RADY LEKÁRA › Články
Čo odhalí EKG vyšetrenie v ambulancii všeobecného lekára?
Kedy vám urobí váš všeobecný lekár EKG vyšetrenie? Ako prebieha vyšetrenie v jeho ambulancii? Kedy vás všeobecný lekár odošle k internistovi alebo kardiológovi? Urobí vám všeobecný lekár EKG vyšetrenie aj na preventívnej prehliadke?
Kedy vám všeobecný lekár urobí EKG vyšetrenie?
Všeobecný lekár vám urobí EKG vyšetrenie vo svojej ambulancii pri podozrení na poruchy srdca a keď pociťujete niektoré z týchto príznakov:
- búšenie srdca,
- preskakovanie srdca,
- bolesť či tlak na hrudníku,
- ťažkosti s dýchaním,
- slabosť.
Ak váš všeobecný lekár nemá v ambulancii EKG prístroj a je u vás dôvod na EKG vyšetrenie, odošle vás k internistovi alebo kardiológovi.
Preventívne vyšetrenie srdca
Ak máte viac ako 40 rokov, EKG vyšetrenie je súčasťou preventívnej prehliadky u všeobecného lekára aj vtedy, keď nemáte žiadne ťažkosti so srdcom.
Dokáže odhaliť závažné srdcové poruchy ešte skôr, než pocítite príznaky. EKG krivka môže prezradiť aj zväčšenie srdca, jeho neprekrvenie, infarkt, známky preťaženia pľúcnych ciev.
Všeobecný lekár pomocou EKG zistí mnohé poruchy srdcového rytmu či infarkt. Skráti sa tak čas, ktorý uplynie od začiatku vašich problémov po stanovenie diagnózy.
Súčasťou preventívneho kardiologického vyšetrenia je aj meranie krvného tlaku. Vypovedá o stave ciev. Je veľmi dôležité udržiavať svoj tlak v normálnych medziach – do 130/85 mmHg v pokoji.
EKG prístroj v ambulancii všeobecného lekára je veľkou výhodou aj z dôvodu, že pri zdravotných ťažkostiach nemusíte absolvovať dve návštevy – jednu kvôli výmennému lístku k špecialistovi a druhú u špecialistu.
Ako prebieha EKG vyšetrenie u všeobecného lekára?
Keď sa do pol pása vyzlečiete, ľahnete si na lôžko. Lekár vám navlhčí kožu na zápästiach, hrudníku a členkoch vodou alebo vodivým gélom. Na zápästia a členky vám umiestni elektródy – svorky rôznych farieb, na každú končatinu jednu.
Naloží elektródy na hrudník v oblasti srdca, ktoré vyzerajú ako farebné prísavky. Môžu vás trošku ťahať a po ich odstránení môžete mať nejaký čas (niekedy aj na druhý deň) na koži červené fľaky.
Počas natáčania záznamu nerozprávajte, ale dýchajte ako inokedy. Niekedy vás lekár vyzve k zadržaniu dychu.
Samotné natočenie záznamu trvá približne pol minúty alebo minútu. Celé vyšetrenie s naložením a odstránením elektród, obliekaním a vyzliekaním trvá 10 minút. Lekár potom vyhodnotí EKG záznam.
Ako sa pripraviť na EKG vyšetrenie?
Na EKG vyšetrenie sa nemusíte nijako špeciálne pripraviť. Nemusíte byť nalačno. Vyšetrenie nebolí. Môže vám byť nepríjemné, že sa musíte do pol pása úplne vyzliecť, vrátane podprsenky alebo tielka.
Oblečte si voľnejšie oblečenie bez gombíkov, ktoré sa vám bude ľahko vyzliekať a obliekať. Pre ženy je praktické obliecť si na vyšetrenie sukňu alebo nohavice.
Pred vyšetrením si odložte hodinky či široké náramky, aby nezavadzali elektródam.
EKG holter: čo to je a na čo slúži?
Stáva sa, že EKG vyšetrenie nezachytí arytmiu, ak táto trvá len nejaký čas a potom bije srdce zase normálne. Práve v čase trvania arytmie môžete byť doma a keď ste u lekára, srdce už bije správne.
V takýchto prípadoch vám lekár môže navrhnúť EKG holter vyšetrenie. Všeobecný lekár vám ho neurobí, ale odošle vás k internistovi alebo kardiológovi.
Pri EKG holter vyšetrení dostanete malý EKG prístroj na domov. S elektródami, ktoré vyzerajú ako nálepky s káblikmi, strávite 24 hodín. Zároveň pri sebe budete nosiť zariadenie veľkosti približne klasického masla. Existuje aj niekoľkodňové vyšetrenie, ktoré si musíte sami zaplatiť, nakoľko to už zdravotná poisťovňa neprepláca.
Pri EKG holter vyšetrení ste doma alebo v práci, môžete sa normálne pohybovať. Keď cítite búšenie srdca alebo slabosť, stlačíte signalizačné tlačidlo. Lekár po vykonaní záznamu zisťuje, či príznaky u vás súvisia s poruchou srdcového rytmu alebo môžu súvisieť s niečím iným.
Kedy ma všeobecný lekár pošle k internistovi alebo kardiológovi?
Základné, nekomplikované srdcovo-cievne choroby lieči všeobecný lekár.
Ak sa u vás objavia komplikácie alebo choroba pokročí, prevezme starostlivosť o vás internista alebo kardiológ. Rovnako v prípade, ak potrebujete lieky, ktoré nemôže všeobecný lekár predpisovať.
Internista alebo kardiológ môže povoliť všeobecnému lekárovi predpis týchto liekov, predtým vás ale vyšetrí a bude viesť vašu liečbu a kontroly – zvyčajne raz ročne, pri ťažkostiach alebo zmene liečby častejšie.
Keďže vám lekár môže predpisovať lieky najviac na tri mesiace, medzi dvoma kontrolami u internistu vám lieky bude predpisovať všeobecný lekár.
Prevencia kardiovaskulárnych ochorení
Dbajte o zdravú životosprávu skôr, než sa ohlásia prvé ťažkosti so srdcom. To, čo robíte v tridsiatke, sa na vašom srdci odrazí o 10-15 rokov neskôr.
- Zaraďte do svojho jedálnička dostatok vlákniny, najmä v podobe zeleniny a ovocia.
- Pravidelne cvičte. Ideálne sú rýchla chôdza, bicyklovanie či plávanie. Robte to, čo vás baví. Pohybové aktivity striedajte, aby ste posilňovali rôzne skupiny svalov.
- Vzdajte sa alkoholu a cigariet.
- Venujte sa psychohygiene, nájdite si zdravý spôsob relaxu – čítanie, posedenie pri čaji s priateľmi, turistika, rybárčenie, práce v záhrade. Psychická očista je pre vaše zdravie rovnako potrebná ako fyzická starostlivosť o vaše telo.
- Zaveďte si pravidelný spánkový režim – zaspávajte a vstávajte v rovnakom čase aj cez víkend.
Autorka: MUDr. Katarína Kosová
Odborný garant článku: MUDr. Rastislav Zanovit, všeobecný lekár pre dospelých, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
DÔLEŽITÉ ODKAZY
wonca.net Global Family Doctor
woncaeurope.org World Organization of Family Doctor
ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society
sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov
who.int World Health Organization
health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv