choroby a znižovanie funkcie pľúc.

Okrem liekov je pre vás prospešná dychová gymnastika, najjednoduchšie je napríklad nafukovanie balóna alebo iná dychová rehabilitácia, ktorú vás vie naučiť fyzioterapeut. V neskorších štádiách môžete potrebovať oxygenoterapiu – dýchanie kyslíka z prístroja, ktorý koncentruje kyslík z okolitého vzduchu. Tento prístroj môžete mať doma na odporúčanie svojho pľúcneho lekára (DDOT, domáca oxygenoterapia). U niektorých pacientov je potrebná aj domáca neinvazívna ventilácia – dýchanie s pomocou ventilačného prístroja niekoľko hodín denne podľa rozpisu lekára.

Z liekov sú najčastejšie využívané najmä tie, ktoré dopravia účinnú látku priamo do pľúc – inhalačné systémy (práškové alebo aerosólové – spreje) s obsahom účinných látok. Najčastejšie ide o  bronchodilatačné (rozširujú zúžené priedušky a tým zlepšujú prúdenie vzduchu) a protizápalové (tlmia chronický zápal poškodzujúci priedušky a pľúca) prípravky, prípadne lieky na uľahčenie vykašľania nahromadených hlienov. Niekedy, najmä počas akútnych exacerbácií, sú potrebné aj antibiotiká a protizápalové lieky – kortikoidy,

Veľmi dôležitou zložkou prevencie častých infekčných komplikácií CHOCHP, ktoré môžu pacienta vážne ohroziť, je očkovanie. Pacient s CHOCHP by mal byť každý rok zaočkovaný proti chrípke. Ďalej, mal by absolvovať aj očkovanie pneumokokovou vakcínou. Vzhľadom na to, že CHOCHP je rizikovým faktorom nákazy a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19, očkovanie proti koronavírusu je samozrejmosťou.

Zdroj foto: Adobe.Stock.com

Dychová gymnastika pri CHOCHP

Funkciu pľúc vám pomôže udržať dychová gymnastika. Aké cviky môžete pravidelne trénovať?

  • Nafukujte detské balóny,
  • fúkajte do pohára s vodou cez slamku, aby sa tvorili bubliny,
  • trénujte zadržiavanie vzduchu – zadržte dych aspoň na 3 sekundy,
  • na prechádzkach sa nevyhýbajte menším kopcom, ak je to možné,
  • vždy, keď sa dá, použite schody namiesto výťahu,
  • vyhnite sa dlhodobému súvislému sedeniu,
  • trénujte bránicové dýchanie – dýchanie „do brucha“: položte si ruku na brucho, cítite, ako sa pri nádychu bránica hýbe nahor, pri výdychu späť.

Zdroj foto: Stock.Adobe.com

Chronická obštrukčná choroba pľúc: prognóza

Je veľmi dôležité dodržiavať liečbu, nefajčiť, zostať fyzicky aktívni a absolvovať rehabilitácie. Vtedy choroba postupuje pomaly. Ak budete fajčiť, nebudete sa hýbať a užívať lieky, môžete na CHOCHP aj zomrieť.

CHOCHP je nevyliečiteľná choroba, avšak pri správnej liečbe vám nemusí skrátiť život.

CHOCHP nie je nákazlivá. Neohrozujete ňou svojich blízkych.

Chronická obštrukčná choroba pľúc: prevencia

  • Vyhýbajte sa zafajčeným priestorom, nefajčite.
  • Buďte fyzicky aktívni, a to aj po stanovení diagnózy CHOCHP.
  • Ak sa u vás objavuje dlhodobo občasný kašeľ, navštívte lekára; čím skôr sa začnete liečiť, tým lepšie.
  • Udržiavajte si primeranú telesnú hmotnosť.
  • Čo najviac sa zdržiavajte v prírode, ďaleko od smogu a zdrojov znečistenia.

Zdroj foto: Stock.Adobe.com

 

Autorka: Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Štefan Laššán, PhD., MPH, pneumológ-ftizeológ s viac ako 20-ročnými skúsenosťami s liečbou pacientov s CHOCHP – od úrovne ambulantných pacientov až po pacientov vyžadujúcich intenzívnu starostlivosť.

Onkokontrola krčka maternice Zdroj foto: www.stock.adobe.com zápal pankreasu liečba vysoký krvný tlak Kolorektálny karcinóm – rakovina hrubého čreva Ako schudnúť natrvalo_ Čo robiť ak nefunguje žiadna diéta_stop obezite

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv