Zápal-močových-ciest_príčiny 27. júla 2020

Zápal močových ciest – ako vás bude liečiť váš všeobecný lekár?

Zápal močových ciest je v určitých prípadoch aj nebezpečný. Bolestivé príznaky zápalu močových ciest vám môžu znepríjemniť až znemožniť vaše bežné denné aktivity.

Aké sú príčiny zápalu močových ciest?

Aké sú príznaky zápalu močových ciest?

Na ktorého lekára sa máte so svojimi problémami obrátiť?

Ako postupuje všeobecný lekár pri liečbe zápalu močových ciest?

Čo môžete urobiť pre prevenciu zápalu močových ciest?

Zápal močových ciest: odhaľte príčiny

Zvyčajne zápal močových ciest spôsobujú baktérie. Môžu prenikať do močových ciest z konečníka alebo sú zanesené pri pohlavnom styku od partnera.

Časté zápaly močových ciest vás môžu trápiť, ak moč v močových cestách stagnuje a nedostatočne odteká, napríklad pri deformitách močovodov, močovej rúry, tlaku zväčšenej prostaty na močovú rúru u mužov, tlaku rôznych výrastkov či nádorov, prípadne pri pozápalovom zúžení močových ciest.

Ženy sú náchylnejšie na prienik baktérií z konečníka, keďže majú kratšiu močovú rúru ako muži. Prenosu napomáha aj tesná spodná bielizeň. Zápal spôsobujú aj pohlavne prenosné infekcie od partnera.

Infekcia do močových ciest ľahko prechádza aj z močového katétra, najmä ak nie sú dodržané potrebné hygienické opatrenia.

Aké sú príznaky zápalu močových ciest?

Príznakmi zápalu močových ciest sú najmä:

  • časté nutkanie na močenie a následne vymočenie len malého množstva moču,
  • pálenie, rezanie či bolesť pri močení,
  • krv v moči (moč môže byť ružovkastý či priamo červený).

Príznaky zápalu močových ciest u žien môžu byť prekryté príznakmi zápalu pošvy, pretože sa často objavujú súčasne.

Ak zápal zachváti horné močové cesty – najčastejšie obličky, prejaví sa horúčkou, nevoľnosťou či vracaním, bolesťou brucha alebo chrbta, najmä v bedrovej oblasti, slabosťou, malátnosťou. Moč býva zakalený, zapáchajúci. Príznaky pálenia či rezania pri močení môžu chýbať alebo sa vyskytujú súčasne, najmä ak zápal do obličiek prešiel z nižších častí močových ciest.

Príznaky zápalu močových ciest u mužov môžu byť podobné ako u žien, príznaky zápalu obličiek sú rovnaké ako u žien.

Časté močenie u žien aj mužov bez pocitov bolesti a pálenia pravdepodobne nie je spôsobené zápalom močových ciest. Môže byť príznakom cukrovky, užívania niektorých liekov na srdce (diuretiká) alebo iba bohatého príjmu tekutín.

zápal-močových-ciest_príznaky

Zdroj foto: AdobeStock.com

Ku ktorému lekárovi mám ísť pri zápale močových ciest?

Keď pozorujete príznaky zápalu močových ciest, neodkladajte návštevu lekára. V nekomplikovaných prípadoch vám stanoví diagnózu a predpíše liečbu váš všeobecný lekár.

Lekár sa vás bude pýtať na vaše príznaky a okolnosti vzniku zápalu. Vyšetrí vás aj klinicky – poprezerá, popočúva. Vyšetrí vzorku moču. Vyšetrenie moču papierikom prebieha u všeobecného lekára na počkanie priamo v ambulancii. Odhalí krv v moči či zmenené pH moču, čo môže naznačovať infekciu močového mechúra alebo močovej rúry.

Ak vás lekár požiada o vzorku moču do sterilnej skúmavky, odošle ho na vyšetrenie do laboratória. Laboratórne vyšetrenie moču odhalí, ktorá baktéria zápal spôsobila a na aké antibiotiká je najviac citlivá. Na výsledky budete čakať približne 2-3 dni. Nebojte sa, liečbu dostanete skôr a v prípade potreby ju lekár neskôr podľa výsledkov upraví.

O poškodení obličiek svedčí bielkovina v moči, no nestačí na stanovenie diagnózy. Potrebné sú napríklad odbery krvi, zvyčajne doplnené sonografiou obličiek. Pri podozrení na poruchu obličiek vás všeobecný lekár odošle na nefrológiu, kde vám urobia ďalšie podrobnejšie vyšetrenia.

Pri komplikovaných, opakujúcich sa či chronických zápaloch močových ciest vás všeobecný lekár pošle na vyšetrenie na urológiu. Ak sa u vás zápaly spájajú so zápalmi pošvy alebo nadväzujú na pohlavný styk, môže vám pomôcť aj gynekológ. Ten často lieči aj zápal močových ciest v tehotenstve.

K špecialistovi vás pošle aj pri podozrení na niektoré iné diagnózy, ktorých definitívne potvrdenie a liečba patria do rúk špecialistu.

Zápal močových ciest: Ako vyzerá liečba?

Najčastejšie akútny zápal močových ciest spôsobujú baktérie a preto sa lieči antibiotikami. Lekár zvolí také antibiotiká, ktoré podľa aktuálnych epidemiologických údajov najlepšie zaberajú na vašu infekciu.

Zohľadní možné príčiny zápalu, údaje o odolnosti baktérií vo vašej oblasti, iné lieky, ktoré užívate, tehotenstvo či dojčenie, pridružené ochorenia, ako aj to, či máte zápaly často alebo ide o jednorazovú záležitosť. Potrebné antibiotiká na akútny zápal spravidla môže predpisovať aj všeobecný lekár.

Chronický zápal močových ciest alebo komplikácie akútneho zápalu lieči urológ, ktorý je kompetentný urobiť aj rôzne špeciálne vyšetrenia. Predpisuje aj antibiotiká na chronický zápal močových ciest, čo všeobecný lekár niekedy nemôže. Obyčajne sa užívajú dlhodobo v menších dávkach.

Liečba akútneho aj chronického zápalu obličiek vyžaduje inú skupinu antibiotík než zápaly močového mechúra či močovej rúry. Nezriedka je potrebná liečba v nemocnici a podávanie antibiotík do žily. O liečbe rozhoduje špecialista.

zápal-močových-ciest_liečba

Zdroj foto: AdobeStock.com

Liečba podporujúca imunitný systém – imunomodulačná liečba

Opakujúce sa infekcie močových ciest často trápia najmä ženy. Lekár im môže odporučiť imunomodulačnú liečbu. Pri nej je váš imunitný systém schopný bojovať s infekciou účinnejšie.

Imunomodulačné lieky obsahujú usmrtené telá baktérií, ktoré najčastejšie spôsobujú zápal močových ciest. Pri ich užívaní dochádza k stimulácii imunitného systému prirodzeným spôsobom. V štúdiách preukázali dobrú účinnosť v prevencii opakovaných infekcií.

Môžu sa podávať aj ako prídavná liečba pri akútnom zápale močových ciest spolu s antibiotikami, pričom zvyšujú účinnosť liečby.

Podporná liečba na zápal močových ciest

Liečbu zápalu močových ciest môžete podporiť najmä príjmom dostatočného množstva nesladených tekutín. Môžete medzitým popíjať aj urologický čaj vo vhodnej dávke.

Z byliniek sú dobrou voľbou breza previsnutá, lipkavec pravý či praslička roľná. Na trhu je veľké množstvo prípravkov obsahujúcich brusnice.

Pre mužov so zväčšenou prostatou je vhodná vŕbovka malokvetá.

Liečba bylinkami a výživovými doplnkami je len podporná. Ak vaše príznaky pretrvávajú viac ako 24 hodín, zavolajte svojmu lekárovi. 

Prevencia zápalu močových ciest: 4 tipy pre každodenný život

  • Nezadržiavajte moč – choďte močiť radšej častejšie ako menej často.
  • Už od rána pite dostatok tekutín – aspoň 1 liter dopoludnia a 1 liter popoludní. Večer vypite pol litra vody. V lete, pri námahe či horúčke príjem tekutín zvýšte. Voľte čistú vodu, nesladený čaj alebo minerálku. Kávu sem nepočítajte.
  • Nenoste tesnú bielizeň, tango nohavičky ani bielizeň z umelých vláken. Vyberajte spodné prádlo z kvalitnej bavlny.
  • Ak máte zápal močových ciest po sexe, prehodnoťte svoje sexuálne praktiky a hygienu pri nich. Nepoužívajte spermicídne gély či pesar.

Autorka: MUDr. Katarína Kosová

Odborný garant článku a informačnej grafiky: MUDr. Peter Lipovský, všeobecný lekár pre dospelých,člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cystitis/expert-answers/bladder-infection/faq-20057833

https://liveutifree.com/chronic-urinary-tract-infection/#UTIdefinitions

infekcia močových ciest - zápal močových ciest- príznaky

Infekcia močových ciest: aké sú príznaky a ako vám pomôžu všeobecný lekár a urológ?

 

zápal pankreasu liečba vysoký krvný tlak Kolorektálny karcinóm – rakovina hrubého čreva Ako schudnúť natrvalo_ Čo robiť ak nefunguje žiadna diéta_stop obezite Hlboká žilová trombóza – poznáte jej prejavy

ĎAKUJEME NAŠIM PARTNEROM

DÔLEŽITÉ ODKAZY

wonca.net Global Family Doctor

woncaeurope.org World Organization of Family Doctor

ipccs.org European Primary Care Cardiovascular Society

sk.zdravita.com Združenie ambulantných lekárov

who.int World Health Organization

health.gov.sk Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

uvzsr.sk Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

udzs-sk.sk Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

sukl.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv