RADY LEKÁRA › Články
Nezabudnite raz za 2 roky: Preventívna prehliadka u všeobecného lekára
Ak by sme na preventívne prehliadky chodili všetci, mal by z toho osoh nielen každý z nás, ale aj naši blízki a celý zdravotnícky systém. Nájsť si raz za dva roky čas na preventívnu prehliadku sa určite oplatí.
Ako vyzerá preventívna prehliadka u všeobecného lekára pre dospelých? Akí ďalší odborníci vám poskytujú preventívnu prehliadku a v akých intervaloch?
Ako prebieha preventívna prehliadka u všeobecného lekára pre dospelých?
Správna preventívna prehliadka u všeobecného (praktického) lekára pre dospelých zvyčajne trvá do 30 minút, niekedy aj dlhšie. Dôvodom je dôkladné posúdenie vášho zdravotného stavu. Všeobecného lekára pre dospelých by ste mali kvôli preventívnej prehliadke navštíviť každé 2 roky, darcovia krvi môžu aj raz ročne.
Súčasťou preventívnej prehliadky je odber krvi a moču. Z krvi lekár zistí krvný obraz, sedimentáciu, hladinu kreatinínu (môže odhaliť poškodenie obličiek). Moč vám vyšetria chemicky aj pod mikroskopom.
Keďže súčasťou vyšetrenia krvi u pacientov vo veku 17 alebo 18 rokov a nad 40 rokov je aj zisťovanie hladiny cholesterolu a tukov, nemali by ste jesť 12-14 hodín pred odberom a dva dni predtým nepiť alkohol.
Ak sa u vás v rodine objavila rakovina hrubého čreva alebo ak máte viac ako 50 rokov, určite nezanedbajte možnosť vyšetrenia skrytého krvácania v stolici. Jediné, čo od vás lekár bude chcieť, je vzorka stolice odobratá z viacerých miest stolice do špeciálnej odberovej skúmavky. Vďaka tomuto nenáročnému vyšetreniu môžete rakovinu hrubého čreva zachytiť včas.
Nie je to len o laboratóriu. Čo vás ešte na prehliadke čaká?
Lekár sa vás bude podrobne pýtať na vaše ochorenia, choroby vo vašej rodine, na užívané lieky, ťažkosti a tiež na mieru vašej pracovnej záťaže či životný štýl.
Skontroluje stav vašich očkovaní, naordinuje preočkovanie, ak treba (napríklad protitetanovú vakcínu dostanete štandardne v dospelosti v tridsiatich rokoch a potom raz za 15 rokov. Táto vakcína je kombinovaná aj proti záškrtu).
Lekár vás kompletne prezrie, prehmatá, preklepe a fonendoskopom popočúva vaše srdce aj dýchanie. Nebuďte prekvapení, ak vás vyzve vyzliecť sa do spodnej bielizne. Je dôležité prezrieť aj stav vašej kože, podozrivo vyzerajúce znamienka, opuchy, modriny, vyrážky či kŕčové žily.
Ďalej lekár kontroluje pulz, najmä jeho pravidelnosť a rýchlosť. Zmeria vám tlak. Ak máte viac ako 40 rokov, máte možnosť absolvovať EKG vyšetrenie. Ak váš všeobecný lekár nemá EKG prístroj, pošle vás odborníkovi, ktorý ho vykoná.
Vyšetrenie EKG je veľmi dôležité pre zistenie srdcových arytmií, nedokrvenia srdca, infarktu a iných porúch srdca. Vyšetrenie nebolí a nie je nepríjemné. Musíte sa pri ňom úplne vyzliecť do pol pása.
Diagnostika a prevencia však nie sú jedinými službami, čo preventívna prehliadka ponúka. Lekár vám podľa vášho zdravotného stavu odporučí konkrétne kroky pre zachovanie zdravia.
Ako sa pripraviť na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára?
- Ak si nie ste istí ochoreniami v rodine, radšej si ich vopred pozisťujte, aby ste nemuseli príbuznému z ambulancie telefonovať.
- Buďte úprimní pri otázkach o fajčení či pití alkoholu. Všetky informácie pomáhajú lekárovi získať obraz o vašom zdravotnom stave.
- Na odber krvi prichádzajte nalačno.
- Ak si zvyknete doma merať tlak, zaznačujte si hodnoty tlaku, dátum a čas merania do kartičky a prineste ju svojmu všeobecnému lekárovi. Prineste mu aj výsledky vyšetrení od odborných lekárov, ak nejakých navštevujete.
- Prineste so sebou kartičku, kde máte napísané všetky pravidelne užívané lieky aj ich dávkovanie.
- Oblečte si voľnejšie oblečenie, ktoré sa vám ľahko dá obliecť aj vyzliecť. Zvoľte voľné rukávy kvôli meraniu krvného tlaku.
U ktorých ďalších lekárov môžem v dospelosti absolvovať preventívnu prehliadku?
Okrem klasickej preventívnej prehliadky u všeobecného lekára pre dospelých môžete absolvovať prehliadky aj u niektorých špecialistov.
Ženy od 18 rokov navštevujú raz ročne gynekológa a raz za dva roky absolvujú ultrazvukové vyšetrenie prsníkov zamerané na odhalenie včasných štádií rakoviny prsníka.
U žien vo veku 40 – 69 rokov sa vykonáva diagnostika pomocou mamografie raz za dva roky. Gynekológ v rámci preventívnej prehliadky u žien vo veku 23 – 64 rokov sleduje riziko rakoviny krčka maternice. Pomocou vyšetrenia a ultrazvuku zisťuje aj stav maternice a vaječníkov.
Muži po 50. roku života majú nárok na preventívnu prehliadku u urológa raz za tri roky, v skoršom veku v prípade, ak sa u vás objavila v pokrvnom blízkom príbuzenstve rakovina prostaty.
K zubárovi sa na preventívnu prehliadku tiež oplatí prísť. Kontrola chrupu a priľahlých tkanív raz ročne vám umožní zachytiť zubný kaz včas a predchádzať tak jeho komplikáciám. Zubár vám poradí, ako sa o svoje zuby starať, kde sú slabé miesta vášho chrupu a môže vám odporúčať návštevu dentálnej hygieničky/dentálneho hygienika.
Preventívna prehliadka u gastroenterológa nie je veľmi obľúbená, no o to potrebnejšia. Nárok na kolonoskopiu máte po 50. roku života raz za 10 rokov. Okrem toho využite test na skryté krvácanie zo stolice raz za 2 roky. Ak sa u vašich blízkych pokrvných príbuzných objavila rakovina hrubého čreva či konečníka, nečakajte do päťdesiatky. Poisťovňa vám tieto vyšetrenia preplatí už skôr.
Uvedené prehliadky ponúka z verejného poistenia zákon, niektoré poisťovne umožňujú určité výkony či prehliadky skôr alebo častejšie.
Prevencia na každý deň – ako si chrániť zdravie?
Preventívna prehliadka je veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, sú však kroky, ktoré vieme urobiť každý deň. Aké?
- Vždy, keď chcete štartovať auto, uistite sa, či naozaj nedokážete prísť na miesto určenia pešo, na bicykli, korčuliach alebo mechanickej kolobežke. Okrem presunov zaraďte aspoň 30-minútovú rýchlu prechádzku podvečer do svojho každodenného programu. Vyvetráte si tak hlavu, otužujete sa a máte kontakt s reálnym svetom.
- Upracte si životné priority. Je to najlepší spôsob odbúrania stresu. Premyslite si, či sa chcete naháňať za určitou životnou úrovňou, alebo vás viac napĺňajú vzťahy a cesta za vašimi snami. Nedajte sa strhnúť davom a neporovnávajte sa s druhými. Ste jedineční a vaša cesta je originálna. Ak vám telo akokoľvek dáva najavo, že niečo nie je v poriadku, prehodnoťte svoj životný štýl.
- Nepodceňujte hodnotu jedla. Na tanier si nakladajte z každého rožku trošku, nič nepreháňajte. Ak nemáte na to zdravotný dôvod (napríklad alergiu či intoleranciu), tak ani nič nevynechávajte. Dbajte však na to, aby cca 20 % vašej stravy tvorila hodnotná vláknina v podobe zeleniny či ovocia. Nezabudnite na probiotické potraviny. Inšpirovať sa môžete Zdravým tanierom.
- Skúste si vymedziť 8-hodinové súvislé časové okno, keď jete, a 16 hodín, keď jesť nebudete. Tento spôsob časového obmedzenia príjmu potravy v štúdiách funguje ako prevencia viacerých civilizačných ochorení a porúch metabolizmu. Naše telo zrejme nie je prirodzene nastavené na neustály príjem potravy.
- Venujte náležitú pozornosť zdravému a dostatočnému spánku. Jeho význam často nedoceňujeme. Nedostatok spánku sa prejavuje nielen fyzickými, ale aj psychickými zmenami.
Autorka: MUDr. Katarína Kosová
Odborný garant článku: MUDr. Peter Makara, všeobecný lekár pre dospelých, prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://www.health.gov.sk/?rok-prevencie-lpp
Odborná garantka informačnej grafiky: MUDr. Michaela Macháčová, všeobecná lekárka pre dospelých, viceprezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
DÔLEŽITÉ ODKAZY
wonca.net Global Family Doctor
woncaeurope.org World Organization of Family Doctor
ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society
sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov
who.int World Health Organization
health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv