pásový opar_prejavy 28. apríla 2020

Pásový opar je pamiatkou na ovčie kiahne

Trápi vás pásový opar? Prečo by ste nemali s návštevou lekára otáľať už pri prvých príznakoch? Kde sa pásový opar vzal a ako súvisí s vašimi predošlými ochoreniami? Ako môžete vzniku pásového oparu predchádzať? Môžete ním niekoho nakaziť?

Spoznajte pásový opar – aké má prejavy a príznaky?

Pásový opar začína podobne ako mnohé iné ochorenia – únavou, malátnosťou, horúčkou. Nasledujú pocity pálenia, svrbenia, zvláštnych vnemov na koži – pichania či brnenia, prípadne nadmernej citlivosti.

Často pocítite tieto príznaky len na jednej polovici tela a len v určitom pruhu kože (dermatóme), preto sa opar volá pásový. Bolesť postihnutých častí môže byť mierna, ale aj veľmi silná, spojená s pocitmi pichania, mravčenia, tŕpnutia.

Vyrážky si všimnete po dvoch dňoch, no v niektorých prípadoch až po troch týždňoch trvania vyššie uvedených príznakov. Najčastejšie sú na trupe, menej často na tvári či iných častiach tela.

V priebehu času sa menia na pľuzgieriky s priehľadnou tekutinou vo vnútri. Tá sa neskôr zakalí alebo stmavne krvou. V ďalšom priebehu vzniká chrasta, ktorá vo fáze hojenia odpadne. Na koži môžu zostať bledé škvrny.

Pásový opar vás potrápi 2-4 týždne. Niekedy sa vyrážky ani neobjavia a pásový opar prebehne „len“ s ostatnými príznakmi. Pásový opar je častejší vo vyššom veku. U detí môže prebiehať bezbolestne.

Ak si všimnete príznaky pásového oparu, obráťte sa na svojho všeobecného lekára bez zbytočného otáľania. Je veľmi dôležité, aby ste sa včas liečili a predišli tak nepríjemným komplikáciám.

Prečo vzniká pásový opar? Aké sú jeho príčiny?

Ak máte pásový opar, znamená to, že v minulosti ste prekonali ovčie kiahne. Herpetický vírus, ktorý ich spôsobuje, zostal vo vašom tele „driemať“ a za určitých okolností sa prebudí vo forme pásového oparu. Vírus „drieme“ v gangliách – zhlukoch nervových buniek. Jeho prebudenie môžete zažiť najmä pri oslabení imunity, príčina však často zostane zahalená rúškom tajomstva.

Pásový opar – vyšetrenie a diagnostika

S príznakmi pásového oparu nečakajte doma, kým prejdú samy od seba. Riskovali by ste vážne komplikácie v podobe bolestí nervov aj po zmiznutí vyrážok, vzácne aj porúch zraku či sluchu – podľa toho, ktorú časť vášho tela pásový opar zasiahne. Veľmi zriedkavo hrozí aj zápal mozgu či opuch vnútorných orgánov. Liečba má najväčšiu šancu na úspech, ak začne včas.

Aby lekár správne stanovil diagnózu, postačí mu zvyčajne bežné vyšetrenie a pohľad na postihnutú kožu. Pre pásový opar je typické rozmiestnenie vyrážok v dermatóme a na jednej polovici tela, nepresahujúc cez stredovú čiaru. Tiež je typické, že počas niekoľkých dní sa vyrážky menia a na koži máte viaceré štádiá vyrážok naraz (napríklad pľuzgiere aj chrasty spolu s čerstvými vyrážkami).

Lekára môže pomýliť hlavne počiatočná fáza pásového oparu. Silná bolesť (ešte bez vyrážok) môže vyzerať ako žlčníková či obličková kolika, zápal slepého čreva a podobne. V typickom prípade vás na pásový opar upozorní neurčitá silná bolesť na jednej strane tela, niekedy spolu s horúčkou a bolesťami hlavy.

Ak sa u vás objaví pásový opar, niekedy to znamená, že vaše telo bojuje aj s inou chorobou. Preto môže lekár urobiť ešte celkové vyšetrenia na niektoré z možných chorôb.

Liečba pásového oparu patrí do rúk lekára

Liečbu riadi lekár, samoliečba sa nevypláca. Lekár vám môže ponúknuť antivirotiká – lieky proti vírusom. Úspech liečby veľmi závisí od jej včasného nasadenia, malo by to byť do 3 dní. Lekár zváži, kedy sú antivirotiká potrebné a kedy vám stačí podporná liečba.

Doplnkom liečby môžu byť lieky proti bolesti, prípadne protizápalové masti. Veľmi dôležitý je aj odpočinok bez výraznejšej fyzickej aktivity. Snažte sa tiež vyhnúť stresu, ktorý často býva spúšťačom pásového oparu.

Ak si chcete pomôcť a doplniť liečbu aj inak ako bežnými liekmi, skúste zmierniť bolesť a svrbenie chladom. Použite vlhký chladný obklad a priložte ho na postihnutý úsek kože. Nedávajte si na kožu ľad, ktorý môže situáciu zhoršiť. Môžete tiež skúsiť ovsený kúpeľ.

Zdroj foto: Adobestock.com

Ako vám môže pomôcť váš praktický lekár?

Váš lekár vyhodnotí príznaky a na základe svojho vzdelania a skúseností odlíši podobné ochorenia, ktoré môžu pripomínať pásový opar. Po stanovení diagnózy vám môže predpísať antivirotiká, ktorými skrátite trvanie pásového oparu a predchádzate komplikáciám.

Je dôležité, aby ste svojho lekára navštívili včas. Lekár vám vysvetlí, ako môžete liečbu doplniť, aby ste boli čím skôr zdraví. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa svojho ochorenia, neváhajte sa pýtať.

Ak máte viac ako 50 rokov, lekár vás môže proti pásovému oparu zaočkovať.

Je pásový opar nákazlivý?

Áno, ale druhého nakazíte nie pásovým oparom, ale ovčími kiahňami. Preto ste rizikom len pre človeka, ktorý ešte kiahne nemal a nie je proti nim očkovaný. Ak vaši blízki už ovčie kiahne prekonali, bez obáv ich k sebe pustite.

Na verejnosť však s touto diagnózou rozhodne nepatríte. Vonku behá množstvo ľudí, ktorí ovčie kiahne ešte nemali. Tie v dospelosti alebo tehotenstve môžu mať veľmi vážne následky. Preto pristupujte zodpovedne nielen k svojmu zdraviu, ale aj zdraviu ľudí okolo seba a nevystavujte ich možnej nákaze.

Ako pásovému oparu predchádzať?

Prevencia pásového oparu spočíva najmä v posilnení imunitného systému. Základnými piliermi sú vyvážená, pestrá strava, dostatok pohybu a zdravý spánok. Možné je aj očkovanie proti pásovému oparu. Ako na prevenciu?

  • Upravte svoj jedálniček tak, aby v ňom bolo „z každého rožku trošku“. Nič nepreháňajte.
  • Denne venujte aspoň 30 minút pohybu na čerstvom vzduchu. Prejdite sa do práce, do mesta, kamkoľvek. Postupne môžete množstvo fyzickej aktivity zvyšovať. Dôležitá je však pravidelnosť, nestačí sa hýbať nárazovo.
  • Nedajte sa pri pohybe vonku odradiť nepriaznivým počasím. V zime sa primerane oblečte, v daždi siahnite po nepremokavom oblečení alebo dáždniku. Vaše telo sa otužuje a posilňuje. Zvážte však svoje možnosti a ani v tejto oblasti nič nepreháňajte. Ak je vonku poľadovica a vy máte osteoporózu, radšej zostaňte doma.
  • Prevencia pásového oparu je možná aj očkovaním. Očkovacia látka funguje v 60-90 % prípadov. Môžete sa dať zaočkovať aj v prípade, že ste pásový opar mali. Očkovacia látka je určená ľuďom vo veku 50 a viac rokov. Pre tých, ktorí ešte neprekonali ovčie kiahne, je k dispozícii očkovanie proti nim.
  • Ak fajčíte, zahoďte cigarety a už nikdy si žiadne nepustite k telu. Ušetrené peniaze použite na kvalitnejšiu stravu alebo za ne choďte na dovolenku, kde si oddýchnete. Z takto investovaných peňazí váš imunitný systém ťaží rozhodne viac.

Autorka: MUDr. Katarína Kosová

Odborná garantka článku: MUDr. Adriana Šimková, PhD., všeobecná lekárka pre dospelých, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Pásový opar príznaky, príčiny a liečba

Pásový opar príznaky, príčiny a liečba

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Shingles

Onkokontrola krčka maternice Zdroj foto: www.stock.adobe.com zápal pankreasu liečba vysoký krvný tlak Kolorektálny karcinóm – rakovina hrubého čreva

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv