Infarkt myokardu 31. mája 2020

Infarkt myokardu vieme liečiť, príďte včas

Ako sa chrániť pred vznikom infarktu? Aké sú príznaky infarktu? Čo znamená pichanie pri srdci? Aká bolesť pri srdci môže signalizovať vážnejšie problémy? Ako vám pomôže pri infarkte váš všeobecný lekár?

Čo je infarkt myokardu?

Koronárne cievy, ktoré krvou prinášajú do srdcového svalu kyslík a živiny, sú kľúčové pre fungovanie srdca. Ak sa niektorá z ciev zúži alebo zapchá, vzniká infarkt. Do niekoľkých minút začnú bunky v srdcovom svale odumierať.

Tento stav možno riešiť, ide však o čas. Čím skôr sa dostanete do špecializovaného kardiocentra, tým menšie poškodenie srdca infarkt spôsobí.

Čo zapríčiňuje infarkt?

Ak vás postihol infarkt, zrejme ste už aj v období pred ním pociťovali nejaké problémy. Možno ste sa zadýchavali, možno ste pri námahe cítili nepríjemné pocity na hrudníku.

Infarkt zvyčajne nevznikne zo dňa na deň, ale predchádza mu ischemická choroba srdca (ICHS). Pri tejto chorobe sa koronárne cievy postupne zužujú. Ich priesvit sa zmenšuje kvôli usadeninám – aterosklerotickým plakom. Ak sa priesvit cievy zmenší na kritickú hranicu, objavia sa ICHS.

Ak plak praskne a začne sa na ňom vytvárať krvná zrazenina, môže cievu úplne upchať a vznikne infarkt.

bolesť v hrudi na pravej strane

Zdroj foto: Adobestock.com

Aké sú príznaky ICHS a hroziaceho infarktu?

Spočiatku pri väčšej, neskôr aj pri menšej námahe môžete pociťovať nepríjemný tlak či zvieranie na hrudníku, ktoré pri odpočinku ustúpi. Tento stav sa môže prejaviť aj dýchavicou, keď máte pocit, že nemáte dosť kyslíka.

Práve ústup príznakov vás môže falošne upokojiť, že o nič nejde. Tieto príznaky by vás mali čo najskôr priviesť do ambulancie vášho všeobecného lekára. Práve on urobí prvé vyšetrenia a následne vás môže odoslať do odbornej internej ambulancie.

Stáva sa, že trpíte ICHS, ale nemáte príznaky, ktoré by vás znepokojovali, pokiaľ máte aj cukrovku alebo užívate rôzne lieky. V tomto prípade práve infarkt je príznakom ischemickej choroby srdca. Dokonca aj infarkt môže prebehnúť v tichosti.

Infarkt myokardu: Všímajte si príznaky

V súvislosti s infarktom sa často hovorí o bolesti na hrudníku. Môžu vás však bolieť aj iné časti tela. Výnimočne sa môže objaviť pálenie pripomínajúce pálenie záhy.

Infarkt môže napodobňovať viaceré iné ochorenia. Rovnako tak ale platí, že nie každá bolesť pri srdci znamená infarkt. Preto patríte do rúk lekára.

Aké sú príznaky infarktu?

  • Bolesť alebo nepríjemný tlakový pocit na hrudníku alebo v netypických lokalitách. Nesústreďuje sa na jeden bod, nie je to pichanie pri srdci. Bolesť je plošná, trvá viac ako 20 minút, môže sa zmierňovať a zase zosilniť. Nezmení sa pri zmene polohy tela.
  • Dýchavica, čiže pocit nedostatku vzduchu.
  • Nevoľnosť a vracanie.
  • Úzkosť – pripomína panický záchvat bez príčiny.
  • Búšenie srdca.

Čo robiť pri podozrení na infarkt?

Ak máte podozrenie na infarkt a ťažkosti trvajú viac ako 20 minút, volajte 112. Operátorovi popíšte, čo sa deje a ako dlho to trvá. Konajte rýchlo.

Prvá pomoc pri infarkte závisí od vážnosti stavu. Ak došlo k zastaveniu srdca, je potrebná kardiopulmonálna resuscitácia, ľudovo masáž srdca.

Ak je postihnutý pri vedomí, dajte ho do polosedu a uvoľnite jeho odev okolo krku a pása, otvorte okno a vyvetrajte. Ďalej postupujte podľa pokynov operátora z linky 112.

Infarkt nevyzerá vždy tak, že zrazu klesnete v bezvedomí na zem s rukami na hrudníku. Často má infarkt menej nápadný priebeh.

Niektoré štúdie hovoria, že príznaky infarktu u mužov sú typickejšie ako u žien. Krvný tlak pri infarkte môže klesnúť, ostať rovnaký alebo sa môže zvýšiť.

krvný tlak pri infarkte

Zdroj foto: AdobeStock.com

Infarkt myokardu: diagnostika

Infarkt možno odhaliť pomocou EKG. Typická zmena normálnej EKG krivky pri infarkte svedčí o odumretí časti srdcového svalu alebo o jeho nedokrvení. Pre potvrdenie podozrenia slúžia aj výsledky odberov krvi.

V krvi následne vieme zistiť, že došlo k uvoľneniu látok, ktoré sa za normálnych okolností nachádzajú len vo vnútri bunky, a tak vieme, že v srdci sa niečo deje.

Röntgenologickým vyšetrením lekári zisťujú, ktorá cieva sa upchala. Toto vyšetrenie zvyčajne prebieha v špeciálnom kardiocentre.

Ako prebieha liečba infarktu?

Kriticky zúžené či upchaté cievy lekári ošetrujú vložením stentu.

Stent je špeciálna „výstuž“, ktorá zúženú cievu roztiahne a umožní krvi pretekať. Stent vo vašej cieve potom zostane. Vytvára tak dostatočný priesvit a stará sa o to, aby sa v danom mieste cieva opäť nezúžila.

Lekári vám urobia drobný rez, cez ktorý odstránia zrazeninu a vložia stent. Hrudník vám rozrežú až vtedy, keď potrebujete by-pass. Pri tomto zákroku vám umiestnia náhradnú cievu na srdce.

Infarkt myokardu v ambulancii všeobecného lekára

Pacienti s akútnym infarktom málokedy vyhľadajú všeobecného lekára. Je totiž potrebné hneď volať záchranku.

Svojho všeobecného lekára navštívia ľudia s infarktom vtedy, keď nemajú výrazné príznaky, nevedia, že ide o infarkt. Infarkt u nich môže mať netypický priebeh.

Keď dostanete infarkt priamo v ambulancii všeobecného lekára, v diagnostike lekárovi výrazne pomôže EKG prístroj, na ktorý vás napojí. Pri podozrení na infarkt vám zabezpečí prevoz sanitkou.

Podľa stavu vás záchranka prevezie do kardiocentra alebo spádovej nemocnice. V sanitke vám môžu podať lieky, ktoré napomáhajú rozpustiť zrazeninu v cieve.

infarkt myokardu liečba

Zdroj foto: AdobeStock.com

Načo potrebujem svojho všeobecného lekára?

Svojho všeobecného lekára využijete hlavne v prevencii infarktu myokardu.

Navštevujte ho preto pravidelne v rámci preventívnej prehliadky. Počas nej sa určuje, aké je u vás riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení a následne infarktu.

Keď zistí, že máte vysoký krvný tlak alebo vysokú hladinu cholesterolu (ktoré vytvárajú zvýšené riziko pre vznik srdcovo-cievnych ochorení), nasadí liečbu. Dostanete aj odporúčania, ako sa starať o svoje zdravie.

Keď je to potrebné, odošle vás k špecialistom – internistovi alebo kardiológovi.

 Na čo si dať pozor?

  • Ak máte cukrovku alebo užívate niektoré lieky, nemusíte pri infarkte cítiť žiadnu bolesť. Infarkt sa môže prejaviť dýchavicou alebo vás bez príčiny zaleje pot. Môžete mať nevoľnosť.
  • Keď máte podozrenie na infarkt, bezodkladne volajte 112. Nešoférujte sami do nemocnice, môžete ohroziť svoj život.
  • Dbajte na svoju životosprávu nielen po infarkte. Po prekonaní infarktu dôsledne užívajte predpísané lieky. Lieky vás chránia pred ďalším infarktom a poškodením srdca.
  • Pravidelne absolvujte kontroly u svojho všeobecného lekára a špecialistov aj vtedy, keď nemáte žiadne ťažkosti.
  • Keď máte vysoký krvný tlak, liečte sa. Vysoký krvný tlak totiž zhoršuje kondíciu ciev a môže skomplikovať vaše ochorenie.
  • Nefajčite.

Autorka: MUDr. Katarína Kosová

Odborná garantka článku: MUDr. Beáta Blahová, všeobecná lekárka pre dospelých, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Infarkt myokardu: príznaky a prvá pomoc.

Infarkt myokardu: príznaky a prvá pomoc.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/acute-myocardial-infarction

https://www.nhs.uk/conditions/heart-attack/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-attack/diagnosis-treatment/drc-20373112

https://www.techmed.sk/nstemi-infarkt-myokardu-a-instabilna-angina-pectoris/

http://www.viapractica.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=9188&magazine_id=1

https://zdravoteka.sk/magazin/diagnoza-infarkt-liecba-smerovanie-pacienta/

http://www.viapractica.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=8356&magazine_id=1

Onkokontrola krčka maternice Zdroj foto: www.stock.adobe.com zápal pankreasu liečba vysoký krvný tlak Kolorektálny karcinóm – rakovina hrubého čreva

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv